בית-ספר רננים

מאי 2019

שותפינו ההורים

חודש מאי, היה גדוש בפעילויות מרגשות.
מחד ציון ימי זכרון עצובים וכואבים ומאידך חגיגת בר מצווה מיוחדת לתלמידנו המיוחדים, ימי שדה וטיולים שנתיים לתלמידי השכבה הצעירה והמתבגרת. החודש גם זכינו לביקור אורחים רבים מחו"ל: ביקור משלחת תלמידים קנדיים, ביקור של ראשי ערים מארה"ב וביקור של משלחת בעלי תפקידים שונים מקנדה. בביקורים השונים אנו מקבלים חיזוק על פועלינו וניכר כי האורחים זוכים לפגוש ולראות תלמידים מיוחדים ביותר, בעלי כשרונות ומיוחדות יוצאת דופן המביאה אותם להצלחות והישגים בתחומים שונים.

לפנינו חודש אחד ואחרון של לימודים פורמליים, לאחריהם נצא לקיץ במתכונת "הפעלה בחופשה" שבה, כבכל שנה נקיים פעילויות מהנות ומגוונות. בחודש זה, נכין את עצמנו לסיכום היעדים וההישגים האישיים של כל תלמידה ותלמידה, ניפרד מחוגים, מתנדבים ומדריכים שליוו אותנו השנה ואף נחגוג במסיבת סיום משותפת בהיכל התרבות. שמרו את התאריך 24.6.2019 אחה"צ.


קריאה מהנה

רחל

פעילות גיבוש לצוות

החודש התקיימה ישיבת מליאה היתולית לצוות, במסגרתה נעשתה פעילות אירובית באולם עם מוסיקה ואביזרי ספורט. בפעילות המרעננת והחווייתית לקחה חלק גם מפקחת בית-הספר, הגב' צילה אדלשטיין.

הפעילות הייתה מהנה וכייפית ובסופה התפנקנו בפיצות, להשלמת הקלוריות שאיבדנו.

אודי סוסן - יו"ר ועד המורים

טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה

ביום חמישי כ"ז בניסן ציינו בטקס בית-ספרי את יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

כבכל מקום בישראל, חשוב לנו לציין את היום הזה. יום אשר מחדד את המשמעות של קבלת האחר והשונה מאיתנו, במיוחד אצלנו ברננים, בית-ספר רב תרבותי.

במרכז הטקס עמדו חמישה תלמידים מהשכבה הבוגרת יחד עם אילה אלמגור, מחנכת הכיתה, וסיפרו לראשונה על החוויה המרגשת והמטלטלת שחוו במסע לפולין.

כשסיימו לשתף בחוויותיהם, הדליק כל אחד מהם נר לזיכרון.

רומי: "פחד אימים", "היה לי קשה לראות את הטליתות"

מאור: "היה לי קשה לראות את המשרפות, הר האפר, מפחיד לראות את זה".

יהב: "מחנה אשוויץ, נעלים, בגדים, קשה, סיוט, הרגשתי עצוב לגמרי".

הודיה: "עצוב".

ליעד: "גווני האפור לבן הפכו להיות כחול לבן וזה הניצחון של עם ישראל".

הטקס היה מכבד ומרגש ולווה בשירה, נגינה וריקוד.

עירית פודהרסט - מחנכת

Big picture

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה

ביום מיוחד זה, יום בו מתייחדים אזרחי ישראל עם זכר הנופלים, אשר בזכות הקרבתם קיימת מדינת ישראל. בבית-ספרנו ציינו יום זה בטקס מרגש עליו היו אחראים מורים מבית הספר ותלמידים. התלמידים שרו, ניגנו , הקריאו קטעים ובכך הנציחו וכיבדו את זכרם של כל חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

עדי קולטקר - מחנך

Big picture

חגיגת בר-מצווה ברננים

בהתרגשות גדולה ובציפייה ענקית חגגנו החודש בר מצווה לשבעה בני המצווה: אביעד, גל, יהודה, אביאל, אפרים, עמית וירין.

בהובלתה של איריס נוב, מחנכת בבית-הספר, בני המצווה עברו תהליך של הכנה לאורך כל השנה, כששיאו של התהליך היה עלייה לתורה בבית-הכנסת וולאחריה חגיגה מרגשת בבית-הספר.


לאורך השנה הנערים למדו על תשמישי הקדושה, התנסו בתקיעה בשופר, נפגשו עם סופר סת"ם, למדו על ספרי תורה, טלית, תפילין, מזוזות ומגילות. בהנחייתה של מירי דהן, הם טיילו יחד עם קבוצת המתפללים לחצר מוץ לביה"ס וברכו את תפילת האילנות.


התלמידים ובני משפחותיהם, יחד עם חבריהם לכיתה, צעדו בתהלוכה משותפת מלווה בנגנים ושירה לבית-הכנסת "יד לאחים". בבית-הכנסת הם התעטפו בטלית, הניחו תפילין וקראו בספר התורה הקדוש.
כל זאת בהנחייתם המרגשת של הרב קקון
והרצל בן אשר.


בסיומה של העלייה לתורה, התקיים טקס מכובד בבית-הספר, בהשתתפותם של כל התלמידים, הצוות ואורחים מכובדים - ראש עיריית קרית שמונה, מר אביחי שטרן וכן משלחת ראשי ערים מארה"ב.


לאחר הטקס התכבדו כולם בבית-הקפה שלנו, בארוחה שלא הייתה מביישת אף אולם אירועים, והכל בזכות הצוות הנפלא של בית-הספר שאפה, הכין וסידר את הכל.

משפחת רננים הוכיחה שוב עד כמה היא משפחה אוהבת ותומכת, אשר מתגייסת לטובת התלמידים שלנו ותמיד באהבה וברצון רב.

עירית פודהרסט - מחנכת


סוזי, הצלמת אשר תיעדה עם בנה את האירוע, כתבה לנו:

תודה שנתתם לנו הזדמנות לשמח ולשמוח, להכיר טיפה בים מתוך המשפחה המאוחדת והנפלאה שנקראת "בית-ספר רננים". בין הרשמים והתחושות איתם נער בן 13 יצא מהאירוע: "אמא אני הסתובבתי לצלם, אבל גם ראיתי והקשבתי. יש לי תחושה שהצוות שם דואג ואוהב כמו ההורים ולא נעים לי לומר אולי יותר".
כשכך אתם נראים בפני נער מתבגר - אשריכם. עבודת קודש לשמה!
ראלף וולדו אמרסון כתב: "מטרת החיים היא לא האושר. היא להיות מועיל, להיות מכובד ורחום, לעשות שינוי כלשהו שיעיד כי חיית, וחיית טוב".
אשריכם על העשייה! ושוב תודה.


לינדה, סבתא של ירין, התרגשה וכתבה לאיריס:

אין לי מילים כדי להודות לך ולכל הצוות על האירוע המרגש. לא תיארתי לעצמי שחגיגת בר-המצווה של ירין תהיה הפקה במימדים כאלה. לא נשכח את היום הזה. שוב תודה, לינדה.


דניאל ושושנה, הסבים של אביאל, כתבו לרחל:

ברצוננו להודות, להוקיר ולהעריך מאוד את עשייתכם הרבה למען התלמידים הנפלאים ולמען אביאל הנכד שלנו. טקס בני המצווה היה ערוך יפה, מרשים, מרגש ומהנה. תודה רבה למחנכות, לצוות ולעובדים היקרים. יישר כוח על עבודתכם הנפלאה! תודה והמשך עשייה מבורכת.

Big picture

ביקור משלחת מקנדה

החודש זכינו לביקור מרגש של קבוצת אנשים מיוחדים מקנדה שהתרגשו לפגוש את תלמידנו בעשייה המגוונת בבית הספר. המשלחת, בראשותו של מר אלן גרינברג, איש יקר שתומך לאורך השנים בבית הספר, יחד עם הקהילה היהודית מקנדה, סיירו בכיתות ובסדנאות האומנות, ראו שיעור חשבון באמצעות אייפדים, שיעור רכיבה על אופניים וכן טיפול באמצעות כלבים. הקנדיים היקרים התרגשו והודו על ההזדמנות להכיר את העשייה המגוונת.

נשמח לראותם שוב בקרוב.

נשף בוגרים

תשעה תלמידים מקסימים ומיוחדים הגיעו לגיל 21 ומסיימים השנה את לימודיהם בבית-הספר: משי, ג'ואל, נסר, תלם, חן, תהילה, איסלם, אמין והודיה.

בשעות הערב המוקדמות הגיעו תלמידי השכבה הבוגרת במיטב בגדיהם. הבנות יצאו מהמספרה עם שמלות מלמלה, הבנים לבושים כחתני השמחה וכולם עם חיוך ענק.

בכניסה לאולם התקבלו התלמידים במחיאות כפיים סוערות.

כל תלמיד שמסיים את לימודיו, קיבל גביע ומתנה מהמחנכת.

הכיבוד היה טעים והאווירה הייתה מרגשת. התלמידים והצוות רקדו, צחקו ומאוד נהנו.

תלמידים אהובים - כולנו מאחלים לכם דרך צלחה והמון חוויות מרגשות ומעצימות בדרך לעצמאות.

רונית הלביץ - מחנכת

Big picture

פרידה ממתנדבי מכינת מעיין ברוך

במהלך כל שנת הלימודים, מידי יום שני בשבוע ליוו אותנו שמונה צעירים נמרצים, חניכי המכינה הקדם צבאית במעיין ברוך. הם חנכו את תלמידינו בלמידה בבריכה בקיבוץ הגושרים ובלמידה בכיתות.

בסוף חודש מאי, סיימו הצעירים את התנדבותם, ואנו ערכנו לכבודם מסיבת פרידה בהשתתפות התלמידים והצוות. חניכי המכינה סיכמו בהתרגשות את השנה המיוחדת שעברה עליהם, התלמידים ברכו והצוות הודה לכולם על העשייה המבורכת לאורך כל השנה.

במהלך המסיבה, חילקו המכניסטים שי קטן לכל תלמיד.

סיכמנו את המסיבה בכיבוד רב ומפנק, בשירה ובריקודים.

מכניסטים אהובים, תודה לכם על שנה מדהימה! בהצלחה בהמשך וגיוס קל ונעים.

אודי סוסן - מלווה מתנדבי המכינה


עמית המתנדב כתב לנו וריגש בדבריו: "החוויה ברננים היא מיוחדת, באמת מיוחדת. זה לפגוש בכל יום שני בבוקר אנשים מיוחדים שמקדישים את חייהם לטובת הילדים. הצוות ברננים מעניק המון השראה, אלו אנשים שנותנים את כל כולם לטובת הזולת, אנשים שיודעים להיות הכי קשובים בעולם ולעיתים גם קשוחים. הכי מחבקים וחמים בעולם, ובו בזמן גם לדעת לחנך ביד קשה מעט בעת הצורך.
רננים זאת חוויה אחרת. קשה להסביר את זה. אין מצב שתעבור חוויה כזאת אם לא תהיה שם.
הצוות יודע לתת את כל כולו עבור כולם, ובו בזמן להיות כל העולם עבור ילד אחד מסוים.
הילדים והצוות זה משהו מיוחד. ילדים שיודעים רק לתת אהבה, גם אם היא מידי פעם לא הכי נעימה, אבל הכי קלה להכלה ולקבלה שיש.
אם אתם שואלים אותי, הילדים עם התסמונת דאון הם הכי מדהימים שיש! הכי קל להתחבר אליהם, ילדים כל כך חמים, ילדים שתמיד מעניקים לך אהבה אינסופית. את רננים אקח איתי לעוד המון המון זמן ולהמשך דרכי בחיים. אז באמת תודה על כל רגע ורגע, תודה גם על הרגעים שהעבידו אותנו בלסדר מחסנים וכיתות בבית-הספר...(-: אני מודה על שניתנה לי ההזדמנות והאפשרות להיות במקום המדהים הזה, כי זאת באמת חוויה מיוחדת".

Big picture

מועצת התלמידים ברננים

עם היבחרה של מועצת התלמידים, קיבלה על עצמה את ההחלטה להירתם לפעילויות התנדבותיות בתוך בית-הספר ומחוצה לו.

*חברי המועצה שמחו את שכנינו בבית-המייסדים ובבית-ספר גוונים בפעילויות משמחות לכבוד פורים.

*ביום המעשים הטובים נרתמו חברי המועצה באיסוף ממתקים ומוצרי טיפוח מפנקים לחיילים.

*לקראת יום ירושלים, מכינים חברי המועצה יום פעילויות בית-ספרי.

עפ"י החלטת הקבוצה, בשנה הבאה נצרף לשורותינו חברים נוספים ונתחלק לוועדות פעילויות שונות.

אתי אליהו - מלוות הפרויקט

Big picture

יום שדה רננים-המגינים - כיתת יסמין


במסגרת השילוב, יצאנו ביחד עם כיתה ה' מבית הספר המגינים ליום שדה באזור שמורת הבניאס.

קיבלנו הסברים על הנוף, הצמחייה, הפריחות ובעלי חיים באיזור. ראינו את מפל הבניאס - המפל הגדול בישראל ושיחקנו במשחקי מים ביחד.

חזרנו עייפים, אך מרוצים, עם שלל חוויות משותפות.

יסמין, לאה וזהבה

יום שדה רננים-המגינים - כיתת אילה שמיאן

התרגשנו כולנו בבוקר לפגוש שוב את החברים ממגינים - כיתה ו'1 של המחנכת שוש אברהם. הקבוצה הגיעה אלינו עם אשל המדריך, ולאחר משחק קצר יצאנו לדרך. התחלנו את הטיול בארוחת בוקר משותפת של התלמידים משני בתי-הספר ושל הצוות, סיירנו במוזיאון בית-אוסישקין, שמענו על הפוחלצים, על העופות השונים וכתבנו גלויות להורים בשפת האלפבית הפיניקי. בהמשך צעדנו במסלול נחל דן, אותו צלחנו בגבורה בעזרתם של חברינו השכנים. נהננו מהנוף המרהיב ומהזרימה המדהימה, שרנו, הצטלמנו ואפילו ביקרנו בביתו של פו הדוב המפורסם. לסיום טבלנו רגלינו בשכשוכית הקרירה והצטננו.

אילה שמיאן - מחנכת

יום שדה רננים-המגינים - כיתת עירית

טיול של כיתת עירית עם כיתה ו'2 מבית הספר השכן, המגינים.

ביום רביעי יצאנו לטיול השני במספר עם התלמידים מהמגינים. ביקרנו במוזיאון אוסישקין בקיבוץ דן, שם שיחקנו יחד בפעילויות השונות ונהנו להכיר מהו פוחלץ וללמוד על המינים הרבים של בעלי החיים הקיימים באזורינו. לאחר מכן טיילנו בשמורת נחל דן. היה לנו יום חם במיוחד אך יחד עם זאת נהנו לצאת מהשגרה ולהתקרר בצילי העצים ובמים הקרים על פנינו.
התלמידים מהמגינים היו מקסימים ודאגו לבדוק לאורך הטיול מה שלום תלמידנו ואם הם צריכים עזרה. חזרנו עייפים אך מרוצים.

עירית פודהסט - מחנכת

Big picture

טיול שנתי לשכבה הצעירה - פארק החושים

פתחנו את הטיול בארוחת בוקר מתחת לעץ הפטל שנתן לנו צל ונעימות גדולה.

חלצנו את הנעלים והתחלנו את המסלול... זחלנו במחילת הדורבן, קפצנו לביקור בביתו של שפן הסלע וגם של הלוטרה. צעדנו בשבילים שונים... בוץ, אבנים, שבבי עץ ובתוך פלג מים וסוגי מדרך נוספים.

לאחר המסלול, צעדנו לבריכת השכשוך ושם טבלנו במים הקרירים.

אכלנו פיצות ואחרי ששבענו קינחנו בארטיק קר ומרענן.

היה זה טיול כייפי ונעים, אשר סיכם בצורה רב-חושית את טיולי השנה כולה.

אורטל פלג - מחנכת כיתה א'

Big picture

טיול שנתי לשכבה המתבגרת - גליל מערבי

בהתרגשות גדולה ובציפייה לטיול השיא שלנו, יצאו גם תלמידי השכבה המתבגרת לטיול השנתי, בן יומיים! התחלנו את היום הראשון במערת קשת המיוחדת ועברנו מסלול הליכה לא פשוט. בהמשך ביקרנו בגן הלאומי בנהריה, צילמנו את בעלי החיים שהסתובבו בפארק, התקררנו עם קרטיבים מפנקים ונהנינו מהנופים. לאחר ששמענו את סיפורה של שיירת יחיעם, הגענו למאהל - חאן הגליל בקיבוץ בית העמק. נפלא היה לראות כיצד תלמידינו הצעירים, אשר לחלקם הייתה זו הלינה הראשונה מחוץ לבית, מתארגנים בעצמאות עם חבריהם. בערב התפנקנו בארוחה כיד המלך, עליה ניצח צוות הגברים שלנו, בראשותה של סיגל דהן.
למחרת השתכשכנו במים בעין חרדלית, טיילנו בנקרות בראש הנקרה ונסענו ברכבל.

החום הכבד לא מנע מאיתנו את החוויה הנהדרת. התלמידים נהנו מחווית הביחד, מהלינה בחברותא וביקשו להמשיך יחד ליום טיול נוסף... ללא ספק היה זה טיול מושלם!!

תודה גדולה לאייל, מדריך השל"ח, על ההדרכות וההנחיה.

אילה שמיאן - מחנכת

ל"ג בעומר בכיתת יסמין

את המפגש המסכם של למידה על ל"ג בעומר החלטנו לעשות בנחל בפארק הזהב.

השתכשכנו במים המרעננים ושיחקנו במשחקי מים.

מכיוון שלא יכולנו להדליק מדורה, הפעלנו את הדימיון ויצרנו מדורת פירות בשלל צבעי האש. הרמנו גם כוסית פירות לחיים, ברכנו וכל אחד סיפר מה היה רוצה להביא עימו למדורה בכדי שתאיר ותגדל יותר.

לסיום קינחנו עם מרשמלו מתוק ושרנו שירי ל"ג בעומר מסביב למדורת הפירות מעשי ידינו.

יסמין דרעי - מחנכת

ל"ג בעומר עם המגינים

במסגרת תוכנית השילוב, כיתתנו אירחה את כיתה ה' מבית הספר המגינים.

התחלקנו לשש קבוצות, כל תלמיד שלנו עם חמישה תלמידים מהמגינים.

כל קבוצה יצרה להבה המייחדת אותה וביחד נוצרה מדורה משותפת של כל התלמידים.

חג ל"ג בעומר שמח, היה מהנה ביותר!


יסמין, לאה וזהבה

Big picture

נסיעה בתחבורה ציבורית - כיתות רותי ורמה

במסגרת לימודי ניידות בקהילה והכנה לחיים של תלמידנו הבוגרים, יצאו כיתות רותי ורמה, לנסיעה בינעירונית מורכבת ומאתגרת לעיר נהריה.


בהלוך חצינו את הארץ לרוחבה בשלושה כלי תחבורה ציבוריים בזה אחר זה: אוטובוס לכרמיאל ומשם שתי רכבות ליעד הצפוני. גם הנסיעה בחזור הייתה מורכבת ומלמדת!

למדנו לבחור את כלי הנסיעה המתאים, להיות עירניים ולעמוד בזמנים, לברר מידע, לפתור בעיות ועוד. בעיקר למדנו שהתחבורה הציבורית היא דינמית וצפויים שינויים...

במהלך הנסיעה עברנו דרך ארבע תחנות אוטובוסים ושלוש תחנות רכבת, ולמדנו להתנהל בהם.

הדובדבן שבקצפת - טיילת הים של נהריה, שימחה אותנו מאוד ‼

רמה, רותי ועדי לב שורה

Big picture

טניס עם משלחת קנדה

החודש נפגשו תלמידי קבוצת הטניס של בית הספר, בהדרכתו המקצועית של המדריך שאול זוהר, עם תלמידי דנציגר ומשלחת נוער קנדית ושיחקו יחד טניס במגרש המחודש של בית הספר. הפעילות המשותפת היתה מהנה ומרגשת.


סו ראובן - מלוות חוג הטניס

שילוב עם מכללת תל-חי

שילוב תל חי רננים הגיע לסיומו. לאחר מחצית מלאה בפעילויות מגוונות, בחרנו לסיים את השילוב בדרך קצת אחרת ויותר אישית.

כל תלמיד מרננים הגריל פתק עם שם תלמיד מתל חי וההפך. עם מעט דפים, טושים ויצירתיות, הם כתבו מכתבים אישיים. אחר כך עשינו מפגש מסכם בו כל ילד נתן לחבר שהגריל את המכתב שהכין לו. סיימנו עם מצגת מסכמת ומילות פרידה.

ללא ספק הייתה זו מחצית עמוסה, מלמדת ומגבשת.

תאיר אלגלי - מחנכת

פינת יום העבודה


בכל יום שני בשבוע דנה יוצאת בשמחה לעבודה במשטרה בחדר האוכל.

היא עורכת את חדר האוכל לארוחת הצהריים ומפנה את ארוחת הבוקר. עורכת למפקד את השולחן עם המון פינוקים, אורזת ארוחות חמות לאסירים, וזאת בשיתוף פעולה מלא עם שירן המנצחת על המטבח ודורית ושולה העובדות הנוספות.

דנה עובדת בחריצות, בזריזות ובעצמאות מלאה. מקבלת שינויים ומרגישה בבית. תודה לצוות המשטרה על שפתחתם לנו את הלב ואת המקום.

רמה מלכין

משולחן האקדמיה

ליצנות רפואית - מתרגלים פעילות בבית חולים

Big picture

החודש אירחנו במכללה את בת אל - מנהלת לימודי שדה ואת עינת - מדריכת הסטודנטיות של העבודה המעשית וסטודנטים ממגמת חינוך מיוחד. מטרת הביקור הייתה חשיפת פרויקט האקדמיה לסטודנטים. במסגרת הביקור, אריאל וליעד ניגנו, יעלה הציגה את תסמונת רובישטיין טייבי והמרצים הציגו את תהליך הלמידה.

קיבלנו הדים מרגשים על החוויה שחוו המדריכות והסטודנטים ובקשות להשתלבויות בהרצאות עם הסטודנטים לקראת שנת הלימודים הבאה. תודה למיכל ולשני והמרצים על שיתוף הפעולה במשך השנה בכלל ובביקור בפרט.

רמה מלכין - רכזת אקדמיה

אפליקציית החודש - אפליקציה לכתיבת אותיות

האפליקציה הידידותית הבאה מקריאה כל אות, מתרגלת עם הילד לכתוב את האותיות באמצעות מתיחת קווים בין שני עיגולים ומוסיפה מילה שמתחילה בכל אחת מהאותיות. עבור הילדים שכבר יודעים לכתוב את אותיות הדפוס, מאפשרת האפליקציה גם ללמוד גם כיצד לכתוב את האותיות בכתב יד.

הורדה לאייפד הורדה לאנדרואיד

בהנאה...

תאיר אלגלי - רכזת תקשוב

ברכות ואיחולים

> מזל טוב לסבתות אורה דהן ודבורה אטיאס להולדת הנכדים. המון אושר ונחת.

> כל הכבוד לזיו, בת השירות היקרה שלנו, עם היבחרך להדלקת משואה ביום העצמאות. אין ראויה ממך!

להתראות בחודש הבא,

רחל מזרחי

מנהלת בית-הספר