תקופה ספר וסיפור – המהפכה התעשייתית

מגישה: מיטב צאיג , כיתה: ח'7

תקציר הספר...

הספר "מסביב לעולם ב80 יום", שנכתב ע"י ז'ול ורן, מתאר את חייו ומסעו של ג'לטלמן לונדוני ומסתורי בשם פיליאס פוג, אשר היה חבר במועדון "ריפורם-קלב", שנחשב בתקופתו למועדון נחשב ביותר ואפוף תהילה. העלילה מתרחשת במאה ה19 במקביל למהפכה התעשייתית, בחברה האנגלית. דמותו של פיליאס פוג מתוארת בתחילה כאדם בודד שחיי חיים מונוטוניים שכללו לוח זמנים מדוייק. את רוב שעות היממה בילה במועדון. את פספארטו, משרתו הנאמן הוא מעסיק בשל פיטרו של המרשת הקודם, אותו פיטר משום ששגה במעלה אחת בחימום מי הגילוח שלו . שמו של פאספרטו מוענק לו בשל עברו העשיר שכלל מקצועות רבים כמו לולינות וכבאות. בעקבות התערבות עם חברי המועדון בו היה חבר, מחליט פיליאס פוג לצאת למסע מסביב לעולם בו עליו להקיף את העולם ב80 יום בלבד. למסעו מצרף את משרתו החדש שדווקא חיפש אדון יציב ועבודה שגרתית. הספר ממחיש את הנגודיות בין שתי הדמויות הראשיות, פיליאס פוג לונדוני קר רוח, דייקן, מתבדל מהחברה ואפוף הילת מסתורין, לבין משרתו הצרפתי פאספרטו, אדם שפועל בהתאם לרגשותיו בעל מזג שופע וחביב.

באותם הימים לפני נסיעתו של פיליאס נשדד בנק אנגלי בסכום עתק של 55,000 ליש"ט ע"י אדם שתיאורו עולה בקנה אחד עם תיאורו של פיליאס פוג. יציאתו המהירה למסע אף מוסיפה לחשדות בו. בלש בשם פיקס יוצא אחריו בעקבות הפרס הכספי המוצע ללוכד הגנב, ומחבל בדרכו פעמים רבות על מנת לעצור אותו.

בסוף הסיפור חושב פיליאס פוג כי איחר את מועד הגעתו בחמש דקות בלבד, עם תבוסתו מתגלה בו צד מאוד אנושי ועדין, אך לאחר בירור מתגלה כי הוא הגיע יום לפני מועד ההגעה הצפוי, מכיוון שכאשר הוא נע מזרחה מסביב לעולם הרוויח יממה שלמה, הוא מגיע למועדון, עשר שניות בלבד לפני מועד החזרה שנקבע, ובכך זוכה בהתערבות ב20 אלף ליש"ט. במסעו בזבז בערך את אותו הסכום בו זכה, לכן נשאלת השאלה מה הרוויח ממסעו?! יש האומרים אהבה אמתית, ומשרת נאמן.

דמויות

הדמות הראשית הינה פיליאס פוג, לונדוני, קר רוח ואיש מיסתורין. בתחילת הסיפור מצטיירת דמותו של פיליאס פוג כדמות אפורה ומשמימה אך בהמשך העלילה מתגלה דמות רגישה, אכפתית ונדיבה.

במשך מסעותיו ממקום למקום הוא מציל אישה הודית בשם אאדוה, אלמנה משכילה שעל פי החוק ההודי המסרותי הייתה אמורה לצאת להורג בשל מות בעלה. בסופו של הסיפור אף נושא אותה לאישה.

כמו כן מציל את משרתו פאספרטו, אדם שפועל על פי רגשותיו, אשר חיפש אדון יציב לאחר עברו השופע עבודות כמו לולינות וכבאות, פעמים רבות ואף מתעקב בעקבות הדבר. למרות הפעריים החברתיים בינו לבין אדונו נרקמת ביניהם חברות ונאמנות הראויה לשבח.

נוסף לאלו ישנו גם הבלש פיקס, שבטוח כי פוג הינו השודד, היוצא למרדף עולמי אחרי פוג כדי ללכוד אותו ולזכות בפרס.

מאפייני המהפכה התעשייתית I

מאפיין המהפכה התעשייתית הבולט, הוא הפיתוח בתחום התחבורה, בסיפור מוזכרים אמצעי התחבורה המשוכללים, שהם רכבות קיטור הנעות על מסילות ברזל, ספינות מנוע ואוניות קיטור. פיתוח בתחום התחבורה, הוא מעבר משימוש בכלי תחבורה ישנים ואיטיים, המופעלים על ידי אדם או בע"ח לשימוש בכלי תחבורה המופעלים על ידי מנועים חדישים ויעילים כמו מנוע הקיטור. ללא הקיטור אין המסע יכול היה להתרחש ב80 יום אלא היה מתרחש במשך חודשים.

פיתוח בתחבורה מופיע כמה פעמים בספר.


דוגמאות מהספר:
  • הקשר אחד הוא שהוא נוסע ברכבת המונעת ע"י מנוע הקיטור מבומבי לכלכותה, כאשר הוא הגיע לבומבי באמצעות ספינת קיטור ששמה "מונגוליה". (עמוד 50 בספר) "בארבע ומחצה לפנות ערב ירדו נוסעיה של "מונגוליה" בנמל בומבי...ואילו הרכבת לכלכותה עתידה הייתה לצאת לדרכה ב8:00"...

  • הקשר אחר בה מופיעה הוא הקשר המתאר כיצד הרכבות התפתחו והשתרשו בניו-יורק

(עמוד 165 בספר) "כזה היה איפוא עורק-התחבורה הארוך שהרכבת עוברת אותו".  • הקשר שונה בו מתואר כיצד בעקבות עליית המהירות נגמרה אספקת הפחם למנוע הקיטור של הספינה.

(עמוד 46) "בעיה קשה ורצינית היא סוגיית אספקת הפחם לדודי ספינות הקיטור"...

מאפייני המהפכה התעשייתית II

מאפיין נוסף הוא מוטיב האימפריאליזם, שהוא השתלטות על מדינות מעבר לים, בספר מתואר כיצד אנגליה משלטת על חלקים בהודו ואיים שונים כמו הונג קונג. האימפריאליזם הוא מונח המשמש בעיקר לתיאור יחסים כלכליים, תרבותיים ופוליטיים בין מדינות, המבוססים על שליטה של מקומות מעבר לים, בהם משתלטים על שלטון, תרבות אזרחים, אוצרות הטבע והאדמה.

האימפריאליזם מתואר מספר פעמים בספר, מוטיבי השליטה של אנגליה המתוארת כ"אימפריה שלא שוקעת בה השמש", על הודו ועל סין, מופיעים רבות בספר כמוטיבים רעים. הספר מעביר ביקורות על שליטתה של אנגליה בישובים, לדוגמא בספר מתואר כיצד האנגלים מוכרים לתושבי המקום עליו השתלטו, את הסם הנורא "אופיום", בכך מרוויחים כסף ותושבים כנועים.

ללא האימפרליזם גם לא יכל היה להתרחש המסע, במהלך המסע פיליאס עובר במקומות בהם שולטת אנגליה דבר זה מאפשר לו לעבור במהירות וללא עיקובים.


דוגמאות מהספר:

  • מופיע האימפירליזם בהקשר שליטתה של אנגליה על שטחים מסויימים מן הארץ הענקית הודו.

"לממשלה הבריטית יש שליטה של ממש רק בחלק מסויים מן הארץ הענקית. ללונדון יש מושל כללי בכלכותה, ומושלים אזוריים במאדראס, בבומבי ובנגאל, ומושל-משנה באגרה."  • "אך הודו האנגלית כולה גופא אינה משתרעת אלא על כמחצית שטחה של הודו כולה"...
Big image

כיצד הספר מאפיין את המהפכה התעשייתית?

הספר מאפיין את המהפכה התעשייתית ברבדים שונים, התקופה שבה מתרחשת (שנת 1872, המאה ה19), העלילה חופפת לתקופה ההיסטורית של המהפכה התעשייתית ששינתה את פני העולם כולו. רובד נוסף הוא עניין המעמדות האופיינים למהפכה, שמוזכר בספר מעמד העשירים (בורגנים גבוהים) החברים במועדונים מסויימים לעומת הפועלים הפשוטים והענייים שפועלים ללא זכויות למען אדוניהם (אדון ומשרת). רובד אחר הוא עניין המיכון, רכבות קיטור, סלילת מסילות ברזל, אוניות קיטור ששטו בצורה יעילה יותר מופיעים בספר רבות . רובד שונה הוא האימפרליזם לאורך כל הספר מתוארת שליטה של אנגליה ביבשות רחוקות ושונות ואף השתלטותם האנגלוססקסים על אדמות האינדיאנים באמריקה.

Big image

השוני בין חיי לחיי הילדים במהפכה התעשייתית...


  • במאה ה19 ילדים היו מועסקים החל מגיל 4 ללא תנאי עבודה, זכיות או ביטוח רפואי, נלקחה מהם כל זכות לילדות והגנה, כל זכות לרכישת השכלה, תוחלת החיים של ילדים באותה התקופה הייתה מאוד נמוכה עקב עבודה לצד חומרים מסוכנים בגיל מאוד צעיר. כיום לעומת זאת, אנו הילדים בעלי זכויות, הגנה, חוקי עבודה והעסקה שאינם מותירים לילד מתחת לגיל 14 לעבוד, גם עבודה כזאת מעניקה תנאים כמו הפסקה כעבור כל 6 שעות ויום מנוחה שבועי. יתרה מזאת אנו רשאיים לקבל השכלה ואף ישנו חוק המחייב זאת.
  • במאה ה19 ילדים היו חיים בשכונות עוני בלכלוך וצפיפות נוראית, בתיהם תוארו ע"י אלקסיס דה-טוקוויל כ"מפלטו האחרון של האדם בדרכו מן העוני אל המוות" בקטעו המפורסם "על עיר התעשייה מנצ'סטר שבאנגליה", בשונה מכך, כיום כולנו כילדים חיים בעיר, בבתי מגורים המאפשרים חיים נוחים ורהוטים.

רפלקציה

נהנתי מאוד לכתוב את העבודה הזאת! היא תרמה רבות לידע שלי על המהפכה התעשייתית ולימדה אותי מושגים חדשים הקשורים בה, כמו המעמדות החדשים והאימפרליזם. כמו כן נהנתי לשקוע בספר ההרפתקאות המעניין שלימד אותי כי "אין דבר העומד בפני הרצון"! לא נתקלתי בקושי במהלך העבודה.

תודה על ההקשבה!

המהפכה התעשייתית