השינויים במפת אירופה לאחר מלחמה

לאחר המלחמה חלו שינויים באירופה בתחום הכלכלי החברתי ועוד

שינויים במפה המדינית:

לאחר מלחמת העולם הראשונה , שונתה המפה המדינית של אירופה.


  • 1. נפילתן והתמוטטותן ופירוקן של שלוש קיסרויות ואימפריות : אוסטרו- הונגריה, האימפריה העותמאנית והקיסרות הרוסית

2. יצירת מדינות חדשות : יוגוסלביה , צ'כוסלובקיה ופולין

3. שינויי מדינות קיימות :

א. לקיחת שטחים : גרמניה, בולגריה והאימפריה העותמאנית.

ב. קבלת שטחים : פולין , רומניה, צרפת ואיטליה.

שינויים בתחום הכלכלי :

המלחמה גרמה לנזק כלכלי כבד. משאבי המדינות כמעט אבדו לחלוטין. התשתית הכלכלית נהרסה. חיילים ששבו הביתה מן המלחמה התקשו למצוא עבודה. המעבר מכלכלת מלחמה לכלכלת שלום הייתה קשה. האינפלציה גברה, אבטלה הפכה להיות נחלת המונים. מדינות רבות התקשו לשלם את חובות המלחמה והפיצויים. חיילים רבים חזרו פצועים והמשלות היו צריכות לתמוך בהם כלכלית.

שינויים בתחום החברתי:

1. חיילים ששרדו את המלחמה הרגישו רגשות מעורבים וכינו את עצמם "בני הדור האבוד". היה כעס על המחיר האישי הגבוה,התבוסה הלאומית והרצון לנקמה ומצד שני חשו רצון למנוע מלחמות נוספות בעתיד .בתקופה זו עלתה מחאתם של הפציפיסטים ( מתנגדי המלחמה )נגד השימוש בכוח לפתרון בעיות.

2. המלחמה פגעה במעמד האצולה באירופה והעלתה את מעמד הפועלים, שתרם רבות למלחמה. תוך כדי המלחמה נוצרה אחוות לוחמים, בין כל הלוחמים שהיו נציגי כל המעמדות באוכלוסייה. המלחמה חיזקה את השפעת ההמונים והעלתה את הכוחות הדמוקרטיים.

3. המלחמה תרמה לחיזוק מעמד האישה – הנשים שירתו בעורף, בתפקידים חיוניים, כאשר הגברים גויסו לחזית.

4. בעקבות המלחמה עלה מעמד ההמונים , דבר שתרם להתרחבות מערכת החינוך ההמונית.

5. התרחשה הגירה המונית מארץ לארץ . וכן בתוך הארצות היגרו אנשים מהכפרים לערים הגדולות ( עיור)

שינויים בתחום התרבותי:

לוחמים רבים התקשו להסתגל לשגרת החיים האזרחית וחשו רגשות זרות וניכור כלפי סביבתם. הם הטיחו ביקורת ויצאו בתביעות כלפי הממשלות במדינתם. אחד מכלי הביקורת היה האקספרסיוניזם שזה אומר סגנון אומנותי (ספרות, קולנוע , פיסול וציור) שבו האומן קורא דרור לרגשותיו מבלא להתחשב בדרך המקובלת. האומנות הפשרה לתת ביטוי לרחשי הלב של החיילים . הספרות החדשה הפנתה עורף לתקופה שקדמה למלחמה למרות שהיו סופרים שהציגו בכתיבתם את אחוות הלוחמים , כתיבתם הייתה מכוונת נגד המלחמה.