סיור במקום שיעור

מגישים: אריאל מטלון, בן קרוכמל, נטע לבא ושניר כהן

"שיעור שמש"

מאז ומתמיד בית-ספר הוא מקום המקובע במסגרות: כיתה, שיעור, שכבה, מקצוע – כל אלה מסגרות מוגדרות וברורות. אמנם מקובל לחשוב שמסגרות מעניקות יציבות, בטחון וסדר, בעיקר כשמדובר בילדים, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמסגרות גם מובילות לקיבעון, ולפעמים לשעמום כתוצאה מהרגל.

נשאלת השאלה האם השמירה הקפדנית על מסגרות, מועילה לתהליך הלמידה בבית הספר או שיש לה גם חסרונות ?

מחקרים רבים הוכיחו שלצאת ממסגרות לאוויר הצח יש השפעה חיובית וחיונית להתפתחות נורמלית ובריאה של הילדים ואכן תורמת לסביבה לימודית פורה. בישראל יש נתונים טבעיים להגשמת רעיון חינוכי זה – תנאי אקלים נוחים המאפשרים פעילות מחוץ לכיתה.

אנחנו משוכנעים שהמורים צריכים להוציא את התלמידים אל מחוץ לכיתה, זאת משום שהתלמידים לא צריכים כל הזמן ללמוד בצורה סטנדרטית, הם צריכים לגוון, לדוגמא להוציא את התלמידים מחוץ לכיתה לעשות מדיטציה או קצת לנשום אוויר.

חיק הטבע מזמן את הלומדים לעשייה, להתנסות מקורית, ששום ספריה, מחשב, סרט או תיאור מפורט של המורה לא ישוו לו. לדוגמא, ביקור במוזיאון, מרכז מבקרים, גן חיות, מפעלי תעשייה יכולים לאפשר למידה חווייתית המאפשרת למידת מושגים הנלמדים בכיתה בדרך מהירה, מקורית ומשמעותית.

לסיום,ניתן לומר שלצאת ממסגרות ולצאת ל"שיעור שמש" יכול להשפיע בצורה חיובית על התפתחות התלמידים, ויכול לעזור להצלחה והנאה בלימודים בזכות גיוון ערכי הלימוד .


מוגש למורה: מירי בר-כוכבא (שמיר)

בית-ספר: סביון גני-יהודה

What If You Stopped Going Outside?