Orangetan Beer

The New Face Of The Beer Industry

Big image

רקע על בירה

בירה היא משקה אלכוהולי בינלאומי שמוכר לכל מדינות העולם. הבירה יוצרה לראשונה לפני 6000 שנים במספר תרבויות עתיקות ששכנו במזרח התיכון,כמו מצרים העתיקה ומסופוטמיה. כיכרות של לחם מיוחד עורבבו עם דבש ונאפו בתנורים. לאחר מכן, הלחם עורבב עם מים והותסס בכדי חרס גדולים. השומרים למדו לחזור על התהליך ולכן נחשבים לבני התרבות הראשונה שהכינה בירה. מאחר וטעם האלכוהול היה זר להם ובאותה תקופה כל מה שהיה זר נחשב כאילו בא מהאלים, הם קראו למשקה שייצרו " משקה אלוהי" והגישו אותו כמנחה לאלוהיהם.

הבבלים ששלטו במסופוטמיה לאחר התמוטטות הממלכה השומרית, פיתחו את אומנות ייצור המשקה אף יותר וידוע שייצרו כ-20 סוגי בירה שונים.

בימי הביניים גברה התעניינות המנזרים בייצור בירה ששימשה אותם כמעין לחם נוזלי שהעשיר את הגוף בפחמימות. בחלוף הזמן, כאשר כמויות הבירה עלו על הכמות הנצרכת האישית החלו המנזרים לייצר בירה גם לשיווק מחוץ למנזרים והפכו לעסקים מצליחים.

מקור השם הוא מהמילה biber בלטינית שמשמעותה היא משקה. מרכיבי הבירה שונים ממקום למקום ובתרבויות שונות וכך גם המאפיינים של התוצר הסופי שמשתנים(כמו טעם,ריח וצבע).

מהם ארבעת המרכיבים הבסיסיים של הבירה?

מים

למעלה מ90% מתכולת רוב הבירות בעולם היא מים .מקור המים ותכונותיהם משפיעים במידה רבה על התוצאה הסופית מאחר שהמים הם מרכיב עיקרי בבירה. הרכב המינרלים של המים משפיע על טעמם, שמשפיע גם על טעם הבירה שנוצרת מהמים. ישנם מים "קשים"(עשירים במינרלים) מתאימים יותר לבירה כהה, ומים "רכים" (מופחתי מינרלים)- לבירה בהירה.
Big image

תהליך ייצור הבירה

המשקה האלכוהולי בירה נוצר משילוב של שני תהליכים: בישול ותסיסה. מטרת הבישול היא למצות את הסוכרים הנמצאים בלתת גרגרי הדגן ממנו מיוצרת הבירה ולפרקם לתרכובות פשוטות וקלות לעיכול עבור השמרים. שלב הבישול הוא גם הזמן להוסיף לבירה את הכשות ותבלינים נוספים.

התהליך השני הוא תסיסה כוהלית שמתבצע לאחר תום הבישול . בתהליך זה יש שימוש באנזימים ובשמרים. היצרנים הם שמרים שחיים בתנאים אנאירוביים. שמר הבירה הוא סחרומיציס. ישנם שני סוגי שמרים המשתמשים בהם לייצור בירה: סרווינה (אייל) ופאסטוריאנוס (לאגר).

בתהליך זה השמרים משתמשים בסוכרים. בסוף התהליך נוצר פחמן דו-חמצני ואתנול (אלכוהול) שהם שני מאפיינים חשובים בכל בירה.השמרים משיגים את הסוכר מן הדגן. בדגן יש לרוב רב-סוכרים כגון: עמילן. השמרים אינם יכולים להשתמש ברב-סוכרים, וזאת הסיבה שצריך לפרק את הרב-סוכרים לסוכרים פשוטים יותר. השמרים אינם יכולים לפרק את הסוכרים, וכאן האנזימים נכנסים לתמונה. יש שימוש באנזימים מפרקי סוכר וחלבון. האנזימים מפרקים את הרב סוכר עמילן לחד סוכר עמילאז ואת החלבון לחומצות אמיניות פפסין כדי שהשמרים ישתמשו בהם.

כיצד הבירה תורמת לרווחת האדם והחברה?

עולה ממחקרים שונים כי לשתייה מבוקרת של בירה עשויה להיות השפעה מיטיבה דווקא. ממחקרים אלו עולה כי שתיית בירה משפרת את תפקוד מערכת החיסון, מגינה על הלב ומאזנת רמות סוכר.

ישנם גם יתרונות תזונתיים רבים לבירה. הבירה המיוצרת משעורה, עשירה בפחמימות ובוויטמינים מקבוצה B. בבירה מינרלים חשובים לבריאות האדם כגון: אשלגן, מגנזיום ואבץ. לבירה כמשקה חריף (כל עוד היא נצרכת בכמות המומלצת) השפעה חיובית על מצב הרוח. היא מקרבת יותר בין אנשים כי הם נוהגים לשתות בירה בחברת חברים.

מחקר שנערך ‏הראה כי שתיית בירה משפרת את ספירת תאי הדם הלבנים, ריכוז ההמוגלובין ורמות הציטוקינים, ובכך מסייעת לגוף להתמודד עם מחלות. מחקר נוסף הוכיח‏ כי האתנול שבבירה מסייע להורדת רמות הפיברינוגן וצמיגות הפלזמה.

מחקרים שנערכו בהשתתפות יותר מ- 106 אלף נשים צעירות, הוכיחו כי שתייה מתונה וקבועה של בירה מורידה את הסיכון לחלות בסוכרת‏.

מחקר נוסף שנערך בהשתתפות 2,000 משתתפים, קובע כי שתיית בירה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן הכליה, עקב השיפור ברגישות לאינסולין, המגביר חלוקת תאים סרטניים, וכן עקב השפעת גורמים נוגדי חימצון הקיימים בבירה‏.

פיתוח המוצר הטכנולוגי

בימים אלה הבירה מאוד פופולארית בעולם אך הלתת שמהווה מרכיב חשוב של הבירה מעניק לה את הטעם המר. על מנת להמתיק את טעם הבירה ,לתת מענה על צרכי המשתמשים ולגרום לאנשים להנות ממנה אנו רוצים לשפר את הבירה על ידי הוספת שילוב של פירות הדר. הוספת תפוזים וקלמנטינות טבעיים לבירה יוצרת שילוב מרענן ומורכב של בירה המשלבת מתיקות עדינה וטעם טבעי של הפרי ומתקבלת בירה בטעם ייחודי ועשיר ובאיכות מעולה.
Big image
Big image
הכנת בירה ביתית עם שילוב של פירות הדר

אופן הכנת הבירה

השלב הראשון:

חיממנו 5 ליטר מים לטמפרטורה של 70 מעלות וכיבינו את האש.

השלב השני:

המסנו 250 גרם לתת אבקתי במים חמים.

השלב השלישי:

הוספנו אחד וחצי קילוגרם לתת נוזלי לתוך הסיר.

השלב הרביעי:

הרתחנו את כל הנוזל לטמפרטורה של 95 מעלות.

השלב החמישי:

הוספנו 20 גרם כשות.

השלב השישי:

לאחר 50 דקות של חימום הוספנו קליפות תפוזים.

השלב השביעי:

הוספנו 3 וחצי גרם גרעיני כוסברה.

השלב השמיני:

בגמר של 60 דקות הוספנו 150 גרם דבש לתוך התמיסה.

השלב התשיעי:

שפכנו את הכל לתוך מיכל התסיסה.

השלב העשירי:

השלמנו את כמות המים ל-10 ליטר וקיררנו את הנוזל לטמפרטורה של 20 מעלות.

השלב האחד עשר:

ערבבנו את השמרים במים עם סוכר ושפכנו לתוך מיכל התסיסה.

השלב השניים עשר:

התססנו את הנוזל ליומיים.

השלב השלושה עשר:

סחטנו את התפוזים והקלמנטינות.

השלב הארבעה עשר:

הוספנו את המיץ לתוך התמיסה.

השלב החמישה עשר:

המסנו את הסוכר תירס במים חמים.

השלב השישה עשר:

הוספנו לתוך מיכל.

השלב השבעה עשר:

ביקבקנו את הבירה.