למידה פעילה ומערבת (PBL)

מעורבות ומחויבות במרחבי האקדמיה והעיר

Big image

מה חדש?

הסגל האקדמי של האקדמית גורדון הפגין נוכחות מרשימה ומעורבות משמעותית בכנס הארצי ללמידה מבוססת פרוייקטים שהתקיימה בשבוע האחרון במכון מופ"ת.


מרצים רבים מהאקדמית גורדון הפעילו והעבירו הרצאות בנושאים שונים ומגוונים ובניהם: רב תרבותיות בתקשורת, תהליכי למידה, מיומנויות המאה ה21 בשילוב אייפד, טיפוח חשיבה בגיל הרך, ניתוח השוואתי ותירגום.

להרצאת הפתיחה הייתה שותפה ד"ר אורלי מורג, שדיברה על מקרה בוחן של סטודנטים הלומדים ומלמדים.

הייתה היענות ונוכחות מרשימה של הסגל האקדמי וכן של הסטודנטים שלנו מקורסים שונים שהגיעו ליום העיון בתחושת שליחות ואחריות להטמעת הגישה. יצאנו בתחושה שהמעורבות שלנו כמכללה והאחריות לנושא מגבשת קהילת לומדים איכותית.


הדס הובר

קורס "משחקי חשיבה במתמטיקה" - ד"ר ליאורה נוטוב


במסגרת קורס זה הסטודנטים מתבקשים לפתח משחק שמתרגל עקרון מתמטי.

לשם כך, במהלך הסמסטר הם לומדים להכיר משחקים שונים ומנתחים את העקרונות המתמטיים עליהם מתבססים המשחקים; הופכים משחקים מוכרים למשחקים מתמטיים ועוד.

העבודה על פיתוח המשחק דורשת מהסטודנטים לשתף פעולה עם חברים לקבוצה, ליזום, להיות יצירתיים וליישם את הידע המתמטי וידע החיים שצברו עד כה.

במהלך הקורסים הסטודנטים מתנסים הלכה למעשה בלמידה חווייתית המעוררת: נושאים מוכרים במתמטיקה שלא מצריכים ידע מעבר לנדרש בבית ספר יסודי, מצליחים לעורר אצל הסטודנטים מוטיבציה. במסגרת העבודה המסכמת הסטודנטים מנסים את המשחקים שפתחו על קבוצת ילדים ובדרך זו מקבלים את המשוב המשמעותי ביותר. דרך נוספת בה הסטודנטים מקבלים משוב היא באמצעות הצגת המשחקים שלהם בכיתה בפני העמיתים. להצגה בכיתה יש שתי מטרות עיקריות:

א. הקבוצה המציגה מקבלת משוב מכלל הסטודנטים

ב. הסטודנטים בקורס נחשפים לכלל המשחקים שפותחו

פתוח המשחק מצריך מהסטודנטים להפגין יצירתיות, התמודדות עם פתרון בעיות, בחינת ידע מתמטי שלהם, התאמת תכנים לתוכנית הלימודים וגם יכולת התארגנות והובלת פרויקט מתחילתו ועד סופו.

בסוף התהליך הם מעריכים את הפרויקט באופן הבא: האם הפרויקט נוגע לתובנות למידה משמעותיות? לסטנדרטים? האם הוא עוזר לתלמידים לפתח הרגלים והתנהגויות רצויות ללומדים? האם הפרויקט מאתגר את הלומדים לצמוח והתפתח בתחומים אלה.

"עמית אקדמיה" בביה"ס "רמות" לומדים ומלמדים למידה פעילה ומערבת

הסטודנטים מפרויקט "עמית אקדמיה" בבית הספר "רמות" נחשבים כמורים נוספים בכיתה. בנוסף, מפתחים יוזמות ופרויקטים בבית הספר. כבר בתחילת השנה נחשפו לרקע ללמידה מבוססת הפרויקטים, לשלושת היסודות בה: טיוטות מרובות, משובים ואירוע מסכם, ולששת העקרונות בלמידה זו : אותנטיות, רצינות אקדמית, למידה יישומית, חקר פעיל, הערכה וקשר לעולם המבוגרים.

הדס הובר רכזת ה – PBL העשירה את הסטודנטים וסיפרה על שלושת הגלים בלמידה מבוססת הפרויקטים, החל ממהפכת החקלאות, המהפכה התעשייתית ועד "הגל השלישי", גל הידע, שאנו בעיצומו, ובמרכזו הקונסטרוקטיביזם שצמח מתפיסתו של פיאז'ה. הדס סיפרה על פרויקטים שנעשו בארץ, ושלעתים גרמו לתלמידים להיהפך לאזרחים טובים יותר בשל תרומת הפרויקט לקהילה.

הסטודנטים למדו לשאול שאלה פורייה ושאלות נלוות לה. הם חיפשו רעיון לפרויקט ונדרשו לדווח על שאלות מהותיות כמו: מה צריך לדעת על פי תכנית הלימודים בנושא? מהם הקשיים? באילו אמצעי המחשה ניתן להדגים? בנוסף התבקשו לדווח על הרציונל, חומרי העזר הנדרשים, לוח הזמנים, המיומנויות הנרכשות, המטרות, תהליכי ההערכה, התוצר המסכם, והקריטריונים להצלחת הפרויקט.

מירי הילאי

מרכזת פרויקט "עמית אקדמיה"

בבית הספר "רמות"

מיומנויות המאה ה 21 בשילוב אייפד - דוידה פולק

בהשראת למידה מבוססת פרוייקטים הוצבה בפני הסטודנטיות השאלה האם ניתן באמצעות iPad (אמצעי קצה) לפתח מיומנויות המאה ה 21?

מיומנויות המאה ה 21 מובילות תהליכי שינוי משמעותיים בתפקיד המורה ובכלי ההוראה. תלמידים ומורים נדרשים לעבוד בצוותים ולפתח כישורי פתרון בעיות שיתופי שנבחן במבחני פיזה.

כל קבוצת סטודנטיות היתה צריכה לבחור תת שאלה, לתכנן פעילות העושה שימוש באמצעי קצה - iPad , בהשראת השאלה. ולסכם את תהליך הלמידה שלה באמצעות סרטון שיקושר בטכנולוגיה של מציאות רבודה לתמונה ייצוגית אותה יצרו.

לפניכם דוגמאות של תמונות המייצגות חלק מן הפרויקטים. כדי לצפות בסרטונים יש להוריד למכשיר קצה טאבלט או סמארטפון את האפליקציה Aurasma לחפש את ערוץ/משתמש gordon21 ולעקוב אחריו - לסמן לידו Follow.


אתם מוזמנים לצפות בסרטוני הפרזנטציה של הסטודנטים ולהתייחס בטופס "משוב לפרוייקט" המקושר מטה.


כל הפרוייקטים מוצגים ברחבת קומת 300 נשמח שתבקרו.