Come on you no you want to!!!!

We have the best s'mores in town!!!

When you multiply decimals in the real world

How you world use division in the real world example 1

Logan and I went to chipotle. We both got a bowl with chicken. To get that it costs $5.99. And we got a large Coke that costs $1.99. We wanted to split the check. How much would each person have to pay.


You use dividing decimals when you are eating somewhere.

IMG 0011
IMG 0008

Dividing decimals in the real world example 2


A store owner has 9.02 lbs. of marbles. If she puts the marbles into 9 jars, how much candy will each jar contain?

You use dividing decimals when you work at a store.

Dividing decimals in the real world example 3

https://www.youtube.com/watch?v=wLYglKfq9Jg