להורים שלום!

חנוכה תשע"ו 5/12/15

חנוכה

חג החנוכה נקרא גם "חג האורים" ואכן הדבר הבולט ביותר בחג הנו האור השופע. כנראה שלא במקרה מציינים את החג בזמן הכי חשוך בשנה, כאשר שעות הלילה הולכות ומתגברות על שעות היום, והימים הינם קצרים. דווקא בתקופה זו עלינו לגבור על החשיכה בהגברת האור.

החג בא להזכיר לנו כי האחריות להפצת האור היא בידינו. ואם כל אדם, בדרכו הוא יפיץ אור לסביבתו, יוכל להאיר את הדרך לאנשים נוספים. בכוחו של האור הקטן ביותר להעלים את החושך, וכבר חכמים, דורות לפנינו, טענו כי אין דבר כזה חושך, אלא רק העדר אור, ובמקום שבו אין אור, על האדם ליצור אותו.

בעשייה החינוכית שלנו, קל מאוד לפנות למקום השטחי של חג החנוכה. המשחקים, הסופגניות, התחרויות והחידונים. אך עלינו לזכור כי חג זה, כמו יתר חגי ישראל, מטרתו אינה רק לשמר את העבר, אלא לחדשו למען העתיד.

מתפקידנו להעביר את המסר העמוק של החג, מסר של גבורה, מנהיגות, מוסר, אחריות חברתית, סולידאריות וכו'. עלינו לקיים את הדיאלוג עם המסורת, מלאכה זו אולי אף חשובה יותר מהמסורת עצמה, היות והיא מבטיחה את הרלוונטיות שלה.

ומהנעשה בבית הספר לאחרונה:

במרחב השיח הכיתתי והאישי

בכל השעות הראשונות של הבוקר התלמידים נפגשים עם המחנכות לשיח מעצים ולארוחת בוקר מזינה.

בכיתות מתחילים את הבוקר ברוגע, ב"קריאת בוקר". לאחר מכן, משוחחים, שרים, משחקים, לומדים פתגם חדש, או כל דבר שהילדים רוצים לשתף כמו מצגות שהם מכינים על נושאים שקרובים לליבם, סיפורים על טיול שחוו, ספר מעניין שהם קוראים...

בכל בוקר יש לנו הזדמנות להכיר לעומק תלמיד אחר מכיתתנו.

אח"כ אוכלים את ארוחת הבוקר ושמים דגש על אוכל בריא שכולל- כריך, גבינה, טונה, ביצה, קורנפלקס, חומוס, ירקות ופירות...לא ממתקים וכמובן שאפשר גם כריך עם שוקולד, פעם בשבוע...

מפגש הבוקר מאפשר שיח אישי, כיתתי , ערכי בנושאים שהתלמידים מעלים או שהמורות מביאות. המורות והתלמידים מדווחים על התחלת יום רגועה יותר , נעימה, לא מלחיצה והמאפשרת לכל ילד במה , בה הוא יכול לבוא לידי ביטוי.

מוסיקה בבית הספר

אנדריאה , המורה למוסיקה שלנו, הובילה טקס הדלקת נרות חנוכה לקבוצת "חצב" , קבוצת הגיל השלישי שנפגשת אחת לשבוע במתחם אביטל. הטקס הושתת על תלמידי המקהלה בבית הספר והתלמידים המנגנים. כל הנוכחים התרגשו מהמעמד שכלל נגינה, שירה, הצגה ובמת כישרונות ויכולות.

IMG 4778 1

הובלת מנהיגות

כל מי שנכנס השבוע לחטיבת ז'-ח' , חווה תחושה של בית ספר לאמנויות. תלמידי כיתות ח' שקדו על הכנות לפעילות לגנים לקראת חנוכה. ביום ראשון ,6/12/15, התלמידים יקדישו את יום הלימודים לפעילות בגנים בכל היישובים המזינים את בית הספר. מסורת קהילתית זו מעצימה את הקשר של בית הספר עם היישובים. מקרבת את הקטנטנים , עתודת בית הספר , אלינו ואת תלמידינו ליישוביהם. יישר כוח ליפעת וחגית ,מחנכות הכיתות , על היכולת להפוך את הנושא הרב תחומי שנלמד בכיתות- מנהיגות - להלכה למעשה, על עידוד היצירתיות , האחריות והגשמת העיקרון למידה כערך.

Big image

מועצת תלמידים

מועצת התלמידים הינה הגוף המייצג של תלמידי בית הספר.

המועצה מורכבת מנציגי כיתות ה'-ח', אשר נבחרים בבחירות דמוקרטיות.

המועצה דוגלת בערכים רבים ביניהם שוויון ,כבוד הדדי, נאמנות, שותפות, ייצוגיות ועוד.

חברי המועצה מתכנסים אחת לשבוע על מנת לדון בעניינים אותם שואפת המועצה לקדם.

במהלך הישיבות מועלים רעיונות, בעיות, דרכי התמודדות, על מנת לפעול ולמצוא פתרון הולם.

המועצה מטפחת ומקדמת מנהיגות צעירה, ומאפשרת לתלמידים להשמיע את קולם ולקחת חלק בעיצוב פני בית הספר.

השבוע התקיימו בחירות דמוקרטיות בכל הכיתות נאחל בהצלחה לכל הנציגים הנבחרים.

קדום בריאות

החודשיים האחרונים הוקדשו לפעילות לקידום הבריאות באביטל הן בקרב התלמידים והן בקרב המורים.

התכנית כללה פעילות לכל כיתות א-ח, כל כיתה קבלה 3 שיעורים , שלוו ע"י יערה עפרון (דיאטנית ) לפי התוכנית הספיראלית שנכתבה באביטל.

היו שיעורים מצויינים !!! המורים שיתפו פעולה, הילדים התעניינו בנושא ורק רצו עוד ועוד. מרבית המשפחות היו שותפות למשימת הסיום כך שמעגל ההשפעה התרחב...

Big image

ימי הורים

יתקיימו בבית הספר בתאריכים 19/1/16, 26/1/16.

Big image

חנוכה

חופשת החג מתקיימת בין התאריכים 8/12-14/12

להלן המלצות להסברה ולחינוך לבטיחות לקראת החג (מתוך חוזר מנכ"ל):

לקראת חג החנוכה מומלץ שההורים יקיימו פעולות הסברה על הסיכונים הקשורים בחג ויעודדו את הילדים להתנהגות בטוחה:

א. מומלץ כי החנוכיות שהילדים מכינים לא יהיו עשויות מחומרים דליקים כגון עץ, מוצרי פלסטיק וחומרים דליקים אחרים.

ב. בעת הכנת סופגניות יש להקפיד על הרחקת התלמידים מאזור הבישול, להקפיד על כללי בטיחות באש, להיזהר מהתזת שמן ולהקפיד על יציבות הסירים/המחבתות. כל הפעולות של הכנת סופגניות וטיגונן ייעשו בהשגחה צמודה של מורים. מומלץ להכין במקום מטפה כיבוי אש. חל איסור על הכנת נרות שעווה במוסד חינוך.

ג. תלמידים ידליקו נרות אך ורק בנר דולק ולא בגפרורים.

ד. אם מניחים חנוכייה ליד החלון יש להקפיד להניחה על משטח יציב.

ה. אין לרקוד עם נרות דולקים בידיים.

ו. יש להרחיק את החנוכייה מחומרים דליקים כמו וילון, מפה וניירות. יש לוודא מראש את יציבות החנוכייה והנרות שעליה. מומלץ לשים את החנוכייה על מגש יציב, מצופה נייר כסף.

ולְאוֹר הַנֵּר / נתן יונתן


וְכָךְ הָאִישׁ יָצַר אֶת דְּמוּת הַנֵּר:

מִן הַחֵמָר לָקַח לוֹ חֵלֶב רַךְ וְחִוֵּר

וְאֶל תּוֹכוֹ אֶת פְּתִיל חַיָּיו חִבֵּר

וְאָז הָיָה הַנֵּר שָׁלֵם.

[...]

וּבְלֵיל סַעַר מְאֻחָר,

כְּשֶׁרְעָמִים נוֹפְלִים בַּחֲשֵׁכָה וְלא רוֹאִים שָׁמַיִם,

לא כּוֹכַב זוֹהֵר,

אָז מַדְלִיקִים אֶת שְׁאֵרִית הַנֵּר

וְיֵשׁ תִּקְוָה שֶׁהָעוֹלָם יָשׁוּב וְיִתְבַּהֵר.


חג אורים שמח!!!

באהבה גדולה

הילה קודיש

IMG 4779