Grace's Trip to Taylor's Day

Equations and Inequalities by Kinjal P.

Sandwiches and Drinks

At Taylor's Day restaurant,a box of 4 sandwiches cost $13.20. How much does each sandwich cost?

Fruit

Somebody bought 13 fruit cups of pineapple and some mandarin orange fruit cups. If they had a total of 29 fruit cups, how many of those cups were mandarin oranges?

Baby Pizzas and Soda

If the pizza munch meal cost $7.35, how many meals can Grace buy with at least $29.40?

Bags of Chips

After paying $4.55 on bags of chips,she had no more than $13. How much money did she have before buying the bags of chips?