אז מה היה לנו בחודש אוקטובר....

חטיבת שז"ר קרית-אונו

הורים ותלמידים יקרים!

צביקה פיק - נאסף תשרי

מת אָב וּמֵת אֵלוּל, וּמֵת חֻמָם גַם נֶאֱסַף תִשְרֵי וּמֵת עִמָם, בָאוּ יְמֵי הַקר, וְהַתִירוֹשׁ אָדַם וְקוֹלוֹ בַכְלִי דָמַם.

מת אב ומת אלול הוא שירו של ר' שמואל הנגיד מחשובי המשוררים העבריים של תור הזהב בספרד.

נושא השיר הוא התחלפות החודשים ומעגל החגים של השנה העברית.

רגשות תחושות העולים אצל בני האדם חלוף העתים, כגון עצב,דכדוך ואף דיכאון הנובע מחלוף החודשים ואתם גם מהשנה שחולפת מובא במרכזו של השיר.אנשים מדוכאים מכך שהשנים והזמן חולף על פניהם שוב ושוב פעם אחר פעם; לצד רגשות אלו עולה הרצון שמחה והתשוקה להנאות החיים, כגון במאכל ובמשקה, ואף להדוניזם.

משורר קורא לבני האדם להחליף את הדיכאון בשמחה, והוא מטיף לערוך משתי יין ושמחה בחורף כאשר תנאי מזג האוויר בעונה זו עלולים להביא לדיכאון ולעצב. משמעות ההטפה היא בחירה בגשמיות וצמצום המחשבות המעסיקות את האדם מה יהיה איתו בחלוף הזמן.

בבתי השיר השונים ישנם אזכורי עצב ושמחה יחד. כך לדוגמה בבית הראשון ישנו רגש קודר ומחשבות על המוות. הדובר משוחח על סיום חודש אב שהוא גם סיום עונת הקיץ ולפניו החורף הבא המביא עמו קור ותחושות עצב.

בבית השני מתוארים חילופי העונות כעילה לשתיית האדם - האדם שבמחשבתו עצב רוצה לשמח את נפשו ועל כן משתכר בכוונת תחילה. לאחר מכן, בבית השלישי, ישנה קריאה לאדם לבוא ולהצטרף למשתה יין שאינו מרוסן - שבו כל אחד מהמשתתפים עושה ככל העולה על רוחו.

נאסף תשרי הוא שיר מאת המשורר נתן יונתן. הוא משוחח בו עם שירו של ר' שמואל הנגיד , "מת אב ומת אלול ". הלחן המוכר ביותר לשיר זה הוא לחנו של צביקה פיק.

השיר נפתח בתיאור חודשי השנה החולפים, מת אב ומת אלול ויחד עמהם חולף עובר האור והחום האופייניים להם באקלים הארצישראלי - כלומר השנה העברית חולפת לה. במרכזו של השיר ניצבת דמות צעירה אשר מודרכת לחפש את חטאיה. במהלך השיר מוזכרים חטאים מוכרים ומפורסמים מתקופת התנ"ך כמו חטאו של דוד המלך אשר שכב עם בת שבע (וחטא כלפי אישה אוריה החיתי בבחינת גזילת כבשת הרש וכן גם את חטא אדם הראשון בגן עדן ואחרים.מאחלת לנו שנדע גם אנחנו לקרוא "קריאות" חדשות ביצירות העבר ... ניתן פרשניות חדשניות.... שנדע להנות מעונות השנה ומבואו המבורך של הסתיו והחורף על גשמי הברכה שכבר כאן


בברכה

עדה

ברכות

לזיווה על הולדת הנכדה!

לשלי על הולדת הבת !


מזל טוב ממשפחת שז"ר.

יום גיבוש לשכבת ז' - 23/10/15

ביום שישי בהיר הורכב יום גיבוש בסמל בריאות הגוף לשכבת ז' . היום התנהל בניצוחם של צוות החינוך גופני של החטיבה - ענת משיח, סמי ועקנין, נעמה חי ואלעד ציטרון.

התלמידים והמורים כאחד סיפרו על חוויה כיפית ומהנה במיוחד !

פעילות במועדון "יאנוש" לשכבת ט'

בצל האירועים הבטחונים שבאו עלינו בשבועות אלו הוחלט לדחות את הטיול בן היומיים לשכבת ט' . אך לא לדאוג ! התלמידים קיבלו התרעננות מיוחדת במינה - יום במועדון הכוללת מסיבת אוזניות , חדרי משחק כדוגמת דמקה ושש-בש , הוקי אוויר וארוחה נהדרת שאורגנה בזכותם האדיבה של וועד ההורים של שכבת ט' .

תודה גם לרכזת התרבות ששיכת גם לצוות מחנכי ט' -עדי לושינסקי- שהרימה את היום הזה במהירות שיא :)

ימי של"ח

כיתות ח' פתחו את סיורי השל"ח לשנה זו.

בבוקרו של אותו היום היה גם מפגש הכרות של הפשצי"ם והמשצי"ם בחטיבה

יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל - בסימן 20 שנה

20 שנים חלפו מאז אותו רצח שהותיר את חותמו כאש מלובנת בחברה הישראלית ושינה את פניה .

מלבד טקס הזיכרון המסורתי נבחרו הפעלות מיוחדות ליום זה - שיח בחברותא לשכבות ז' וח', לשכבת ט' התקיימו סדנאות מטעם 'מרכז גשר'. כל הפעילויות סובבו סביב רעיון קבלת האחר , אלימות מילולית ושיח תרבותי בחברה מתוקנת .

טקס יום הזיכרון לרצח יצחק רבין ז"ל

את הטקס השנה העבירו תלמידי שכבת ט' במנהיגותה של רכזת השכבה שגית גוטמן