Planning a Party

By: Hudson White

Whats for Lunch?

Big image
Big image

Critical Thinking: Part 1


  1. Describe how you created each equation.

-- I found the “X” and the “Y” variable and plugged it in to the equation: Y= KX + B



  1. Will there ever be a number of students where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of students for which both companies will cost the same amount.

--With 55 students, both restaurants will cost the same amount. To figure this out, I looked at the graph and saw that it was close for 50 people. Then, I guessed and checked for each number until I found that 55 is the same price for both.



  1. If you only have a budget of $1000 for food, how many people, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?

--For the Pizza Palace, You can have a total of 101 students for $995.50. For Burger Bonanza, You can have 98 students for $1,000!

There is no way you can have a fraction or decimal because you can’t have half or a quarter of a kid.






Proposed Plan:

For the lunch, they will be going to eat burgers. They will be eating burgers because they can get more students with a budget of $1000 and its cheaper!


Point of Intersection:

55

Bounce House Time!

Big image
Big image

Critical Thinking: Part 2


  1. Describe how you created each equation.

I just plugged in the “X” and “Y” into the equation: Y= KX + B


  1. Will there ever be a number of hours where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of hours for which both companies will cost the same amount.

I used the equation and kept using it for each number and found an amount of hours that cost the same for both companies

.

  1. If you only have a budget of $750 for the bounce house, how many hours, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?

If you went to Jumpin’ Jack’s, you could jump for 12 1/3 hours for $750. You can have a fraction because there is half hours, etc.



Proposed Plan:

For the party, all of the 7th graders will go to Jumpin’ Jack’s for 6 hours because it is cheaper! It cost $408 for Jumpin’ Jack’s and $450 for Hoppin’ Around.


Point of Intersection:

4