החרמון

מגישות : אופיר,חן,אוריאן

רקע

הַר חֶרְמוֹן הוא ההר הגבוה ביותר בישראל. נמצא בגבול הצפוני-מזרחי של ישראל ונחשב לחלק מרכס מול הלבנון, העובר גם בלבנון ובסוריה.

שטחו מחולק בין לבנון, סוריה וישראל. פסגת ההר היא בגובה 2,814 מטרים מעל פני הים ונמצאת על הגבול בין סוריה ולבנון כ-14 ק"מ מצפון מזרח למוצבי ההר הישראלײם. גובה הנקודה הגבוהה ביותר שבתחומי ישראל הוא 2,236 מטרים מעל פני הים, וזוהי הכיפה שממערב למצפה שלגים שגובהה 2,224 מטרים מעל פני הים, מצפון-מזרח לרכבל העליון שבאתר בסקי.

צומח בהר החרמון

    צומח - צמחײת ההר מתאימה להרים רמים. ידועה תופעת החיגור לפי גובה. בכל גובה גדלים צמחים המתאימים לתנאי האקלים בגובה זה. כך שבחלקו הגבוה (מעל 1,800 מ') אין כלל עצים אלא רק עשבוניים ושיחים נמוכים. צומח זה נקרא צומח כרקוצי או בלועזית צומח טרגקנטי. עקב גובהו של ההר הגידול והפריחה מתחילים בראש ההר באוגוסט, במקום באביב (בחודש מרץ באזורים הנמוכים יותר). בהר הבתרים ישנם עצי אלון מצוי מהגדולים בארץ, בעמק דובדבן גדלים שיחי דובדבן מהמין דובדבן שרוע.

חי בהר החרמון

חי - בין הציפורים ישנן אירניה, סיטת הצוקים, ירגזי החרמון וסלעית אירופית. בנוסף, זהו המקום המומלץ ביותר לצפיה בדרורית קצרת אצבעות. ישנם גם מיני פרפרים רבים, מהם 23 יחודײם לשמורת החרמון ואינם נמצאים במקומות אחרים בארץ. מבין החלזונות נמנה את החביונית המזרחית וחשופית מוארכת שאינם חײם מדרום לחרמון. בין הזוחלים נחש ארסי (צפע החרמון) ונחשים לא ארסײם (כרכן הקרינים ושלון הקולר) המיוחדים לאזור. בין הלטאות ניתן למנות את לטאת החרמון ושממית החרמון, שהיא מין אנדמי לחרמון, כמו גם סנאי החרמון. בעבר חיו בחרמון פרטים של דב סורי אך האחרון בהם ניצוד בשנת 1917. בימי הצלבנים ניצודו אחרוני האריות שחיו בחרמון.
אתר החרמון חלק תחתון

חשיבות שמירת המקום אתר החרמון

החרמון הוא אתר טבע אחד, יחיד וייחודי בנופיו, במורשת הקרב שלו ובערכים הטבעיים בעלי חשיבות המדעית הבינלאומית. למרות זאת סובל החרמון מפגיעה אקולוגית מתמשך ומפגיעה בזכויות הציבור ליהנות ממנו.

בנייה לא חוקי. לאורך שנים, מתרחש בשטחי הר בנייה בלתי חוקי, נפגע ערכי טבע ייחודי ומקודם תכנית לתוספת רכבלים בעמק בולען הרגיש וייחודית.

"דמי גישה לטבע". גם לאחר סיומה של עונת סקי, "חברת הר החרמון" ממשיך לגבות "דמי גישה לטבע" מכל מי שרוצה לבקר עצמאי במרומי הר, לרבות שטחים שמורים טבע ואתר מורשת קרב שמחוץ לאתר סקי.

אין תכנית מתארת. אתר מתקיים ומתפתח שנים רבות ללא תכנית מתאר מאושר, כאשר עמק בולען - אחד איזורים ייחודיים והרגיש ביותר - אינה כלולה בשלב זה בתחום המיועד לשמורות טבע ולכן יש תוכניות לבנות בשטחו רכבלים נוסף שיגרום לפגיעה קשה נוספת.החרמון הוא אתר התיירות הגדול ביותר