שמואל א' פרק י"ז – דוד וגוליית

איתי אלפי שנהב כהן ט4

בחרנו בתמונה זו כי בתמונה זו רואים את הסצנה שדוד מחזיק בראש של גוליית אחרי שהוא ערף אותו.

Big image

ציטוט המתאים לתמונה שבחרנו

שמואל א יז, נא וַיָּרָץ דָּוִד וַיַּעֲמֹד אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ, וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ;

הציור מראה מה דוד עשה אחרי שהוא ערף לו את הראש. בתמונה אנו רואים את דוד מרים את ראשו של גולית כאות ניצחון.

מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד בגוליית

מוסר ההשכל הנובע ממלחמת דוד וגוליית הוא שהגודל לא קובע, ושלא כל מי שחלש חייב להפסיד. דוד היה קטן וחלש בלי שריון ובכול זאת ניצח את גוליית.

דוד מתנדב למשימה זו למרות שדוד לא היה לוחם בצבאו הסדיר של שאול מכיוון ששאול הציע שמי שינצח יקבל את ביתו לאישה וגם הרבה כסף והוא שמע שגוליית מזלזל בה'.

שמואל א יז, כה "וַיֹּאמֶר אִישׁ יִשְׂרָאֵל, הַרְּאִיתֶם הָאִישׁ הָעֹלֶה הַזֶּה--כִּי לְחָרֵף אֶת-יִשְׂרָאֵל, עֹלֶה; וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר-יַכֶּנּוּ יַעְשְׁרֶנּוּ הַמֶּלֶךְ עֹשֶׁר גָּדוֹל, וְאֶת-בִּתּוֹ יִתֶּן-לוֹ, וְאֵת בֵּית אָבִיו, יַעֲשֶׂה חָפְשִׁי בְּיִשְׂרָאֵל."

Big image

שיר שמתאים לפרק יז- גוליית של להקת כוורת

הדומה: גוליית מתואר בתנ"ך כענק שגובהו שש אמות וזרת. גם בשיר גוליית מתואר כענק אשר מגיל קטן מטיל פחד על יתר האנשים:

בגנון אמר שלו

ילדים עברו לדום,

בן חמש וכבר הספיק

להביא הביתה סלע.

בהמשך השיר מתואר ניצחונו של דוד על גוליית בעזרת רוגטקה:

דוד מלך התעצבן
"הרוגטקה תנגן!"
אבן לעברו ירה
קלע לו בול בפוני.

תיאור זה מקביל לתיאור התנכ"י: "וַיִּשְׁלַח דָּוִד אֶת יָדוֹ אֶל הַכֶּלִי וַיִּקַּח מִשָּׁם אֶבֶן וַיְקַלַּע וַיַּךְ אֶת הַפְּלִשְׁתִּי אֶל מִצְחוֹ וַתִּטְבַּע הָאֶבֶן בְּמִצְחוֹ וַיִּפֹּל עַל פָּנָיו אָרְצָה". בנוסף, מילות השיר בסופו "כל התנ"ך אמר תודה והתרגש" מזכירות את חגיגות היהודים לאחר הניצחון על הפלשתים.

השונה: לידתו וגדילתו של גוליית המתוארים בשיר אינם מוזכרים בתנ"ך. בנוסף, בסיפור המקראי מבקש שאול המלך מתנדב להילחם בגוליית ודוד מתנדב, ואילו בשיר דוד וגוליית נפגשים באקראיות,
בשיר, דוד השתמש ברוגטקה, בניגוד לתיאור התנכ"י שבה מתואר שדוד משתמש בקלע. גלית גם מוצג בשיר כאשקלוני ("ככה מדברים? שאל גלית באשקלונית"), ואילו בתנ"ך מצוין שגלית התגורר בגת.

כוורת - גוליית

פיזיקה

חוקי הפיזיקה על פי דבריו של המרצה השפיעו על ניצחון דוד משום שמהירות של האבן שדוד העיף לכיוון גוליית היתה מהירות אדירה עם עוצמה גדולה במהירות של בערך 35 מטר בשניה. לכן הוא הצליח להפיל את גוליית בזריקת האבן.

קיים חוק פיזיקאלי בסיפור דוד וגולית משום שהמרצה חישב את מהירות האבן שהעיף דוד כלפי גולית והיגיעה למסקנה שדוד סובב בערך שישה או שבעה סיבובים לשנייה ולכן מהירות האבן הייתה בערך 35 מטר לשנייה. המרצה יכל לדעת זאת לפי חישוב מתמטי.


לפי דעתנו המרצה צודק בהשערותיו משום שיש היגיון בדבריו וגולית באמת נפל ואיבד את הכרתו בגלל המהירות הגבוהה של האבן לאבר מיצחו של גולית וגם הגיוני שהיתה לו בעיה בריאותית במוח ובגללה הוא הפך ליהיות ענק עם קושי בראיה ולא באמת חזק ואימתני כמו שהוא נראה.

אנחנו מקבלים את טענותיו כי הוא מסתמך על חוקי פיזיקה והסתמך על מחקרים שהוכיחו שיש סיכוי שהוא סבל מבעיה בבלוטת יתרת המוח.