רצינו שתדעו 26

8 במרץ 2014, ו' אדר ב' תשע"ד

רפורמת הבגרויות

ביום שלישי התכנסנו על מנת לדון בשאלות היסוד של אופן יישום רפורמת השר בנושא הבגרויות. כפי שציינתי במפגש עצמו, עוד בטרם נפגשנו בפורום הכמעט מלא (למעט מי שנבצר ממנו להגיע), התכנסו כבר המדריכים הארציים בלווי יו"ר ועדת המקצוע והרפרטית שלנו במכון סאלד, כדי לדון באותן שאלות בדיוק.


לשמחתי הגעתם לאותן מסקנות אליהן הגיע הפורום המקצועי הקודם, משמע - שיש להעביר את נושא הטוטליטריות, מלחמת העולם השנייה, האנטישמיות והשואה להערכה בית ספרית. המדובר ב-30% מהנושאים, נושא "המתכתב" עם המסע הבית ספרי והקהילתי לפולין, יש לנו ניסיון רב בתכניות בית ספריות ייחודיות בתחום זה, כולל דרכי הערכה חלופיות ויש לנו 30 בתי ספר היכולים לשמש כבתי ספר מפיצים של התכנית בה כבר התנסו.


מאחר והתהליך במשרד טרם הסתיים, הינכם מתבקשים להימנע מפרסום המידע לפי שעה!


עם זאת - חשוב מאוד להבהיר למורים הפונים אליכם - מבנה הלימודים נותר בעינו, ספרי הלימוד קבילים וימשיכו לשמש את התלמידים, תכנית הלימודים היא התכנית המחייבת, וכך גם מספר השעות המוקצות להיסטוריה. לפיכך אין להתעכב בתהליך בניית שנת הלימודים הבאה וניתן לצאת לדרך.


ההבדל היחיד, נכון לעכשו - בסוף כיתה י' לא תתקיים בחינת בגרות בהיסטוריה והתלמידים ייבחנו בסוף יא', כפי שנהוג בספרות, תנ"ך, אזרחות.

שאלות עמדה

מדיונים שעלו בפורום המורים שלנו עולה כי יש עדיין מורים שאינם מבינים למה כוונתנו.


חשוב לפיכך לסייע להם. אם אתם עצמם לא "סגורים" על שאלות מסוימות - אנא היעזרו בגלעד מניב. חשוב להימנע ממתן עצות שגויות שנזקן רב מתועלתן.


כאן מן הראוי לשוב ולהדגיש - שאלת עמדה תדרוש מהתלמיד להביע את עמדתו המנומקת על בסיס עובדות היסטוריות הנכונות לתקופה המדוברת. משמע - לא מידע שנצבר בדיעבד והוא בבחינת חוכמה מאוחרת, לא "תחושות בטן" למיניהן, לא שיפוטיות מוסרית שאין לה מקום, בוודאי בכל הנוגע למצבי קיצון כגון אלה שהתרחשו בשואה.

לא בכדי בחרנו לשבץ את שאלת הבעת העמדה דווקא בפרקים של בונים מדינה ולא שואה. לא כל נושא ראוי שישאלו עליו שאלות עמדה, וחשוב לזכור זאת כאשר מנחים את המורים.

מפגש סינכרוני למורים המבקשים להעריך עבודות גמר

לבקשת מורים, אנו מקיימים מפגש סינכרוני נוסף למבקשים להעריך עבודת גמר. השתתפות במפגש (זה או קודמו) הוא תנאי לקבלת עבודות לבדיקה.

המפגש יתקיים ב-3 באפריל, 20:00.


רישום מוקדם למפגש: https://docs.google.com/forms/d/1x_pNdk6NaxIPIaycCwZESPV3oF5FqbzfUj5bwA4qtiI/viewform


אנאנ הפיצו לכלל המורים שלכם.

ולסיום סרטון הבנוי בשיטת "שניה ביום" ומבקש להזכיר מה המחיר שילדים משלמים במצב מלחמה. הסרטון הוקדש לילדי סוריה, המצויים כבר שלוש שנים במלחמה. אני חשבתי גם על אנה פרנק...
Most Shocking Second a Day Video

שבוע טוב ו(אתם יודעים כבר)

אורנה