זה טוב זה אסם?

אסם גורמת למשבר כלכלי בקריית מלאכי

רקע על קריית מלאכי

קריית מלאכי הוקמה בסוף שנת 1950 על מנת לאכלס עולים שהתמקמו בשני מחנות עולים בצפון.

תחילה שימשה כתחנת מעבר לגלי העלייה שזרמו בסוף שנות החמישים אך לאחר שנתיים, ב- 1952, הפכה ליישוב קבע ואז ניתן לה השם "קריית מלאכי". כבר מימיה הראשונים התושבים לא יכלו לפתח בעצמם משקים קטנים שיועדו ליחידות דיור ועיבוד חקלאי. עקב כך נאלצו התושבים להסתפק בעבודות ציבוריות שהממשלה יזמה כדי לספק תעסוקה למובטלים ולעזור למצוקתם. בעבודות אלו היה צימצום רב ואותם ימים היו ימי צנע.

בשנים 1953-1955 התחילו להקים את המפעלים הראשונים, כמו מפעל הפשתה (פשתה הוא סוג של צמח) ומפעל טרקטורים .בנוסף, נבנה המרכז המסחרי הראשון שסיפק פרנסה לכמה עשרות מתושבי הסביבה. עד שנת 1962 סבלה קריית מלאכי, כל פעם מחדש, ממצוקות כלכליות קשות. מאז ואילך השתפר המצב הכלכלי והתעסוקתי והוקמו כ- 20 מפעלים,עשרות בתי מלאכה ובתי עסק קטנים.

למרות כל זאת, קריית מלאכי עדיין במשבר כלכלי ונמצאת באזור עדיפות לאומית א'!

Big image

מיקום גאוגרפי

קריית מלאכי היא עיר במחוז דרום במישור חוף יהודה, בסמוך לצומת מלאכי המחבר את כביש 40 וכביש 3.

גובה העיר 62 מטר.

תחום שיפוט 4,632 דונם.

Big image

אוכלוסייה

בקריית מלאכי מתגוררים כ- 21,336 תושבים.

יהודים מהווים 98% מהאוכלוסייה, ערבים ודרוזים אינם מהווים אף לא אחוז אחד מהאוכלוסייה ושאר חלקי הדתות מהווים 2%.

שינוי בגודל האוכלוסייה הוא 0.6% בשנה עד דצמבר 2013.

צפיפות האוכלוסייה היא 4,606 תושבים לקמ"ר. רוב האוכלוסייה הם אנשים בתווך גילאים של 20-59.


הגרף מתאר את מספר התושבים בעיר בין השנים 1955- 2011

Big image

מפעל אסם בקריית מלאכי

בשנת 1996 רכשו נסטלה ואסם את שני המפעלים הוותיקים: סנוקרסט בפתח תקווה וטנא נגה

גלידות בקרית מלאכי, שהיו בבעלות תנובה. רכישה זו, סימנה עידן חדש בשוק הגלידות הישראלי.

לאחר כשלוש שנים הוחלט על הקמת מפעל חדש בקרית מלאכי, ולאחד לתוכו את פעילות שני המפעלים.

המותגים המובילים שלה הם: לה קרמריה, אקסטרים, מגה ,קוקילידה. המפעל הזה שייך לתעשייה הקלה העוסקת בייצור מוצרי צריכה לציבור הרחב. מפעל זה תרם רבות לכלכלה בעיר ושימש כמקום עבודה ל-250 עובדים.

העתקת המפעל מקריית מלאכי

בשנת 2014 אסם נענתה לפנייתו של שר האוצר יאיר לפיד לפיתרון משבר התעסוקה בערד. לאחר סגירתו של מפעל "מגבות ערד" גדל משבר התעסוקה בעיר. שר האוצר הציע להעביר את מפעל הגלידות של נסטלה ואסם מקריית מלאכי לערד, על מנת שיעניק מקומות עבודה לתושבי העיר.

בתגובה להחלטה זו עשרות עובדי מפעל הגלידות של נסטלה ואסם ,בקריית מלאכי, הפגינו. עובדי המפעל טענו ששר האוצר יאיר לפיד מתכוון לסייע לאבטלה בערד, באמצעות הקמת המפעל, אך הוא בעצם יעביר את האבטלה ממקום אחד למקום אחר, מערד לקריית מלאכי. 250 משפחות ישלחו לבתיהם ויצטרכו לחפש עבודה אחרת, על אף שהמצב הכלכלי בקריית מלאכי לא טוב ואין מספיק מקומות עבודה בעיר.

אנחנו מסכימות עם טענתם של העובדים בקריית מלאכי כי העברת המפעל אכן תעביר את האבטלה ממקום אחד שסובל ממשבר כלכלי למקום אחר שסובל אף הוא ממשבר כלכלי. כך האבטלה לעולם לא תיפתר