העלון של אלון

חודש ינואר

כינוס ראש חודש שבט

טקס ראש חודש שבט בסימן ערך החודש- אחריות
הטקס התייחס למספר נושאים:

1. מאפייני החודש

2. ט״ו בשבט שמתקרב ובא.

3. שבוע גלישה בטוחה ברשת, שיתקיים בחודש פברואר- השנה בסימן ״סוף שיתוף במחשבה תחילה״
תודה למחנכת אביבה גוטמן ותלמידי כיתה ד1.
לאילנה המורה למוזיקה, עופרה על הריקוד וליאת על התפאורה

כינוס ראש חודש שבט
Big picture
Big picture

שבת ישראלית

החודש התכנסו כל תלמידי בית הספר והצוות החינוכי למופע של שבת ישראלית.

מטרת המופע, להעניק משמעות רעננה ורלוונטית, המפגישה בין מסורות שונות, מנהגים, עבר והווה באירוע שחוגג את בית הספר כקהילה.

היה נעים ומגבש לשיר יחד.

מציינים את יום המאה (מאה ימי לימוד) בשכבת כיתות ב׳:

Big picture
Big picture

מקימים יישוב- כיתה ד'4

במסגרת שיעורי מולדת למדו כיתות ד' על סוגי ישובים שונים בישראל (עיר,קיבוץ,כפר,מושב, יישוב קהילתי) ומאפייניהם.

בעקבות הלמידה, החליטו תלמידי כיתה ד'4 בהובלת המחנכת איילת סליקטר להיות יזמים ולתכנן הקמת יישובים חדשים (בחלקם אף דמיוניים). התלמידים התחלקו לקבוצות עבודה וכל קבוצה בחרה צורת התיישבות ופרטים מיוחדים ליישוב שלה. כמו כן, כל קבוצה בחרה את דרך ההצגה: בציור, במחשב או בבנייה. בסוף התהליך, כל קבוצה כתבה טקסט טיעוני ובאמצעותו ניסתה לשכנע את תלמידי הכיתה לבוא ולגור ביישוב שתכננה.

פרויקט "חיים משותפים"

התכנית "חיים משותפים" בין בית ספרנו ובית ספר איבן סינא ב' שבטייבה מתקיימת זו השנה הרביעית.

במפגשים מתקיימת למידה בשתי שפות עברית וערבית. מטרת הלמידה בנוסף להקניית ידע היא חשיפה לרב תרבותיות. בלי מפגשים משותפים נשיך לחיות זה לצד זו ולא זה יחד עם זו.


במהלך החודש התקיימו שני מפגשים משותפים האחד בבית ספרנו והשני בטייבה.

הכיתות השותפות הן ו'1 במקצוע חשבון וכיתה ו'2 באנגלית.

בתחילת כל מפגש נערכת קבלת פנים.

תודה לשולמית זיני ואיריס טוטי על הובלת הפרויקט בביה"ס יגאל אלון.

חיים משותפים- קבלת פנים ביגאל אלון
Big picture
Big picture

שבוע סופרות

לכבוד שבוע השפה העברית שחל השבוע ביקרו בבית ספרנו סופרות לשכבות א'-ו'
בכיתות נערכה הכנה מקדימה לקראת ביקורן.
הילדים נהנו מאוד מהמפגש עם הסופרות, שהעצים את חווית הקריאה בכיתות.
בית ספר רכש מס' ספרים חדשים המחכים לילדים בספריה.
א' : גבריאל הדר - מסיפורי ע. הלל
ב': אירית ויסמן מינקוביץ
ג': תמי שם טוב
ד': נעומי שמואל
ה' : תמי שם טוב
ו': זוהר אביב


תודה לעדי שלנו, רכזת תרבות על הפקת השבוע המוצלח ❤️

תיבת נח

תלמידי כיתה ב'1 והמחנכת תמי ארנון הכינו דגמים של תיבת נח כסיכום הנושא הנלמד במסגרת שיעורי תורה.

התלמידים התנסו בחומרים שונים- פלסטלינה, מקלות ארטיק, קופסאות, לגו עוד.

Big picture

הצגות

שכבה ה' צפתה החודש בהצגה " איינשטיין"- ההצגה מתארת סיפורו של אלברט איינשטיין, הילד הסקרן והמרדן שהפך למדען המפורסם בעולם, ושינה את פני המדע.

אלברט איינשטיין לא תמיד נחשב ל"גאון", בתור ילד הוא נחשב מוזר, שואל שאלות שאף אחד לא מבין ואפילו מרגיז את מוריו.
אלברט התקשה להסתגל לחינוך הגרמני הנוקשה בבית הספר ולא פעם הסתבך עם המורים. ייאושו הלך וגבר, כשיום אחד הוחלט על סילוקו מבית הספר.

אלברט הרגיש שהוא לא שייך לשום מקום ושעתידו קודר. רק בזכות מורים בודדים, שזיהו את הכישרון הייחודי שלו - השתכנע אלברט לא לוותר על תשוקתו הגדולה למדע. הוא המשיך לחקור ולדעת, ובסופו של דבר הפך למדען המשפיע ביותר בכל הזמנים.


שכבה ו' צפתה בהצגה "ההבטחה"- ההצגה מביאה את סיפורו של ספר תורה נדיר ממחנה ההשמדה ברגן בלזן, הוא ספר התורה שלקח אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, למרומי החלל. "ההבטחה" מבקשת למלא אחר בקשתו של רב מנער צעיר במחנה ההשמדה, "תפרסם את הסיפור שלנו."

הכנה לצפייה בהצגה איינשטיין- הילד שלא הפסיק לשאול
ההבטחה תיאטרון הקיבוץ

קפיצה בחבל לשכבות א׳ עד ג׳ בהובלת במורה לחנ״ג בלה סמארה:

Big picture

תחרות אתלטיקה

בתחרות האתלטיקה הקלה שהתקיימה ביום חמישי 30/1 באצטדיון הדר יוסף השתתפו 24 ספורטאים בחמישה ענפי ספורט שונים:

ריצת 60 מטר

ריצת 600 מטר

קפיצה לרוחק

קפיצה לגובה

זריקת כדור

המתמודדים והמתמודדות התאמנו רבות לפני התחרות והשיגו תוצאות מכובדות כשהבולטות ביניהן היו של עידו יצקן מכיתה ו'4 שזכה במקום הראשון במקצה שלו ב-60 מ', גלי מוהל מכיתה ה׳4 ונעה בן טובים מכיתה ו׳1 שזכו במקום השני והשלישי בריצת 600 מ׳, איתי גור מקום שישי כללי בקפיצה לרוחק ואביעד חקירי מכיתה ו׳1 שקפץ לגובה 1.25מ, רוני זאושניצר שזכתה במקום השלישי בריצת 60מ'. יישר כוח לכל המתמודדים והמתמודדות. תודה לצוות החינוך הגופני שלנו עופרה לב רן ובלה סמארה על ליווי הנבחרת.

אתלטיקה
אתלטיקה
אתלטיקה

מוגנות ברשת

שכבת כיתות ו' נפגשה לשיח עם הסופרת דנה אבירם, העוסק בדור המסכים והסכנות שבתקשורת בין ילדים ובני נוער ברשתות החברתיות.

אגף החינוך, מחלקת חינוך יסודי של עיריית הוד השרון , דואג לאורך כל השנה לחשוף את כל השכבות, כל אחת בהתאם לגילה להרצאה ושיח או הצגה אודות אינטרנט בטוח, במסגרת תכנית שנתית למניעת אלימות ברשתות החברתיות לבתי הספר היסודי.

נציגי שכבה ה' החלו כבר במפגשי "שגרירים ברשת" - קבוצת מנהיגות עירונית שתשגרר התנהגות חברתית חיובית ברשת לצד למידת כלים דיגיטליים ויישומם בחידון וירטואלי עירוני.

בהצלחה לנציגים שלנו- דניאל בומגרטן-ה'4 ואריאל וידרמן-ה'2

הורים- בתחילת החודש נערכה הרצאה מרתקת של רן בראון (מכון מתבגרים)- בהרצאה נחשפו ההורים לתוצאות המחקרים העדכניים ביותר על ההשפעות השליליות של קבלת סמארטפון בגיל צעיר, זכו להצצה לעולם הרשתות החברתיות, משחקי הרשת, היוטיוברים והתכנים הלא מותאמים אליהם נחשפים ילדים בגיל צעיר. והכי חשוב, רכשו כלים פשוטים ופרקטיים להובלת מהלך למתן טלפון בטוח בכיתות הנמוכות, דחיית גיל השימוש וכלים לחינוך הילד לשימוש נכון בסמארטפון מגיל צעיר (מתוך מכון מתבגרים).

לקראת השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת

יושבים עם חברים בפארק – מצלמים; לומדים למבחן – מצלמים; הנבחרת של האחות זכתה בטורניר כדורגל – מצלמים; הנבחרת של האח הפסידה בטורניר שחייה – מצלמים; קמים בבוקר – מצלמים; הולכים לישון – מצלמים;

וכשלא מצלמים – מסתכלים בתמונות שאחרים צילמו, מקבלים תמונות מאחרים ו... משתפים הלאה תמונות ששיתפו איתנו: הגיף המצחיק ששיתף החבר; הסרטון הקורע שהעבירה מכרה של החברה מהצבא; הפוסט העצוב שהעלתה בת דודה של הידיד של בן הזוג מהטיול למזרח; התמונה המכעיסה שהעלה זר מוחלט.

אנחנו חיים, נושמים וחולמים בוויזואלית. הטלפון החכם מצויד במצלמה שמשתכללת תדיר, אפשרות ההעברה בוואטסאפ זמינה בלחיצת כפתור והאינסטגרם לא יודע שובע. המקום המרכזי שהתמונות והסרטונים תופסים בחיינו והדינמיות שלהם לפעמים משכיחים מאיתנו שתמונה עדיין שווה אלף מילים והשפעתה יכולה להיות קשה מנשוא.

שיתוף של תמונות וסרטונים הוא ביטוי לצורך טבעי בשייכות ובנראות ואלה מעודדים את הרצון לצבור לייקים ועוקבים. התנהלות זו עלולה להוביל למצבי סיכון ופגיעה. לכן נקל לראות שהנושא השנה נוגע במרחבי החיים השונים - מניעת פגיעות ובכללן פגיעות מיניות, שמירה על הפרטיות ועל "התדמית הדיגיטלית", וגם ההיבט הפלילי ("חוק הסרטונים"), שאינו מוכר דיו בקרב ילדים והורים. השנה שמים סוף לפגיעות מתמונות וסרטונים.


מטרת השבוע- להעלאת המודעות בקרב ילדים ונוער, הורים ואנשי מקצוע בארץ ובעולם לשימוש נבון ואחראי ברשת האינטרנט ולהתנהלות ערכית, אחראית ומוגנת ברשת. בשבוע זה עוסקים גורמי המקצוע בתחום בקידום התנהלות בטוחה וערכית ברשת ובהעלאת המודעות למצבי הסיכון הטמונים ברשת, למניעת פגיעה ולהתמודדות עימה, לחשיבות של הגנת הפרטיות של האחר ולשמירה על צנעת הפרט.

(מתוך המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת- מוקד 105)

Big picture