מפעלי ים המלח

קצת על מפעלי ים המלח..

מפעלי ים מלח היא חברה העוסקת בהפקת מחצבים באזור ים המלח. החברה נוסדה ע''י מדינת ישראל בשנת 1952 והיא מפיקה בעיקר אשלגן, ברום ותרכובות ברום.

בנוסף, בצד המזרחי של ים המלח קיימת כאולוסייה של 70,000 נפש.

היסטוריה!

"מפעלי ים המלח" הם קבוצת מפעלים האחראיים להפקה ולעיבוד של אוצרות ים המלח.

המפעל הראשון - "חברת האשלג הארצישראלית" - הוקם ב- 1930. הקים אותו המהנדס היהודי יליד רוסיה משה נובומייסקי - על-פי זיכיון שקיבל מהממשלה הבריטית, ששלטה אז בארץ. המפעל הוקם בצפון ים המלח, בסמוך לקליה.
ב- 1937 הוחלט על הקמת מפעל נוסף בדרום ים המלח, בשל העומק הרב של הים בחלקו הצפוני, עומק שהפריע להקמת בריכות אידוי.
לאחר מלחמת השחרור נותר חלקו הצפוני של ים המלח בידי ירדן, ולמפעל הדרומי בסדום, שנותר בידינו, לא הייתה גישה.
לאחר קום המדינה נסלל כביש דימונה-סדום, וב- 1952 הקימה ממשלת ישראל את חברת "מפעלי ים המלח בע"מ".
מדינת ישראל הצעירה השקיעה הון רב בהפעלה המחודשת של מפעלי ים המלח.
ב- 1968, הקימה ממשלת ישראל את "כימיקלים לישראל", חברה שאיחדה תחת קורת גג אחת את מרבית מפעלי התעשייה הכימית בארץ, לרבות מפעלי ים המלח. ב- 1995, במסגרת תהליכי ההפרטה העוברים על המשק הישראלי, מכרה הממשלה חלק ניכר מנכסי החברה לידיים פרטיות.


למה דווקא ים המלח?

  • כאמור,מפעלי ים המלח הוקמו בים המלח מהסיבות הבאות:

מי המלח מכילים אשלגן, ברום ותרכובות ברום המשמשים כחומרי גלם.

כמו כן, האוכלוסייה בצד המזרחי של ים המלח היא גדולה וזהו יתרון של ניצול הון אנושי.
יתרונותיו של ים המלח

לים המלח שני יתרונות טבעיים המסייעים בתהליך ההפקה:

מי ים המלח הם תמיסה מוכנה. כלומר, הם מים המכילים בתוכם מלחים מומסים. קל יותר להפיק מלחים מתמיסה כזו מאשר לכרות אותם ממעמקי האדמה - דבר שנאלצים לעשות במרבית המפעלים בעולם, בהשקעה כספית גבוהה יחסית.

לצורך הפקת המלחים מים המלח ניתן לנצל את אנרגיית השמש. כיצד? תנאי האקלים באזור ים המלח גורמים להתאדות רבה של מי הימה, ולשקיעה והתגבשות של מלחים. לכן, בשלב הראשוני של הפרדת המלחים מהמים אין צורך להשקיע אנרגיה; די לשם כך באנרגיית השמש, הנמצאת באזור בשפע.

חסרונותיו של ים המלח

ירידת מפלס המים- ניצול אוצרות ים המלח מחייב התמודדות עם תנאים משתנים, כמו ירידת מפלס מי האגם. בעבר היה מפלס ים המלח גבוה ממפלס בריכות האידוי, ומימיו הוזרמו אל הבריכות בלי הפעלת מערכת משאבות, המחייבת מקור אנרגיה. כיום, עקב ניצול מי הכנרת והירדן, ירד מפלס המים בצפון האגם, והוא נמוך יותר ממפלס מי הבריכות המלאכותיות שבאגן הדרומי. לכן היה צורך להקים תחנת שאיבה ולהשקיע אנרגיה רבה בהזרמת מים מהחלק הצפוני של האגן לבריכות שבדרומו.הצטברות מלח- בבריכות האידוי מתגבשים מלחים בצורת פטריות . פטריות אלה פוגעות בתהליך הפקת האשלג ומחייבות מאמץ מתמיד להרוס אותן. בעיה נוספת היא שקיעת מלחים בעלי ערך כלכלי נמוך. החומר השוקע גורם להגבהת קרקעית הימה ב- 20 ס"מ לשנה ובמשך השנים עלול המלח המצטבר לסתום את הבריכות. כדי למנוע זאת, יש לדאוג לסילוק משקעי המלח. כיוון שכריית המלח מחייבת השקעה כספית גבוהה, פתרו זאת, באופן זמני, על ידי הגבהת דפנות הבריכות.שינוי הנוף הטבעי- פיתוח התעשייה בנגב מהווה התערבות בסביבה הטבעית. כדי לפתור את הבעיה, פועלים גופים "ירוקים", בשיתוף עם הנהלת מפעלי ים המלח, למען שמירה על הנוף הטבעי.סמיכות למוקדי תיירות- קרבת מפעלי ים המלח למוקדי תיירות בים המלח מעוררת לעתים בעיות. לדוגמה, העלייה המתמדת במפלס המים של בריכות האידוי - כתוצאה משקיעת המלחים - מסכנת את יסודות בתי המלון באזור. כדי להתגבר על הבעיה, יש למנוע את מעבר המים הגבוהים מבריכות האידוי אל אזור המים הנמוכים יותר, הנמצא בקרבת בתי המלון. לשם כך נאלצים לבנות סכרים בעלות כספית גבוהה. עם זאת, יש לזכור שבעקבות ירידת מפלס ים המלח, הפך אזור בתי המלון לקרקע יבשה, ואלמלא בריכות האידוי, לא היו כלל מי ים לרחוץ בהם.

המצב הכלכלי של החברה

קצת לאחר קום המדינה, ב1952 הוחלט להקים את מפעלי ים המלח, והמפעל התחיל את פעילותו ברכישת הציוד של חברת האשלג שהפסיקה את פעילותה עקב אי עמידה בתנאים שהציבה הממשלה. במשך מספר שנים צבר המפעל חובות כבדים שכוסו בידי משרד הפיתוח, והמפעל עמד בסיטואציה לא נוחה כלכלית. ב1956 מונה מרדכי מקלף למנכ"ל המפעל. שר הפיתוח מרדכי בנטוב מינה ועדת חקירה, בראשות פרופ' היימן מהטכניון לחקור את התנהלות המפעל ולהמליץ על המלצות לשיפור מצב המפעל. לאחר כמה שנים המפעל הפך לחברה פרטית ומצבו הכלכלי השתפר.
Big image

איך המפעלים משפיעים על מדינת ישראל?

במפעלי ים המלח מועסקות כ 30,000 משפחות כתוצאה מפעילותה של ים המלח, וזהו אחד העיסוקים הנפוצים ביותר באיזור הדרום. מפעלי ים המלח מייבאים את תוצרותיה לרוב האוכלוסיות בעולם, יצוא של יותר ממיליארד דולר בשנה, וזה בהחלט תורם בכלכלת המדינה. כ %70 מרווחי המפעל הולכים לציבור, לקרנות הפנסיה,השתלמות וכולי. בנוסף קיימים תמלוגים שהמפעלים מעבירים למדינה עבור הזכיונות ועל המסים שהם משלמים על רווחיהם. ניתן לראות כי מפעלי ים המלח מסייעים רבות לכלכלת ישראל.
תרומת מפעלי ים המלח למדינת ישראל
לפניכם סרטון המספר על שגרת חייהם של עובדי המפעל, וקצת על המפעל עצמו..
מפעלי ים המלח, תוצרת הארץ