המטוס

מגישים: עיליי היילה, עומר ניאזוב, מרטין חרקובר ואוהד קלינגר

על הממציא, שנת ההמצאה ומקום ההמצאה

צמד האחים רייט, אורוויל ווילבור, המציאו את המטוס הראשון בעולם. אורוויל ווילבור חיו בין השנים: 1871-1948 לבית משפחת רייט בהפרש של 4 שנים זה מזה. שניהם נשלחו לבתי ספר תיכוניים, אך אף אחד מהם לא סיים את לימודיו בהצלחה - כנראה דברים אחרים עניינו אותם קצת יותר מהלימודים... מה שבאמת עניין את האחים היו הצעצועים המכניים אשר הם הרכיבו, כגון: אופניים ועוד.

וילבר רייט נולד בכפר במדינת אינדיאנה. כעבור זמן קצר עברה המשפחה לדייטון שבאוהיו, ושם נולד אחיו אורוויל רייט. כאשר סיימו האחים את לימודיהם בבית הספר, עסקו תחילה בהוצאה לאור של שבועונים,תוך שימוש במכונת דפוס שבנו בעצמם. אחר כך הקימו בית מלאכה לאופניים בעירם דייטון. ב-1896 החלו להתעניין ברצינות בתעופה, ובנו בבית מלאכתם דגמי עפיפונים ודאונים. אף שלא היו בעלי השכלה הנדסית, עלה בידם לפתח רעיונות חשובים בתחום האווירודינמיקה, שרבים מהבאים אחריהם לא יכלו לשפרם.

ב-17 בדצמבר 1903 בקיטי הוק (Kitty Hawk), שבמדינת צפון קרולינה של ארצות הברית זכה אורביל רייט (Orville Wright) להטיס את המטוס הראשון למשך שתים-עשרה שניות ולמרחק של ארבעים מטרים. הטיסה הייתה אחד הרגעים הגדולים בהיסטוריה, והשפעתה על החיים והתרבות במאה העשרים הייתה מכרעת.

Wright Brothers First Flight RARE Footage

על ההמצאה

בשנת 1900 ניסו האחים רייט דאון דו-כנפי בו שני אנשים גררו אותו מול הרוח עד שהמריא, לאחר שורת ניסויים הצליחו לטוס בו למרחק של כ-120 מטר לאחר זאת חשו האחים רייט שיש בידיהם ידיעות מספיקות לבנות כלי טייס מצויד במנוע. הם הרכיבו על הדאון מנוע בנזין שסובב שני מדחפים בכיוונים מנוגדים באמצעות שרשרות אופניים למהירות 450 סיבובים לדקה.

הצורך בהמצאה

המטוס היא המצאה פורצת דרך ששינתה את עולם התחבורה. המטוס התפתח עקב הצורך בנגישות בין יבשתית מהירה ונוחה, ובעקבות רצונו של האדם "לדעת לעוף". למטוס כיום שימושים רבים כגון: הובלת משא, צילום מן האוויר, חיזוי מזג אוויר, כיבוי אש (בעיקר בשריפות יער), חקלאות (בעיקר ריסוס כנגד מזיקים), קרב ואף כתחביב.

יתרונות וחסרונות

יתרונות:
1) הובלת משאות כבדים בין יבשות תוך מספר שעות בעזרת תא מטען עצום.

2) חיזוי מזג האוויר על ידי מטוסים וגילוי תחזיות מבעוד מועד.
3)כיבוי אש בעזרת מטוסי כיבוי ומניעת שריפות ענק.
4)ריסוס מזיקים בחקלאות ושמירה על היבול.

5) חציית יבשות תוך מספר שעות ויצירת "כפר גלובלי".


חסרונות:
1) בעקבות גילוי המטוס המלחמות מתנהלות גם ע"י הפגזות מהאוויר, המטוס יכול להגיע לשטחים של האויב יותר בקלות ולכן יותר אנשים חפים מפשע נפגעים.

2)למרות שהמטוס הוא הדרך הבטוחה ביותר להגיע ממקום למקום. לפעמים אנו שומעים על מטוסים שהתנגשו אחד בשני או שאיבדו שליטה ומספר ההרוגים יכול להיות גדול.

3)המטוס טס באוויר ולכן כשנפלט עשן מהמנוע זה מזהם מאוד את האוויר.

המטוס צורך הרבה מאוד דלק כדי להמריא ולטוס ולכן עולה הרבה כסף.

4)המטוס הוא מקום סגור והטיסה נמשכת כמה שעות ולכן קל מאוד להידבק במחלות במשך הטיסה.

כמו כן אם מישהו חולה וצריך סוג של רופא מהר (כמו במצב של לידה) אין ביכולת צוות המטוס להשיג רופא.

מקורות מידע

מט"ח, YNET, בריטניקה אנציקלופדיה חופשית ועוד