מסעות הצלב

מאת איילת ברק וליהי בלנק

מסעות הצלב מהם?

מסעות הצלב הם סדרת מסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים בין המאה ה-11 והמאה ה-13. הם החלו כניסיונות לכבוש את ירושלים מין המוסלמים ולהביאה תחת שלטון נוצרי. המשתתפים במסעות אלה קרויים צלבנים.

במובן רחב יותר "מסע צלב" הוא כינוי למלחמה מסיבות דתיות.

מדוע השתמשו במסעות הצלב?

האפיפיור השתמש במסעות הצלב כדי להגן על הערים בהם הנצרות שלטה.

השבטים התורכיים-סלג'וקיים איימו לכבוש גם את קונסטנטינופול , בירת ביזנטיון הנוצרית - לכן פנה קיסר ביזנטיון אל האפיפיור אורבן השני וביקש ממנו לקרוא למאמינים הנוצרים להתגייס להגנה על הבירה . ואכן , ב1095- בוועידת הכנסייה , שהתכנסה בעיר קלרמון שבצרפת , הודיע האפיפיור שהוא נענה לבקשתו של קיסר ביזנטיון .

מי יצא למסעות הצלב

במסעות הצלב השתתפו מלכים , נסיכים ואבירים מנוסים במלחמות ומצוידים בנשק , ולצדם כמרים , נזירים והמוני עם : איכרים ואפילו נשים וילדים . מסע הצלב הראשון החל ב1096- ויצאו אליו אבירים והמוני איכרים ; לכן הוא כונה גם מסע הצלב של האיכרים . היוצאים למסע הצלב לקחו את משפחותיהם עמם , את חפציהם העמיסו על עגלות , ויצאו למזרח , בלא כל ארגון וסדר .

רקע היסטורי

ועידת הכנסייה בקלרמון-פרן שבצרפת, ב-1095, נחשבת למעמד בו הוחלט על יציאה למסע הצלב הראשון. המסע אורגן על ידי האפיפיור אורבנוס ה-2 והונהג על ידי האביר גוטפריד מבויון. כמה מניעים נשזרו זה בזה והביאו להחלטה לצאת למסע הצלב. שנת 1000 היוותה נקודת שיא של צפייה משיחית באירופה הנוצרית.