Vana-Rooma

5.KLASS- AJALUGU

Theoderich Suur

Theoderich Suur (451 või 45430. august 526) oli idagootide kuningas alates 488. aastast ning läänegootide regent alates 511. aastast kuni surmani.Nooruses oli Theoderich elanud Ida-Rooma riigis ning oli seetõttu suhteliselt haritud ning Rooma kultuuripärandit austav valitseja.Kuid juba järgmisel aastal lasi Theoderich Odoakeri tappa ning sai Itaalia ainuvalitsejaks.

Vana-Rooma Pärsia Sõjad

Rooma-Pärsia sõjad olid sõdade seeriad, milles Rooma riik (hiljem Bütsants) osales kahe suurriigiga: Sassaniidide ja Partia riigiga.

Esimesed lahingud Rooma ja Partia vägede vahel toimusid aastal 92 eKr. Sõja viimased taplused peeti Bütsantsi ja Sassaniidide riigi vahel. Rooma-Pärsia sõjad lõppesid muslimite vallutustega (628 pKr), kes purustasid Sassaniidide riigi ja hõivasid suure osa Bütsantsi territooriumidest. Kuigi sõjad kestsid sajandeid, jäi lahingute toimumise piirkond praktiliselt muutumatuks.

Vana-Rooma Arst Galenos

Galenos (129– umbes 200) oli Vana-Rooma arst ja anatoom. Ta sündis Pergamonis, Väike-Aasias, elas ja töötas Aleksandrias ning Rooma linnas. Tuntud ka kui Klaudios Galenos, kuid seda eesnime mainiti esmakordselt alles renessansi ajal.