אנטישמיות בפרס

המן רוצה להשמיד את היהודים !

הסיפור לפי המן

אני כאן בארמון אחשוורוש ישנה התקהלות של מכובדי העיר משרים פשוטים ועד למלכינו הגדול זה נראה כי המן מדפדף בספר התאריכים ועוצר על דף ומכריז כי נפל פור על היהודים.

אני עכשיו עם המן אחרי הגרלת הפור."המן,מדוע הינך רוצה להרוג את היהודים?"

המן משיב "לפני כמה ימים עברתי בקרב היהודים ואמרתי בפניהם להשתחוות בפני,וברוב חוצפתו של מרדכי היהודי העיז הוא לא להשתחוות בפני וזה פגע בכבודי ובכבוד מלכנו"

ולאחר שהשיב לי שאלתי אותו "תאמר לי המן אתה לא חושב שזהו עונש גדול מדי עבור כל היהודים?!"

המן השיב לי כך ואמר "לא. מקרה זה עלול לחזור על עצמו ע"י יהודים אחרים ואני רוצה לשמור על כבודי ועל כבוד מלכי". "המן מה בניך משיבים על הטלת הפור?"

"איזו שאלה" צחק המן בקול עמוק "בני גאים באביהם על דרכיו החכמות ועל תפקידו כיד ימינו של מלכינו הדגול, אחשוורוש."

המן הרשע - מתוך מגילת אסתר - הסרט

דעתה של המלכה על הטלת הפור

שלום רב אני עכשיו עם אסתר המלכה, אסתר מלכתי מה דעתך על העונש שהטיל המן על היהודים?

"לדעתי העונש הזה מוגזם וממש טיפשי לא כולם צריכים להשתחוות לו וזה בכלל לא פוגע בכבוד בעלי רק בכבודו. היהודים חפים מפשע ולא עשו כלום הוא פשוט חולני וממש טיפש וחסר כבוד.תודה לך אסתר ששיתפת אותנו במחשבותייך.

Big image

תוצאות הטלת הפור מפתיעות

בעקבות הטלת הפור כמעט נהרגו כל היהודים בפרס אך בזכות אסתר שהיא עצמה יהודיה ניצלו היהודים מידו של המן אך נתגלתה זהותה האמתית של אסתר ותוכנית דודה מרדכי גם כן, אך זה לא נראה כי פגע במעמדה של אסתר. לעומת זאת מי שנראה "כמנצח" בפרשיה נתלה על העץ שהוא עצמו הכין למרדכי עם אשתו ועשרת בניו ואילו מרדכי ברגעים אלא מסתובב על סוס עם בגדי מלכות ועתרת זהב וכולם חולקים לו את הכבוד הראוי לו כיד ימינו החדש של המלך.
Big image

הסיכום של יואב

הקשיים שהיו לי בעבודה הם לחשוב על הטקסטים של המן ושל אסתר כי זה מקרה שהוא לא עכשוי ולא הרבה לוקחים אותו למקרה אנטישמי ואין עליו הרבה מידע בהקשר הזה לכן השקענו יותר מאמץ נעזרנו בתנ"ך והמצאנו את רוב הדברים מהראש. העבודה תרמה לי בכך שאני יודע קצת יותר על מגילת אסתר מחקתי מהסרטון נהניתי עם דביר והעבודה הייתה מהנה בחלקה הגדול, לדעתי הסיבות לאנטישמיות הן קינאה כעס על רקע כלכלי ודתי ובמשך ההיסטוריה היינו שונים ולא רצויים וגם עכשיו יש פיגועים ומקרי רצח על רקע האנטישמיות.