מערכת הלב

רומי בן חיים, אריאל לוי, שחר בן אליעזר. ט'3

מבוא

בחרנו בנושא מערכת הלב מכיוון שלדעתנו הלב הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם. בעזרת הלב אנחנו מבצעים את כל הפעולות מנשימה ועד ריצה, ומשינה עד חשיבה עצמית. הלב הוא המשאבה של הגוף והוא מעביר את החומרים המזינים את הגוף ולכן מערכת הלב נקראת גם מערכת ההובלה. הנושא הזה חשוב בשבילנו מפני שאנחנו ספורטאיות ועלינו לדעת כמה שיותר על גוף האדם ואנחנו צריכות לדעת כיצד לשפר את היכולת הגופנית שלנו.

מחלת לב כלילית

מחלת לב כלילית היא תפקוד לקוי או נזק לשריר הלב, הנגרם בגלל היצרות או סתימה בעורק כלילי אחד או יותר. העורקים הכליליים, שהם עורקים המובילים דם לשריר הלב עצמו, נפגעים מתהליך הנקרא טרשת עורקים, בו במהלך השנים הולך העורק ונסתם. היצרותו של העורק הכלילי גורמת לשתי בעיות: האחת, ירידה בנפח הדם שהוא מסוגל להזרים. השנייה, ירידה בגמישותו וביכולתו להתרחב במצב של דרישה לאספקת חמצן מוגברת בשריר הלב. הירידה בנפח הדם המוזרם וכן הירידה בגמישות העורק גורמות לירידה באספקת דם לשריר, וכתוצאה אספקת חמצן מופחתת. דבר זה הוא הגורם למחלת הלב הכלילית.

השפעות של המחלה הם רבות, החולה לא יוכל לבצע פעילויות כמו כל אדם רגיל ויתקשה בביצוע תנועות. כתוצאה מחוסר החמצן השרירים לא מתפקדים כראוי.

פעילות גופנית מחזקת את הלב

פעילות גופנית מתמשכת וסדירה משפרת את בריאותו של הלב. האימונים הקבועים מרגילים את הלב לפעום בעוצמה ובמהירות בעת מאמץ. השריר כולו גדל, מתעבה ונעשה חזק יותר. כך בעת מאמץ הלב מסוגל להגביר בלא קושי את עוצמת ההתכווצויות, בהתאם למידת המאמץ. כך תפוקת הלב גדלה והגוף מקבל בכל דקה כמויות גדולות יותר של דם עשיר בחמצן.
דוגמאות לפעיליות גופניות: שחיה, ריצה וכו'..