אחרי 20 שנה / נג'יב מחפוז

סופר מצרי ??? בואו נכיר את נג'יב מחפוז...

כתוב 3 משפטים על מחפוז שנראים לך משמעותיים בדמות.


נג'יב מחפוז הוא סופר מפורסם, לא רק במצרים כי אם בעולם כולו.

הוא נולד בשנת 1911 בשכונת אל-ג'מאליה שבקהיר, ושם בילה את מרבית חייו.

הוא אינו מרבה לצאת מקהיר, שכן עבורו היא העולם כולו.

נג'יב החל לכתוב בגיל 10 וגדל והתחנך במצרים. הוא למד את מקצוע הפילוסופיה באוניברסיטה וכתב עד היום סיפורים קצרים ורומאנים רבים מאוד.

נג'יב מחפוז הוא הסופר הערבי הראשון בעולם שזכה בפרס נובל לספרות בשנת 1988 וכשהיה צריך לנסוע לשוודיה על מנת לקבל את הפרס, נסעה בתו במקומו.

נג'יב מחפוז ידוע בתמיכתו בתהליך השלום בין ישראל ומצרים, ואף שילם על כך מחיר אישי. בשנת 1998 ניסו קיצוניים מוסלמים להתנקש בחייו, בגלל תמיכתו בדיאלוג עם ישראל. למרבה המזל, הוא ניצל מהתנקשות זו, אך ידו הימנית נפגעה מאוד, ומאז הוא חדל לכתוב.

נג'יב מחפוז זכה להתעניינות רבה הן בעולם הערבי והן בישראל, וזאת בשל גדולתו כסופר שהיטיב לתאר את החברה המצרית. חוקרים ישראלים רבים הרבו לחקור את יצירותיו. רומאנים רבים פרי עטו תורגמו לעברית. מתוך 32 הרומאנים שתורגמו עד כה מערבית לעברית, 11 רומאנים הם מאת נגיב מחפוט'.

שמות רומאנים מפורסמים מאת נגיב מחפוט' שתורגמו לעברית הם: הגנב והכלבים, פטפוטים על הנילוס, בית בקהיר ועוד..

יש לציין, כי רומאנים רבים של נג'יב מחפוז הופקו כסרטים והוצגו בכל העולם הערבי וגם בטלוויזיה הישראלית.

כתיבתו של נג'יב מחפוז עוסקת בנושאים מגוונים ביותר. בראשית כתיבתו כתב מחפוז רומאנים היסטוריים על תקופת הפרעונים. אחר כך הוא חיבר רומאנים היסטוריים על תקופתו, שהחשוב מביניהם הוא הטרילוגיה הקהירית, המתארת את חייה של משפחה אחת בין שתי מלחמות העולם. בתקופה זו השתנו מנהגים חברתיים ומסורות והתהוותה מצרים המודרנית. כמו כן מחפוז כתב על נושאים פילוסופיים – הגותיים, כגון הקשר שבין הדת למדע ולמודרניזציה. הוא כתב גם ספרות ביקורתית כלפי המשטר.

קרא את המשפט הראשון בסיפור . יש בו רמז מטרים.