Rozprawka na temat przyjaźni

Analogia między "Małym Księciem" a "Tym obcym"

Argument:

Zarówno "Mały Książę" A. de Saint-Exupery'ego, jak i "Ten obcy" pióra Ireny Jurgielewiczowej opierają się na motywie przyjaźni. W obu przypadkach autorzy ukazali trudną drogę prowadzącą do "oswojenia" drugiego człowieka oraz nawiązania z nim trwałych relacji.
Jak pamiętamy, Zenek Wójcik - główny bohater lektury pt. "Ten obcy" - był z natury samotnikiem i miewał problemy w nawiązywaniu kontaktów między rówieśnikami. Z początku nie przyjmował pomocy ze strony obcych mu ludzi; grupka przyjaciół musiała wykazać się nie lada cierpliwością w żmudnym procesie "oswajania" chłopca. Okazane mu wsparcie i duża dawka serdeczności sprawiły, że nastolatek im zaufał. Wkrótce między młodzieżą nawiązała się przyjaźń.
Zenek zaufał przyjaciołom na tyle, że odważył się wyjawić im część swoich najskrytszych tajemnic. Pomimo licznych przeciwności, grupka znajomych postanowiła na własną rękę odnaleźć zaginionego wujka nastolatka. Nie zawsze działali zgodnie z zasadami, które ustanowili rodzice , jednak dali wyraz swojego przywiązania do drugiego człowieka oraz dobroci. W pewnym momencie konieczne było zwrócenie się o pomoc do dorosłych wbrew woli Zenka, jednak nie była to zdrada, ale konieczność.
Na podstawie powyższych przykładów możemy wywnioskować, że nawiązywanie trwałych więzi z drugim człowiekiem oraz pielęgnowanie przyjaźni jest procesem żmudnym, jednak przynoszącym wiele korzyści.