סביבת חיים. עורכת: עדן.

אנטארקטיקה

אזור סביבת החיים : אנטארקטיקה היא היבשת שבה נמצא הקוטב הדרומי של כדור הארץ. בשטח של כ-14,000,000 קמ"ר היא מדורגת כיבשת החמישית בגודלה אחרי אסיה, אפריקה, אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית.המאפיינים של המרכיבים הדוממים בסביבה : אנטארקטיקה היא המקום הקר ביותר בעולם, ורובה ככולה

מכוסה קרח לאורך כל השנה. הנופים האופיינים לאנטארקטיקה הם קרחוני ענק, הרים רמים שפסגותיהם מגיעות מעל לגובה של 3 ק"מ וקרח רב, בעובי 1.5 ק"מ ויותר, המכסה את האדמה. אנטארקטיקה היא היבשת הגבוהה ביותר מבין היבשות, והקרח מכסה 98% משטחה. היבשת מוקפת במליוני קמ"ר של ים קפוא. רוחות עזות נושבות שם רוב הזמן.

כמות המשקעים ביבשת זו היא הנמוכה ביותר בעולם - היא קטנה מ-100 מ"מ לשנה, ומבחינה זו היא גם המדבר הגדול ביותר על-פני כדור-הארץ. המשקעים המעטים יורדים בעיקר בצורת שלגים על חופי היבשת. מיעוט המשקעים נובע מתנאים של קפיאת הלחות, שלא מאפשרת היווצרותם של עננים. הטמפרטורה הממוצעת בחודש החם ביותר (ינואר) היא 2° בשולי היבשת ו-20°- בתוך היבשת ואילו בעונה הקרה ביותר (יולי) הטמפרטורה הממוצעת היא 18°- בשולי היבשת ו-45°- בתוך היבשת. בלב היבשת נרשמות בחורף טמפרטורות נמוכות מ-60°-.המרכיבים החיים בסביבה :

בני-אדם - באנטארקטיקה אין תושבי קבע מפאת תנאי מזג האוויר הקשים, אולם ממשלות רבות ברחבי העולם מחזיקות בה תחנות מחקר, שחלקן מאוישות כל השנה וחלקן מאוישות רק בקיץ. מגיעים אליה מבקרים מעטים.


צמחים - השילוב בין טמפרטורות נמוכות מאוד, קרקע דלה במינרלים, מחסור בלחות ובאור שמש מדכא את שגשוגם של מרבית הצמחים. כתוצאה מכך, מרבית מיני הצמחים באנטארקטיקה הם טחבי כבד או חזזיות. מרבית הצמחייה האנטארקטית היא אוטוטרופית (שאינה צורכת חומרים אורגנים מן הסביבה) הצמחים נמוכים, כדי להתגונן מפני הרוחות הקרות.

שאר הצמחייה המתקיימת באנטארקטיקה מורכבת בעיקר מחזזיות ואצות פשוטות, פטריות וצמחים אחרים המסתגלים לתנאים הקשים השוררים באזור. הצמחייה גדלה בדרך כלל בקיץ שבו התנאים מעט טובים יותר, הנמשך לרוב שבועות בודדים. באנטארקטיקה יותר מ-200 מיני חזזיות וקרוב ל-50 מיני טחבים ואזובים. כ-700 סוגי אצות מצויים באנטארקטיקה. מיני פלנקטון ואצות צבעוניות וייחודיות נפוצים בדרך כלל באזורי החופים בזמן הקיץ.


בעלי חיים - עולם החי היבשתי של אנטארקטיקה מורכב כמעט כולו מחסרי חוליות. בין חסרי החוליות הזעירים המצויים באנטארקטיקה ניתן למנות את הכינים, הנמטודה, דובוני המים, הגלגיליות, הקריל, הימשוש חסר יכולת התעופה שאורכו רק כ-1.2 סנטימטרים והוא החיה הגדולה ביותר באנטארקטיקה שחיה ביבשה בלבד.

יסעור השלג הוא אחד משלושה מיני עופות המתרבים באופן בלעדי באנטארקטיקה.

בין בעלי החיים הימיים המצויים באנטארקטיקה ניתן למנות את הפינגווינאים, הלווייתן הכחול ומיני לווייתנאים אחרים שחולפים במימי אנטארקטיקה מפעם לפעם, וכן מינים שונים של טורפים ימיים כמו דוב הים האנטארקטי, כלב ים וואדל. הקריל (סרטן חסר חוליות) האנטארקטי ,אחד ממיני הקריל, נפוץ במימי אנטארקטיקה בכמויות ענקיות.

בעלי החיים של הקוטב מותאמים לתנאי הקור לאחדים פרווה או כסות נוצות עבה, לאחרים שכבת שומן תת-עורית לשימור חום הגוף.קשרי קיום בין יצורים חיים לבין מרכיבים אחרים בסביבה :

האצות והצמחייה נמצאות בתחתית מארגי מזון רבים ומשמשות מזון למינים רבים של בעלי חיים ימיים.

קריל אנטארקטי, אחד ממיני הקריל, נפוץ במימי אנטארקטיקה בכמויות ענקיות והוא הבסיס לכל המערכת

האקולוגית של הים הדרומי. הוא מהווה חלק חשוב בתזונתם של מינים כגון לווייתנאים, כלבי ים, טורפים ימיים, עופות ימיים ומינים אחרים. ( קשר טורף- נטרף)

דוגמה לשרשרת מזון המתקיימת באנטארקטיקה:

אצות -> קריל אנטארקטי -> לווייתן.מקור המידע :


ויקיפדיה - אנטארקטיקה

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A8%D7%A7%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94


חיי הבר באנטארקטיקה

http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=13124&kwd=2422


התמונה "פינגווינים בנוף האנטארקטי"

http://www.slides.co.il/slides/4481/%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A8%D7%A7%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94


הסרטון מאתר יוטיוב

http://www.youtube.com/watch?v=-DznlWg7iMU

Antarctica