האסון בנפאל-האדמה רעדה

האסון בנפאל: מספר ההרוגים קרוב ל-3200

האסון בנפאל: מניין ההרוגים ממשיך לעלות.

מניין ההרוגים ברעידת האדמה הקשה שפקדה היום (שבת) את נפאל עומד על 1,450 בני אדם לפחות. ההערכה ברשויות המקומיות היא כי המספר עוד יוסיף ויעלה. החשש בנפאל הוא כי כפרים שלמים נמחקו ברעידה ונקברו תחת ההריסות.

הרעידה, בעוצמה של 7.9 בסולם ריכטר, התרחשה בשעות הבוקר ומרכז הרעש היה סמוך לעיר פוקארה. מדובר ברעידת האדמה הקשה ביותר במדינה שעל ההימלאיה מזה 81 שנים. לאחר הרעש המרכזי הורגשו עוד 21 רעשי משנה, גם בצפון הודו, סין ובנגלדש.

בהודו נהרגו לפחות 36 בני אדם, בסין לפחות 12 בני אדם ובבנגלדש לפחות ארבעה. הרשויות בנפאל הכריזו על מצב חירום כללי ברחבי המדינה, שדות התעופה סגורים בשלב זה וקווי טלפון רבים נותקו.


בעדכון של משרד הפנים המקומי בנפאל נאמר כי מרבית ההרוגים הם מאזור הבירה קטמנדו. עוד נמסר כי מבנים רבים בבירה, בהם גם מבנה היסטורי מהמאה ה-19, קרסו. בהרים, אשר תיירים רבים מכל העולם מגיעים לטייל בהם, נרשמו מפולות שלגים בעקבות הרעש.

בצפון הודו הודיעו כי לפחות 34 בני אדם נהרגו, מה שמקרב את מניין ההרוגים ל-800. בבנגלדש נהרג אזרח אחד מרעש משנה שהורגש במדינה. בשלב זה לא ידוע על ישראלים בין ההרוגים, אך עדיין קשה לקבל תמונת מצב ברורה על הנעשה באזור הרעש.

גורם רשמי במשרד התיירות הנפאלי אמר כי לפחות שמונה תיירים נהרגו כשמפולת הרים קברה אותם כשהיו באחת מנקודת ההתארגנות במסלול העולה לאוורסט. קווי הטלפון בכל אזור הרעידה נפלו ושדות התעופה במדינה נסגרו.

Big image

בית שחרב בקטמנדו

מומחים: האסון בנפאל – "סיוט שחיכה להתגשם"

"זה היה כמו סיוט שמחכה להתגשם", אמר הסייסמולוג ג'יימס ג'קסון, ראש מחלקת מדעי כדור הארץ באוניברסיטת קיימברידג'. "מבחינה פיזיקלית וגיאולוגית, מה שקרה הוא בדיוק מה שחשבנו שיקרה". אולם גם הוא לא ידע שרעידת אדמה מסיבית תפרוץ בנפאל שבוע לאחר שביקר בה. "הלכתי באותו אזור שבו הייתה רעידת האדמה, וחשבתי באותו זמן שהאזור הזה מועד לפורענות", הוסיף ג'קסון, ששם לו למטרה להכשיר את מדינות אסיה להתמודדות מול אסונות דומים.

תקועים בכפר בנפאל: "באפיסת כוחות"

לאחר שהאדמה רעדה מצאו עצמם אורנית גרוסמן ובנה תומר בלבו של סיוט. "אנחנו זקוקים לפינוי בהקדם", כתבו בהודעה מהכפר שבו הם לכודים, "נשארנו פה רק חמישה אנשים עם הגופות. אין לנו אוכל ומים". קבוצה של צעירים מטבעון הודיעה: "המצב מחמיר, בואו לחלץ אותנו".

אורנית גרוסמן מזכרון יעקב החליטה להצטרף לבנה תומר (22) המטייל בנפאל לרגל יום הולדתה ה-50. היא נחתה בסוף השבוע בקטמנדו ומיהרה לצאת לטרק עם בנה, סטודנט ישראלי שסיים לא מזמן את לימודיו באוניברסיטת אית'קה בארצות הברית. השניים נתקעו בכפר ארקט בזאר כשסביבם גופות, האוכל אוזל וכל הדרכים חסומות. במשרד החוץ אמרו כי הנושא מוכר וייעשה מאמץ להגיע אליהם.

פרטי הרעש:

כ-3218 בני אדם נהרגו באסון.

כ-260 ישראלים מוגדרים "מנותקי קשר".

משלחות של פיקוד העורף ומגן דוד אדום ייצאו לנפאל.

4.6 מיליון בני אדם הושפעו מרעידת האדמה העזה ביותר בנפאל מאז 1934.