tervislik söök

mirjam uugam

kuidas toituda tervislikult

Tootjad pakuvad üha uusi tooteid, mis väidetavalt on meile kasulikud. Samuti mõeldakse pidevalt välja uusi dieete. Tervisliku toitumise info tundub muutuvat väga kiiresti ja raske on selles orienteeruda. Trendidesse ja sensatsioonilistesse uudistesse toitumisest tasub suhtuda eluterve kahtlusega. Ei ole olemas imetoiduaineid ega imedieete, kõige tähtsamad tervisliku toitumise põhimõtted ei ole tegelikkuses kuigi palju muutunud juba aastakümneid.


Tervisliku toitumise aluseks on neli põhimõtet.


Söö vastavalt vajadusele


Tarbi organismile vajalikke toitaineid õiges vahekorras


Kõike võib süüa, kuid mitte piiramatult.


Mitmekesisus tähendab valikuid nii ühe toidugrupi piires kui toidugruppide vahel.


toit ja haigused
Südame-veresoonkonnahaiguste peamised toitumuslikud riskifaktorid on:


toit ja hügieen

Käsi tuleb pesta nii tihti, kui see on vajalik. Kätel on suur roll mikroorganismide ja haigusetekitajate kandmisel kiirestiriknevatele toitudele. Kätepesu vähendab kätel olevate mikroorganismide arvu ohutule tasemele. Käsi pestakse hoolikalt seebiga ning loputatakse sooja voolava vee all. Käed kuivatatakse täiesti kuivaks. Käsi tuleks alati pesta enne toidutegemist ja pärast järgmisi tegevusi: juuste, nina, suu või kõrvade puudutamine, söömine, suitsetamine, köhimine või nina nuuskamine, toidu pakendi eemaldamine, jäätmete eemaldamine, kätlemine, kokkupuude rahaga, kingade, põranda vm musta pinna puudutamine, tualeti kasutamine, lemmikloomadega tegelemine jm. Ühekordsete kinnaste kasutamine ei vabasta kätepesust. Käsi tuleb pesta enne kinnaste kätte panemist ja pärast kinnaste käest võtmist. Jälgige, et kindad oleksid terved.

Ärge unustage ristsaastumise vältimist: peske alati käsi enne valmistoiduga tegelemist ning pärast toore toidu (liha, kala jm) töötlemist!tere tomati-mozzarella salat

Tomati-mozzarella-salat on kiire ja lihtne salat, mis maitseb eriti hästi kirsstomatitest valmistatuna.


KOOSTIS


1tl mett

must pipar

sool

1spl palsamiäädikat

6spl oliiviõli

1 peotäis basiilikuleheti (suuremad)

300g kirsstomateid

300g Tere mozzarella kirsse 18,0%


kuidas valmistada


Poolita tomatid ja juust. Aseta juust, tomatid, basiilikulehed taldrikule.

Kastme jaoks püreeri sauseguriga õli, palsamiäädikas, sool, mesi ja basiilikulehed. Maitsesta musta pipraga. Vala kaste salatile ja serveeri kohe.

Toidupüramiid


Toidupüramiid näitab, kui palju ja mida süüa, et toituda tervislikult ja tasakaalustatult. Püramiidis on välja toodud erinevad toidugrupid, mida organism vajab. Püramiidi alumises osas on need toidud, mis peavad moodustama kõige suurema osa meie menüüs ning mida ülespoole, seda vähem tuleb neid süüa.