ג'ון פיצג'רלד קנדי

יעל שחם

ג'ון פ' קנדי

"ועל כן, עמיתיי האמריקנים, אל תישאלו מה ארצכם יכולה לעשות למענכם, שאלו מה אתם יכולים לעשות למען ארצכם.

תמונות של קנדי ומשפחתו

קצת על קנדי

משפחת קנדי

קנדי נולד במדינת מסצ'וסטס, השני מבין תשעת ילדיהם של הזוג הקתולי ג'וזף פטריק ורוז פיצ'גרלד קנדי. מצד אימו היה קנדי נכדו של ראש עיריית בוסטון. גם משפחתו של אביו (משפחת קנדי) היתה מעורבת בחיים הפוליטיים בבוסטון שנים רבות. אביו של ג'ון קנדי, ג'וזף פטריק קנדי (Joseph Patrick Kennedy) היה אדם אמיד ביותר, נוצרי קתולי מאמין, פעיל במפלגה הדמוקרטית וכיהן במספר תפקידים ציבוריים.

נשיא ארצות- הברית

קנדי היה הנשיא ה-34 של ארה"ב (1961-1963) הוא היה האיש הצעיר ביותר שנבחר לנשיאות וגם הנוצרי קוטלי הראשון שכהן כנשיא ארצות- הברית. אף על פי שקנדי כהן שנים מעטות בלבד, תקופת נשיאותו הייתה תקופה של התעוררות ושל חדשנות. קנדי הקיף את עצמו ביועצים צעירים ונמרצים, גיס לשרות המדינה אנשי מדע ומחקר, וקרא לחידוש הרוח החלוצית של אמריקה. הוא נבחר בהפרש קולות קטן, אבל אחרי שהפך לנשיא הציבור האב אותו מאוד. השאיפות של קנדי ועקרונות מדיניות החוץ שלו מופיעים בנאום השבעתו לנשיא.

רצחו של קנדי

בנובמבר 1963 נסע נשיא קנדי למסע פוליטי בדאלאס שבטקסס יחד עם סגנו לינדון ג'ונסון, על מנת להשיק את המסע לבחירה מחודשת של הצמד בנובמבר 1964. קנדי סימן את מדינות הדרום כנקודת החולשה שלו. בינתיים נקלע ג'ונסון למאבק פוליטי בתוך טקסס, כאשר במפלגה הדמוקרטית בטקסס נוצרו שני מחנות. האחד, מחנה שמרני יותר של ג'ונסון ושל מושל טקסס ג'ון קונלי, ואילו השני, הליברלי יותר, בראשות הסנטור מטקסס ראלף יארבורו, וציר בית הנבחרים, הנרי גונזלס. מסע מתוקשר בטקסס היה בו כדי לפתור שתי בעיות - קנדי יוכל לרכוש אהדה במדינות הדרום, ובה בעת לאחד את שתי הסיעות, ולמנוע סכסוכים במחנהו. קנדי וג'ונסון גם תכננו לבלות יחד בחוותו של הלה לאחר ביקורם בדאלאס.
Big image
הנשיא קנדי נרצח בדאלאס, טקסס, ב-22 בנובמבר 1963. ההתנקשות אירעה בעת שנסע במכונית פתוח ברחובות העיר. לצידו ברכב שהו רעייתו ג'קלין ומושל טקסס ג'ון קונלי. היה זה אירוע מרעיש ויוצא דופן בעיני אנשים רבים. האמריקאים סבורים שכל מי שחי אז יכול לשחזר את מעשיו ברגע המדויק בו נודע לו על הרצח. רצח קנדי נחשב לאחד האירועים הדרמטיים של המאה העשרים. לאחר ההתנקשות בנשיא קנדי, הושבע סגנו לינדון ג'ונסון לנשיאות במקומו, רק שעתיים ושמונה דקות לאחר שנורה קנדי. הטקס נערך במטוס הנשיאותי אייר פורס 1 בשדה תעופה בדאלאס.

דעתו הפוליטית

בשנת 1946 החליט נציג מסצ'וסטס לבית הנבחרים של ארצות הברית, ג'יימס מ. קרלי, להתמודד על משרת ראש העיר של בוסטון. משפחת קנדי החליטה כי ג'ון הצעיר ימלא את מקומו בבית הנבחרים, ובאמצעות השפעתה הרבה במפלגה הדמוקרטית נבחר קנדי למתמודד מטעמה. היה זה הימור בטוח, שכן מסצ'וסטס הייתה מאז ומעולם מעוז של המפלגה הדמוקרטית, וכל מתמודד מטעמה זכה בבחירות באופן כמעט אוטומטי. קנדי נבחר לבית הנבחרים של ארצות הברית בנובמבר 1946 מטעם המחוז ה-11 של מסצ'וסטס, והוא בן 30 בלבד. בשנת 1956 הציג את מועמדותו לתפקיד המועמד הדמוקרטי לסגן נשיא ארצות הברית. הוא נכשל בכך, אך קיבל את החשיפה הלאומית שבה חפץ, ולמעשה היה לדמות פוליטית מוכרת במישור הלאומי.

ססמאות של קנדי

  • "על האנושות לשים קץ למלחמה, ולא המלחמה תשים קץ לאנושות."

  • "אנו זקוקים לאנשים היודעים לחלום על דברים שלא נשמעו כמותם מעולם."

  • "גם אדם אחד יכול לשנות דבר מה, וכל אחד צריך לנסות."

  • "זה נכון שהדמוקרטיה לא חפה מבעיות, אך אנחנו מעולם לא בנינו חומה כדי למנוע מאזרחינו לברוח."