איגרת ינואר

סיכום מחצית שנת לימודים

תלמידים והורים יקרים,


אנו מסכמים החודש מחצית משנת הלימודים.

חלומות אינם דבר פשוט, אך החשוב הוא לדעת לצמוח מתוכם, ובעזרתם להאחז במציאות ולבנות אותה. חלום אמיתי הוא כזה שבונים בעזרתו סולם, מניחים את בסיסו על האדמה כשהוא אחוז במציאות וממנו מטפסים הלאה. לוקחים בחשבון שיש גם עליות וגם ירידות בדרך, חלום ניתן לאמץ (גם אם הוא של אחרים) ולהיבנות ממנו. אם הלב חרוץ מספיק, מלא באמונה בעצמי, מלווה בנכונות לעבוד קשה – אין חלום שלא ניתן לנצח. השבוע מקבלים התלמידים תעודה המשקפת עשיה לימודית, חברתית והתנהגותית במשך חצי שנה. זוהי הזדמנות לפסק זמן ולהתבוננות משותפת על המעשה החינוכי ותוצאותיו. אנו רואים חשיבות עצומה בתהליך אותו עבר ילדכם ולא רק בתוצאה הסופית, העריכו תהליך זה גם אתם. הקדישו מחשבה משותפת לקבלת החלטות ולהצבת יעדים לקראת הסמסטר החדש. עודדו את ילדכם לחלום חלומות ולכוון להשגתם, פעלו יחד למען המשך ההתקדמות, השגשוג וההצלחה.


בעלון זה אני רוצה לשתף אתכם במקצת מהעשייה הלימודית, חברתית ורגשית שנעשית בבית הספר, אשר במרכזה עומדים קידום ההישגים הלימודיים, העלאת תחושת המסוגלות האישית של התלמידים ודאגה לסביבה תומכת שבונה תחושת שייכות, קרבה ושביעות רצון של התלמידים והצוות.

בשמי ובשם כל צוות מורי החטיבה אני מאחלת לנו המשך עשיה משותפת והתקדמות.

עינת דלבחה,

מנהלת חט"ב הרצוג

פדגוגית "אחרת" – למידה משמעותית

במהלך המחצית הראשונה התלמידים התנסו בתהליכי "הערכה חלופית"."הערכה חלופית" היא מושג כולל לאמצעי ההערכה הנוספים למבחן כגון: יצירת משחק, בניית מצגת, הכנת תלקיט עבודות ועוד.

ההערכה החלופית מתבססת על ההנחה, כי בחברה מגוונת קיימים סגנונות למידה רבים, ועל כן יש לאפשר לתלמידים להציג את הידע שלהם בדרכים מגוונות, יצירתיות וחוויתיות. בניגוד למבחן, היא בודקת מה מידת יכולתם של תלמידים ליישם את הידע, ההבנה והמיומנויות שרכשו כחלק מתהליך ארוך טווח. ההערכה ניתנת על פתרון בעיות, חשיבה ביקורתית ולוגית, המצאה ויצירתיות, הבעה בכתב ובעל-פה, הגדרת נושא, עיבוד המידע, מיזוגו וארגונו, הסקת מסקנות ועוד. דוגמאות לתוצרים: יצירת משחק בתנ"ך, בניית תפריט באנגלית, יצירת עלון מידע בערבית, כתיבת תלקיט בעברית, יצירת ענן מילים נרדפות/מנוגדות בעברית, כתיבת בלדות בספרות, יצירת דגמי אטום במדעים.

מיומנויות והרגלי למידה

כחלק מהרצון לשפר את הכשירות האוריינית של התלמידים, נלמדות מיומנויות הבעה והבנה בתחומי הדעת השונים, כאשר בשיעורים ניתנים לתלמידים כלים להתמודדות עם טקסט מורכב באמצעות ביסוס מיומנויות קריאה וטרום קריאה. התלמידים מקבלים כלים להבנת מילים לא מובנות על-מנת שיוכלו לשלוט באוצר מילים, ניבים וביטויים המופיעים בספרי הלימוד ובטקסטים נוספים. כמו כן, התלמידים למדו כיצד לצלוח בחינה - כיצד לגשת לטקסט, כיצד לפצח שאלה קשה, כיצד לכתוב תשובה כהלכה וכיצד לנהל את זמן הבחינה בצורה יעילה. במקביל לכך, אנו משתדלים מאד לגוון את דרכי ההוראה וההערכה שלנו על מנת ליצור עניין ומוטיבציה בקרב התלמידים ולהיות רלוונטיים לחייהם.

מנהיגות ומורשת ישראל

תלמידי שכבות ז' – ט' עברו סדנאות בנושא מנהיגות תנכ"ית. מטרת הפעילות היתה לעורר את התלמידים לחשיבה על דרכי התמודדות עם מצבים הדורשים התנהגות מנהיגותית תוך קבלת השראה מסיפורים אודות גיבורים תנכי"ם והדילמות שעימן הם התמודדו. במהלך הפעילות נפגשו התלמידים עם סיפור הנהגתם המשותף של משה ואהרון, סיפורה של רות שבחרה ללכת בעקבות המצפון וסיפור איחוד הממלכה של דוד. ההיכרות עם הסיפורים נעשתה באמצעות דיוני דילמה מעולמם של התלמידים, בחינת דרכים שונות להתמודדות עם הדילמה. לאורך הפעילות עסקו התלמידים בשאלות כגון: מיהו מנהיג? מה הופך אדם למנהיג? מהי מנהיגות? מהו מודל ההנהגה הרצוי ועוד. המסר שעבר אל התלמידים לאורך כל הפעילות הוא שבתוך כל אחד ואחת מאיתנו נמצא מנהיג.

קליטת עליה

בכל שנה מגיעים לבית הספר עולים חדשים. אמנם מספרם אינו רב, אולם קשיי הקליטה, התרבות החדשה, אי ידיעות השפה הופכים את הכניסה לבית הספר לחוויה מאד מורכבת עבורם. השנה, במסגרת קליטתם מתקיימת בבית הספר קבוצת הנחייה בשיתוף של יועצת השכבה ומגשרת דוברת רוסית. בנוסף, המורה המלמדת אותם הקימה יחד עימם חדר שמהווה פינה חמה ומיוחדת עבורם.

ניווט בנאות קדומים

קבוצה של 36 תלמידים משכבת ט' השתתפו באירוע הניווט השנתי שהתקיים "בנאות קדומים" ונערך לזכר ניפגעי הפיגוע בדולפינריום. יום הפעילות נערך בשיתוף עם עמותת ההורים השכולים, שחלק מהם אף נכחו באירוע. האירוע כלל משחקי ניווט תחרותי וטקס התייחדות עם קורבנות הפיגוע. לפני הזינוק הניח כל תלמיד פרח לרגלי האנדרטה לזכר הנרצחים. הצוות של בנות השכבה ליהי, טליה, ליבי ואפרת זכו במקום השני.

מתחברים ל- 70

במסגרת הפעילויות לציון 70 שנה למדינת ישראל, מתקיים פרוייקט משותף בין כיתת התיאטרון, ח'4 לבין כיתת המתבגרים בבית ספר עמל. התלמידים נפגשים אחת לשבועיים במהלך יום הלימודים ויוצרים יחד גרסה מחודשת לשיר של "קזבלן" ברוח 70 שנה למדינה. הפרוייקט נעשה בשיתוף הרכזות החברתיות של שני בתי הספר והמורה לתיאטרון שלנו. בהמשך, יצטלמו התלמידים לקליפ משותף. התלמידים משקיעים מאד בפרוייקט, נהנים מהמפגשים המשותפים ובמקביל לומדים לעבוד עם אוכלוסיות בעלות מאפיינים שונים משלהם.

סמינר עמיתים שכבת ח' יצא לדרך...

כמידי שנה, גם השנה נציגי שכבת ח' לקחו חלק בסמינר עמיתים העירוני. הסמינר עוסק במניעת השימוש באלכוהול ומבוסס על למידה, חקירה והשתתפות בסדנאות. השנה, השאלות שעמדו במרכז הדיון היו תרבות הבילוי של בני הנוער, בחינת גבולות אישיים, התמודדות עם מצבי פיתוי, סיכון ומנהיגות. התלמידים לוו ע"י יועצות השכבה. משתתפי הסמינר יקחו חלק מרכזי בעיבוד המידע והעברתו לכלל התלמידים בשכבה. בנוסף, תלמידי השכבה יצפו במופע "משקה משקר" העוסק בהיבטים שונים של תופעת שתיית האלכוהול בקרב בני הנוער ובמידע וכלים להתמודדות עם לחץ חברתי.

אקלים בית ספר והתוכנית הייעוצית

במטרה לשפר את תחושת השייכות והמסוגלות של תלמידי ביה"ס הוגדרו מטרות ממוקדות לכל כיתה ו/או שכבה. בנוסף, מתקיימים מעגלי שיח במסגרות שונות: מורים - תלמידים, יועצות/רכזות שכבה - תלמידים ומנהלת - תלמידים.

תלמידי כל השכבות צפו בהצגה "אקסטרה לארג'", שהתקיימה בתאטרון חולון. ההצגה עסקה בתופעת "התיוג", במחיר ריצוי הסביבה ובדילמה, שבין לשמור על עקרונותיי ולהיות אני לבין להיות חלק מהחברה.

תלמידי שכבת ז' צפו במופע "לא התכוונתי", אשר הציג סיטואציות שונות של התנהגויות סיכון כגון: עישון, שתיית אלכוהול וסכנות השימוש ברשת. הפעילות ציידה את התלמידים בכלים להתמודדות עם מצבים הדורשים הפעלת שיקול דעת, גבולות ושיתוף של מבוגר. הצוות החינוכי ימשיך לעסוק בנושא התנהגות סיכונית במסגרת שיעורי כישורי חיים.

ניצוצות

כזכור, לראשונה השנה פועלת תוכנית ניצוצות בשכבת ט'. עמותת ניצוצות פועלת מתוך רצון לפתח אצל התלמידים מוטיבציה פנימית ומסוגלות עצמית. במסגרת התוכנית נחשפים התלמידים לעולמות שונים ומגוונים, של אנשים בעלי "ניצוץ" בעיניים, שעוסקים בתחום או בתחביב שגורם להם הנאה. אנו נמצאים כעת במהלך המחזור השלישי של התוכנית, התלמידים פגשו כבר ניצוצות בתחומים שונים: בישול, אפיה, שיפוט כדורסל, העצמה רגשית, אנשי תקשורת, איש סייבר, שוטרים, שופטים ועוד. התלמידים נחשפים לסיפור הניצוץ ובנוסף מסיירים במקום העיסוק של הניצוץ. גם התלמידים, וגם המורים המלווים נהנים ופוגשים עולמות חדשים. אני שמחה לשתף אתכם שחלק מאנשי "הניצוץ" הם מורים מצוות ביה"ס, שמגיעים ביומם הפנוי על מנת לשתף את התלמידים בניצוץ האישי שלהם.