קהילון - שיעור 19

8 במאי 2016

שלום לכולם!

יום עצמאות מצויין זה היה. קרו הרבה דברים בכל הקבוצות, שנתנו לילדים בעדינות ובמתיקות את הסיפור הלאומי הזה שקצת מורכב לספר אותו למי שנמצא רחוק. והם, מרגישים קרובים. זה מרגש ונוגע ללב, ונצפו לא מעט עיניים עם לחלוחית קלה. טוב שיש לילדים שלנו עולם מורכב וזהות ייחודית, שהיא שלם שהוא יותר מסך כל חלקיו, ובטוח יותר ממה שאנחנו מספרים ומטפחים. ישראל היא בסופו של דבר רכוש פרטי של כל נפש, ואת זה רואים ומרגישים בתוצאות בקבוצות השונות. אז כדי לא ליצור לאומיות שהיא העתק של מנטרות עתיקות, אלא לתת לחדש להמציא את עצמו, טוב שיש לנו קהילה פתוחה ורגישה, עם סבלנות ואמונה ואינטימיות, שמצמיחות לאט לאט ישראלים קטנים וחדשים. אז טוב שבאנו! אם אתם רוצים לתרום מחוכמתכם, לשתף באמונות, חששות, דעות והשקפות בנושא לימודי נראטיבים ציוניים ויהודיים בבית החינוך שלנו, אז בואו וכתבו את מה שבלבכם במסמך הזה.


הודעות חשובות-

1. בשיעור הבא מתקיים ׳שוק אותיות׳ המסכם את הלמידה בחדר בעברית.

בפעילות, שתתקיים בין 11:00 - 13:00 ותכלול את כל הילדים למעט הקבוצות של חמוטל ודניאל,

נדרשים כל ההורים להצטרף וללוות את הילדים בין התחנות.


2. להפעלת 22 התחנות השונות בשוק, אנו זקוקים להורים הפנויים. רשימת מטלות מצורפת בהמשך. אנא שבצו את עצמכם ברשימה. ללא עזרה, לא נוכל לקיים את הפעילות.


3. רשימת ציוד חיוני מפורטת במסמך שוק האותיות, אנא עזרו לנו ומלאו ברשימה את מה שתוכלו להביא אתכם.


זה יהיה מאלף ובעיקר יחזק את הילדים ויעצים את תחושת המסוגלות ואת מתיקות השפה שלנו בליבם, אז אל תחמיצו.


נתראה בשיעור הבא!

שלכם,

תמר, נטע ורותי

Big image

דבר הקלינאית

יום פעילות יום העצמאות היה יום אינטימי ונעים. התחלתי את היום עם קבוצת זברה שנהלה שיחה סביב יום העצמאות ותכנון יום הפעילות. המשכתי עם סבבה וגיליתי שני בחורים רצינים ויסודיים עם דבקות אמיתית במטרה. קראנו שוחחנו העתקנו וקצת התפלספנו עם השיר "אנשים טובים באמצע הדרך". היו לנו הגיגים מטאלינגוויסטיים בהם שיתפנו אחד את השני- מתי משתמשים בהא ואיך אפשר להבדיל בין ח' לכ' לק', יש לנערים כמה תובנות מענינות בנושא. כל כך נהניתי איתם שהיה לי קצת קשה לעזוב ולהמשיך לתחנה הבאה.

התחנה הבאה –שיחות הורים לצד שיחות אישיות נערכה גם שיחה בנושא: שמיעה במעגל החיים והקשר לתקשורת ורכישת שפה.

שוחחנו על מה זה נוזלים באוזניים, מה ההשלכות, למה כדאי לשים לב איך נראית בדיקת שמיעה ולמה יש לצפות. שוחחנו גם על שמיעה של מבוגרים ההשלכות על התקשורת (במיוחד בסקייפ ודומיו) ומה ניתן לעשות כדי להתגבר על הקשיים.

מדור הפרגונים החדש!

התערוכה של אמיתי - פתיחה 21 למאי

Dear Friends,


Early this month I have marked my 50th birthday. Some mixed feelings over this achievement yet, in order to properly celebrate this occasion, I would like to invite you to an exhibition my work, titled 'A Boy, a Gate and Lake Como'. At the show I will exhibit a new series of work, created in Amsterdam during the past 3 years alongside prior work.


The show will open on May 21st, at Raamgracht 58 in Amsterdam (formally the Chiellerie Gallery) at 17:00 (till 20:00) and could be visited as well on Thursday 26th (13:00-18:00), on Sunday 29th 13:00-17:00) or by appointment at 06-42995092.


I hope you can make it, it would be great to see you,


Amitai

זהו, כרטיסים אחרונים ודי!

המופע ׳ילד שלי מוצלח׳ משירי ע. הלל! שלנו ובשבילנו.

להזמנת כרטיסים לחצו על הקישור:

https://www.eventbrite.com/e/22929796639

וכמובן, כל מי שיעזור לנו להפיץ את קיום האירוע עושה משהו טוב למען הפרוייקט החשוב הזה.

קבוצת הגן - פרפרים

יום העצמאות

בשיעור האחרון בכיתות הגן ציינו את יום ההולדת לישראל, יום העצמאות ה68.

במפגשי התוכן הראנו לילדים את דגל ישראל ודיברנו על צבעי הדגל, בהמשך הראנו גם את דגלה של הולנד, בה אנו גרים. דיברנו על גילה של ישראל ועל המושג עצמאות (מה זה עצמאי? מה אנו יכולים לעשות בעצמנו? מה אנו לא יכולים לעשות בעצמנו וצריכים עזרה? וכו.'..) בהמשך הילדים סיפרו חוויות וזיכרונות שיש להם מישראל, מה הם הכי אוהבים לעשות בישראל, מקומות האהובים עליהם בישראל...סיפרנו סיפורים בנושא עצמאות ויום הולדת לישראל : "אני בעצמי" /טויה טאולו [צעירים] ו"בלונים בכחול לבן " /ליאת רף (ביניים ובוגרים). לאחר מכן צפינו ושרנו את השיר " ארץ ישראל שלי" /דתיה בן דור, לסיום הדלקנו נר על "עוגה" העשויה חול, שרנו ובירכנו את ישראל ליום הולדתה. בהמשך השיעור הילדים שיחקו במרחב, נהנו מפעילות בתנועה עם סרטי קרפ בכחול ולבן, שיחקו בבצק כחול, במשחק תחושתי בכחול לבן (קצף גילוח וגואש כחול), הכינו עבודות הדבקה נהדרות בכחול ולבן ממגוון חומרים: סרטים, נייר צלופן, נייר קרפ, מדבקות בגוונים של כחול לבן ושל דגל ישראל, פרחים, דגלונים וכו'. בשיעור מוזיקה שרנו וצפינו בשירים: "יש לי יום יום חג" / נעמי שמר ו"לישראל יש יום הולדת" / יעל סתת, חזרנו על השיר "ארץ ישראל שלי" ושרנו ורקדנו עם סרטי קרפ עם השיר "כחול ולבן" /ישראל רשל. בהקניה בכיתת הבוגרים התמקדנו באותיות י' וו' , מתוך המושגים" יום העצמאות ויום הולדת. הבדלנו בין האותיות י' ו ו' , מצאנו מילים המתחילות באותיות ועשינו הבחנה צלילית. לסיום יצרנו את האותיות מבצק והכנו עוגיות טעימות :)


להתראות בשיעור הבא,


צוות הגן!

Big image
ארץ ישראל שלי - שיר ילדים - הופ! שירי ילדות ישראלית
יש לי יום יום חג
כחול ולבן - רינת ויויו ליום העצמאות
Big image
Big image

קבוצת זברה

יום העצמאות

גלית לא היתה בשיעור ולכן עשינו משהו קצת אחר. חשבנו שהגיע הרגע לתת לזברות שלנו תפקיד ראשי ולכן הזמנו אותם להיות המובילים בפיקניק הקהילתי הקטן שלנו לכבוד יום העצמאות. התחלנו בשיחה על יום ההולדת של המדינה, ושאלנו איך חוגגים יומולדת. הילדים חולקו לקבוצות והכינו את כל מה שצריך כדי לחגוג. יצרנו יחד דגלונים מסדין והכנו משחק חבילה עוברת. בעזרתו האדיבה של רועי למדנו את השיר ׳אנשים טובים׳ וכמובן, למדנו להכין טחינה, ללא ספק מרכיב חשוב ביום הזה. תמיר המדריך של קבוצת סבבה סיפר קצת על סמלי המדינה והילדים הכינו דגלים אישיים שמייצגים אותם. רגע מיוחד היה בצפייה משותפת בקליפ של שירת ׳התקווה׳ ברכבת בירושלים. הילדים הקשיבו והתפעלו מהעובדה שכל המבוגרים בחדר מכירים את השיר.

סיכמנו את היום בשירה מול כל החברים בפיקניק, והילדים יצאו מרוצים מעצמם מאוד! וזה שווה הכל!

Big image
Big image
Big image
Big image

קבוצת כוכבים

יום העצמאות

בשיעור האחרון חגגנו את יום העצמאות בסימן "ארץ ישראל שלי" מתוך חוויית הישראליות האישית, דרך פעילות סביב עיתונים. פתחנו את השיעור במשחק "הנייר המעופף": המשתתפים עומדים במעגל , במרכז המעגל ניצב משתתף , אוחז בידו פיסת עיתון. המשתתף קורא בשם של אחד המשתתפים ובמקביל עוזב את פיסת העיתון ומניח לה ליפול .המשתתף שקראו בשמו רץ למרכז המעגל לתפוס את פיסת העיתון. הצליח לתפוס את פיסת העיתון לפני שנגעה ברצפה , לוקח אותה , עומד במרכז המעגל וקורא בשם משתתף חדש. לא הצליח – חותכים את פיסת העיתון לשניים, חלק אחד מניחים בצד ומשחקים עם החצי שנותר.

לאחר המשחק הסתכלנו במפת ישראל, דיברנו על מקומות מרכזיים ושיתפנו בחוויות שצצו בעקבות ה"ניווט".

כהמשך לעבודה סביב המפה, עברנו לחידון "ישראל בשיר": האזנו לשיר, לדוגמא - "יש לי סימפטיה" "עין גדי" "בואי לאילת" וכו', זיהינו את שם העיר או האתר המסתתר בשיר ומיקמנו על המפה. סיימנו בשיר "ארץ ישראל שלי" מאת דתיה בן דור ועברנו למשחק העיתונים הבא -"אי בודד בים":

לצלילי השיר "ארץ ישראל שלי", מסתובבים הילדים במרחב. על הרצפה פזורים עיתונים כמספר הילדים. כשמפסיקים את המוזיקה, כולם רצים תוך שלוש שניות לעמוד על העיתונים, מחכים עוד חמש שניות ואז מקפלים את העיתון לחצי. חוזרים על התהליך עד שכבר אי אפשר לעמוד על פיסות העיתון הקטנות.


אחרי שהוצאנו מרץ במשחק, ניגשנו להכנת קולאז' אישי בנושא "ארץ ישראל שלי" מגזרי עיתונים. היה מעניין לראות מה הילדים בחרו להכניס לקולאז'. היו שבחרו נופים שמזכירים להם את ישראל, היו שבחרו בפעילויות שהם אוהבים לעשות בישראל והיו שבחרו בפריטים שמסמלים דברים שהם אוהבים בישראל.


בסוף השיעור עוד נשאר זמן למשחקים, וגם לכתיבת גלויות "יום עצמאות שמח" לבית האבות עמנואל.


סיימנו את היום עייפים אך מרוצים!


המשך שבוע טוב


יעל

Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
יש לי סימפטיה - שלמה גרוניך (קליפ רשמי) / Shlomo Gronich
עין גדי
ארץ ישראל שלי - עידו לוי.wmv

קבוצת סבבה

יום העצמאות

בשיעור היו איתנו רק מאור וכרמי האלופים. הם ישבו עם מורן לכתוב את המילים של השיר ׳אנשים טובים׳ על פוסטר כדי שנוכל לשיר יחד בפיקניק. אחרכך יצאו עם תמיר לשיחה על סמלי המדינה. הם השלימו את העבודה על המפה הגדולה שציירו, שתוצג לכולם בשוק האותיות.

בשיעור העברית הם הצטרפו לקבוצת הכוכבים ועבדו על דף עבודה בנושא יום העצמאות.

חדר העברית

אז כבר מרגישים את הסוף. הילדים בטוחים בעצמם, נכנסים לחדר העברית מוכנים לעבודה.

דף עבודה על יום העצמאות, שהיה מורכב לכולם, העסיק את הילדים הרבה זמן. ולצידו גם ארץ-עיר ומשחקי קופסא. בסוף היום כשעייפים וכבר רק רוצים להשתרע, יש גם חוברות קומיקס חדשות להשתעשע בהן. וזה חידוש חמוד שנרחיב את השימוש בו. אם יש לכם חוברות לילדים כמו אצבעוני, עיניים, זבנג, נשיונל ג׳יאוגרפיק לילדים וכו׳, אנחנו נשמח מאוד לתרומה. גם מנוי נשמח לקבל במתנה. רק שתדעו.

היפה בדינמיקה בחדר הוא הטבעיות שנכנסה בילדים. עברית זה להרגיש בבית, וזה העונג הגדול ביותר שלנו.

כהוקרה והערכה לילדים על המאמץ שעשו השנה והידע שצברו, אנחנו מארגנים את ׳שוק האותיות׳ בשיעור הבא, שכל כולו מוקדש לכיף לילדים המשקיענים שלנו. תהיה קצפת בק׳ ומרוץ כפיות בפה בכ׳. לכל אות תחנה, והרבה רעש ובלגן מסביב. יש למה לצפות!

דף אותיות כללי: כתיבה, זיהוי, צליל

דף עם מספר שלבים - לכל אות שורה למלא, וגם המון תמונות של מילים ברובן בסיסיות

דף עבודה: סיכום ניקוד והכתבה

דף עבודה שמציע רשימה של בעלי חיים המופיעים בכתב הדורש ניקוד, או כתמונה הדורשת כתיבת מילה. זה פשוט ואם תרצו, גם מצחיק וקליל. מיועד למי שכבר נמצא שם ומסוגל - שווה לבדוק!

דף עבודה: חידת מילה מתחבאת

למתקדמים בלבד: סוג של הכנה ראשונית לשבץ-נא, ארץ/עיר וכו׳... בדף הזה הכוונה היא לחפש מילים מילים שמתחבאות בתוך מילים אחרות, תוך שמירת סדר האותיות (למשל, גב בתוך עגבניה)

בית הספר יום א׳ של קהילה עברית

צרו קשר - תמיד שמחים לשמוע מכם אם יש לכם מה להציע או לשאול!