המדריך לצמרתיסט המתחיל

המדריך שיעזור לכם לעבור את שנה א' בהצלחה (-:

ברוכים הבאים לאוניברסיטה העברית ולמסלול צמרת! כדי שלא תרגישו כאילו זרקו אתכם להדסה בלי שום הסברים, ועל מנת שלא תתחילו לחפש חמורים בשער הכניסה להדסה, החלטנו לכתוב עבורכם את המדריך הבא, שיעזור לכם להפוך לצמריסיטים מן המניין. נכתב על ידי מחזור ב' ונערך על ידי מחזור ד' ומחזור ה' באהבה (:

שימו לב! כל ההערות לקוחות מתוך המסקנות של המחזורים מעליכם, אך יתכן מאוד שהרבה מהדברים ישתנו במהלך שנת הלימודים. אתם תלמדו להכיר שהאוניברסיטה מאוד דינמית, אז קחו את הכל בערבון מאוד מוגבל.

TO DO LIST


כל מה שאתם צריכים לעשות בתחילת השנה.

¨ להעלות תמונת סטודנט - דבר ראשון, הכי חשוב להעלות תמונת סטודנט כדי לקבל את כרטיס הסטודנט שלכם. ללא כרטיס סטודנט יעצרו אתכם בכל כניסה והרבה הטבות לסטודנטים ימנעו מכם. כדי להעלות את התמונה, תתחברו למשתמש שלכם באתר האוניברסיטה, וב"מידע אישי" תהיה הודעה עם קישור להעלאת התמונה.

¨ להדפיס אישור לימודים זמני - עד שמקבלים תעודת סטודנט אפשר להדפיס אישור לימודים. כנסו לאתר האוניברסיטה (http://huji.ac.il) -> סטודנטים -> מידע אישי -> אישורים -> לימודים. מאוד חשוב לעשות את זה! אתם תצטרכו אותו בוודאות, ואפילו מומלץ שתשימו אותו עליכם (בארנק למשל), עד שתקבלו את הכרטיס בדואר.

¨ לבנות מערכת - כל מי שעוד לא בנה מערכת, צריך לעשות זאת בהקדם. ככל שתעשו את זה יותר מאוחר, יותר שיעורים יתמלאו ויהיו לכם פחות אופציות, ולכן יהיה סיכוי גבוה יותר להתנגשויות של שיעורים. אם קורה ויש לכם התנגשות בלתי נמנעת בין שיעורים, ואתם לא יכולים לאשר את המערכת, תפנו לאילנית והיא תדאג לסדר את זה. תנסו לקחת בחשבון תרגולים בשעות נוחות, לא ליצור חלונות מיותרים וכדומה.

¨ להרשם לאגודת הסטודנטים - מומלץ לכולם להירשם כמה שיותר מוקדם לאגודת הסטודנטים, כיוון שניתן לקבל את כל ההטבות והמתנות עד בערך שבועיים מתחילת הלימודים. ניתן לעשות זאת דרך אתר האינטרנט של האוניברסיטה במידע האישי -> עדכונים -> חברות באגודת הסטודנטים. לאחר הסימון במידע האישי תצטרכו להרשם דרך אתר האגודה, ואז ללכת למשרדי האגודה (נמצאים קומה אחת מתחת למנזה) ולסיים את ההרשמה באופן רשמי (אם עושים את זה בתחילת השנה מוקדם אפשר לקבל כל מיני מתנות!!!). לאחר סיום ההרשמה תקבלו מדבקה שאותה שמים על תעודת הסטודנט. יש לכך חשיבות רבה- במהלך השנה יש המון אירועים והטבות לחברי אגודה (יום הסטודנט למשל) ותקבלו הנחות וכרטיסים מוזלים. ממש ממש כדאי.

¨ לפתוח משתמש לקאפ"א (CAPA-LON) – דרך הקאפ"א תקבלו את כל התרגילים של הקורסים בגבעת רם. ניתן לעשות זאת בכל חוות המחשבים של גבעת רם, שם יהיו מחשבים ייעודים לפתיחת החשבון. אל תדחו את זה! בשבוע הראשון של תחילת הלימודים מומלץ מאוד לעשות זאת. הקאפ"א חשוב אם אתם רוצים להגיש את התרגילים בזמן! נסביר מה זה CAPA בהמשך- לא לדאוג (:

¨ לפתוח משתמש EKMD - משתמש EKMD עבור הקורסים של עין כרם ניתן לפתוח בחוות המחשבים בעין כרם. כנ"ל, נסביר בהמשך מה זה EKMD.

¨ להפעיל את האינטרנט במעונות – נכון, דואגים לכם ומספקים לכם אינטרנט חינם והכל, אבל בכל זאת תבלו חלק ניכר מזמנכם ביום הראשון בניסיון להפעיל אותו. ביום הראשון של האוריינטציה, יתנו לכם שם משתמש לאינטרנט, אבל לא את הסיסמא. כדי לקבל סיסמא, תאלצו להתקשר לבזק (3014*), מה שעשוי לקחת הרבה מאוד זמן כי כולם עושים את זה יחד. הסיסמא לרוב זהה אצל כולם, והמוקדן לא כל כך יבין על מה אתם מדברים, אז כדאי לכם לחכות קצת שמישהו יצליח להתחבר, ולשאול אותו מה הסיסמא ומאיפה להוריד את החייגן (אם הם מאוד לא מקוריים, היא תהיה 1234567, בדומה לסיסמא שלנו. את החייגן אפשר להוריד מהכתובת http://212.25.77.173/). אם בכל זאת החלטתם להעז ולהתקשר לבזק, תתעקשו על קבלת הסיסמא (כי זה, והחייגן, זה כל מה שאתם צריכים, ולא שום דבר אחר).

כמו כן, הרבה פעמים יש בעיות עם המודם שבשבילם כנראה שכן תצטרכו להתקשר לבזק, אך לפני זה מומלץ לנסות לנתק את המודם מהחשמל, לחבר אותו בחזרה ולהמתין.

ולמי שמעדיף לא להסתבך עם כל הצרות האלה, יכול לרכוש מודם של אינט

¨ לבחור ועד פרטי לצמרת – ביום האוריינטציה תבחרו ועד כללי לכל הרפואנים, אבל לא יבחרו איתכם ועד אישי לצמרת. חשוב שתיבחרו את האנשים שאתם חושבים שהם הכי מתאימים לתפקיד. חשוב שהם יהיו פעילים ואחראים ויפעלו למענכם בכל הזדמנות. תצטרכו את הנציגות שלהם בהרבה נושאים חשובים (ארגון תרגולי צמרת, נציגות מול תלונות ועד הסטודנטים הרגיל כלפי צמרת, קשר עם אילנית וכו'). בחירת הועד הפרטי לצמרת לא קריטי, ולכן מומלץ להמתין מספר שבועות כדי שתספיקו להכיר אחד את השני ולראות מי הכי מתאים. הועד הוא זה שידאג להמון עניינים מנהליים במהלך השנה, והוא מאוד יעזור לכם להתנהל מול הסגל של צמרת בכל שלב. מאוד מומלץ להיעזר בו במהלך השנה

¨ להשיג את "הדיסק" - השיגו את "הדיסק" משנה קודמת (בדרך כלל הוא ימצא אצל הועד). אם עוד לא שמעתם על הדיסק, אתם עוד תשמעו עליו הרבה. זהו בעצם כל הקבצים כולם שעוברים בין מחזור למחזור בפקולטה וכוללים סיכומים, מצגות, תשובות לתרגילי בית, שחזורים וכד' משנים קודמות. אתם תגלו עד כמה הלמידה באוניברסיטה טכנולוגית ועד כמה יעילה הלמידה למרבית האנשים מסיכומים של אנשים משנים עברו. לעתים קרובות מאוד הדיסק יציל אתכם.

בשנה הקרובה האגודה דאגה לכך שהדיסק יעלה לאתר יעודי, כך שכל הפרוצדורה של הועד בתחילת שנה להעביר את הקבצים בדיסק דרך תוכנות שיתוף כאלה ואחרות (ראו מטה) או דרך דיסק און קי שיעבור ידנית כנראה יעלם.

¨ להביא אישור מהרופא למד"סים - השיגו אישור לחדר כושר מרופא המשפחה בשביל קורס ההדרכה לאורח חיים בריא. אל תדחו את זה! בהמשך השנה הסגל יבקש מכם את האישור וכדאי שתוכלו להגיש להם אותו בהקדם האפשרי.

¨ להעביר את הדוא"ל האוניברסיטאי ל-Gmail – עם קבלתכם לאוניברסיטה תקבלו כתובת דוא"ל אוניברסיטאית. אם יש לכם כתובת ג'ימייל שאתם לא רוצים להיפתר ממנה, ניתן להעביר את כל הדואר מהדוא"ל החדש לג'ימייל. כדי לעשות זאת קודם עליכם לאפשר העברת דואר בכתובת החדשה בהגדרות -> העברה ו-POP/IMAP -> אפשר POP עבור כל הדואר, ולאחר מכן, בחשבון ג'ימייל אליו אתם רוצים להעביר את הדואר היכנסו להגדרות -> חשבונות וייבוא -> הוסף חשבון דוא"ל POP3. מאוד מומלץ לאפשר את שילוב תיבות הדואר- במהלך השנה כל ההודעות שקשורות ללימודים יגיעו אך ורק לדוא"ל שסיפקה לכם האוניברסיטה, כולל ציונים, הודעות מהמרצים שמגיעות דרך הMOODLE (גם על זה נסביר בהמשך) וכל מיני הודעות אחרות ומעניינות שלא כדאי לפספס. בכל מקרה אם החלטתם לא לשלב בין תיבות הדואר, תדאגו להכנס למייל האוניברסיטאי לפחות פעם בשבוע,

¨ לפתוח Dropbox –Dropbox זה בעצם שירות לשיתוף קבצים, והוא מעולה כאמצעי לשיתוף סיכומים ושאר חומרי לימוד. הועד צריך לפתוח תיקיית Dropbox, ולהזמין את כולם להצטרף אליה (לכל מי שמצטרף צריך להיות משתמש באתר https://www.dropbox.com). לאחר ההצטרפות ניתן להוסיף ולהוריד סיכומים מהיתקייה דרך אתר האינטרנט (מאוד נוח כי ככה אפשר לפתוח את התיקייה גם באמצעות מחשב אחר, בבית או בספריה למשל). ניתן גם להתקין את התוכנה שתוריד באופן רציף את כל החומר לתיקייה מסויימת במחשב שלכם (וגם תבצע כל שינוי שתעשו בתיקייה המשותפת, אז לא כדאי להתחיל למחוק ולשנות דברים). גם אם בהתחלה אתם קצת מפחדים ולא מרגישים טכנולוגיים, במהלך השנה תבינו שכל הלמידה מתבצעת בצורה ממוחשבת- סיכומים, מבחנים, פתרונות ואפילו ספרי הקורס כולם ממוחשבים (כן, זו המאה ה-21) ויהיה לכם מאוד נוח שיש המון חומר שקל לגשת אליו, וגם תוכלו להעלות סיכומים שלכם ולשתף עם החברים למחזור.

באותו אופן תוכלו לבחור כל כלי אחר לצורך שיתוף קבצים, כדוגמת COPY וקרוביו. קרוב לודאי שגם הועד הכללי של המחזור ישתמש באחד כזה כדי לשתף קבצים שירוצו בין כל הסטודנטים, ובעיקר כדי לשתף את תכני הדיסק, אבל לא יזיק לכם גם אחד פרטי של צמרת.

¨ לוודא שהדירה תקינה – לאחר קבלת הדירות מאחראי המעונות, מאוד כדאי לבצע סריקה של הדירה כבר ביום הראשון ולוודא שלא חסר כלום והכל תקין, מניסיון זה יכול להישאר ככה כל השנה (למשל, אין פח, תריס שלא עובד... וכדומה). בכל מקרה, תיקונים ובעיות ניתן להזמין דרך אתר האינטרנט של המעונות (https://dorms.huji.ac.il/) או לכתוב על הלוח ליד משרד אחראי המעונות.

מיקומים

כן, כן, אנו יודעים, עשו לכם סיור, אבל תאמינו לנו, ברגע האמת לא זוכרים כלום. אז הינה כמה טיפים קטנים לגבי מיקומים קשים לאיתור: (ראו מפה בנספחים)

קמפוס עין כרם:

- אולם מגיד – מול בניין אגודת הסטודנטים והמנזה.

- רוקחות ב' – בבניין הרוקחות. הכניסה השנייה אחרי הכניסה לרחבה מול אולם מגיד. בכניסה פונים שמאלה עד סוף המסדרון.

- אולם מורשה - בבניין רפואת שיניים, קומה חמישית במעליות.

- הספרייה – בבניין הראשי שליד אולם מגיד, מהצד ההפוך למעליות. מי שאוהב ללמוד בשקט ימצא את עצמו הרבה זמן בספרייה (ואפשר אפילו להזמין חדרים גדולים ללימוד קבוצתי). באופן כללי, לספריה בעין כרם יש 4 קומות: בקומה הראשונה עמדות מחשב רבות ובעיקר מאוד מאוד שקט, וכמובן חדר פופים; בקומה השניה הרבה חדרי למידה שצריך להזמין מראש באתר הספריה (https://www.huji.ac.il/htph/libRooms/index.php/Login/Medicine) – שימו לב אפשר להזמין רק שעתיים כל יום, שלוש פעמים בשבוע ותזדקקו ל-3 מספרי זהות של סטודנטים מהקמפוס ע"מ להזמין את החדר הגדול, או 2 מספרי זהות לחדר הקטן; בקומה השלישית ישנו מוזיאון רפואי שבתוכו שני חדרי מחשבים מאוד טובים ללמידה. כמו כן בקומה זו מזכירות חינוך רפואי (תזדקקו לה בעיקר כדי להתנהל מול קורס "אדם ורפואה"); בקומה הרביעית מתחם אבני חן, אותו גם תפגשו במסגרת הקורס "אדם ורפואה", אבל בשעות מסוימות המתחם ריק וניתן להשתמש בחדרים ללמידה בקבוצות- מאוד מאוד מומלץ, אבל קחו בחשבון שאי אפשר להזמין את החדרים האלה מראש וייתכן שיש בהם קורס. בספריה תמצאו גם עמדות הדפסה וצילום בקומה ה-2 ובקומת הקרקע (התשלום בכרטיס אשראי או בכרטיס שנקנה מראש).

- אולם א', ב', ג' וכו' - כל האולמות עם האותיות נמצאים בבניין הראשי (היכן שהספרייה, ובמקום לפנות לספרייה פונים לצד השני). תבדקו בלוח באיזו קומה האולם שלכם, ותעלו במעלית לקומה הזו.

- קניון (ישפרו) – מהכיכר בכניסה לפקולטה פנו ימינה עד שתגיעו לקניון. הקניון נמצא בצד השני של הגבעה ביחס למעונות. לא לפנות שמאלה! זה מאריך מאוד את הדרך. בקניון יש שופרסל אקספרס שאפשר לקנות בו מה שחסר (לא מומלץ לקניות גדולות, מאוד יקר והמגוון קטן- נמליץ על סופרים בהמשך), יש מתחם של מזון מהיר (מגוון מאוד גדול! אפילו ארומה), חנויות בגדים ונעליים (דברים בסיסיים, למשל FOX או נעליים אורתופדיות), חנות פרחים, סופר פארם (בתוכו בית מרקחת) ושתי עמדות כספומט- בין הבודדות שקיימות בכל מתחם הדסה עין כרם (בקומה הראשונה ליד ארומה מחוץ לבנק ובקומה העליונה במתחם המזון המהיר).

- תחנת האוטובוס – התחנה נמצאת סמוך לבניין אגודת הסטודנטים, שבו הקפיטריה שלכם ("המנזה"). קשה לפספס. מהתחנה תוכלו לקחת קו 42 שמגיע לגבעת רם (לוקח לו בין 20 דקות ל 40 דקות להגיע, תלוי במצב בכבישים) ו-27 לתחנה מרכזית. בהמשך נפרט עוד על קווי האוטובוס. כמו כן יש תחנות אוטובוס נוספות במתחם הדסה, אבל לרוב אין צורך להשתמש בהן.

- המשרדים של צמרת – ליד בניין אגודת הסטודנטים תמצאו מדרגות (מצד שמאל). תרדו בהם, תמשיכו טיפה והכניסה שמימינכם היא הכניסה לבניין. בתוך הבניין תמשיכו קדימה ואז שמאלה למסדרון, ואחרי כמה צעדים תראו משמאל את המשרד של צמרת, ובו נמצאת אילנית. עוד 2 וחצי צעדים משם, מצד ימין, תמצאו את החיילים שאחראים עליכם.

- מזכירות הפקולטה מטעם האוניברסיטה - כשנכנסים לבניין הראשי של האוניברסיטה פונים ימינה לכיוון הספרייה הרפואית. חפשו דלת מצד שמאל של מזכירות הפקולטה.

- האקדמון - בבניין אגודת הסטודנטים (איפה שהקפיטריה), קומה אחת למטה. האקדמון הוא הפתרון לכל דבר שתצטרכו- מציוד משרדי, עד ספרי קריאה, מטריות בחורף, שוקולדים ואפילו סכיני גילוח.... ובזול. הנחה נוספת לחברי האגודה. כמו כן יש אקדמון בקמפוס גבעת רם- נפרט בהמשך.

- חוות המחשבים – בבניין אגודת הסטודנטים, שתי קומות למטה. אווירה מאוד מאוד (מאוד) שקטה, קצת קר אז כדאי להביא סווטשירט. בחווה הרבה עמדות מחשבים וגם עמדות הדפסה.

קמפוס גבעת רם:

- הקפיטריה – אם אתם קצרים בזמן, כדאי שתתחילו לרוץ. הקפיטריה נמצאת בסוף הקמפוס, בדרך כלל הכי רחוק שאפשר מהשיעור האחרון שלכם לפני ההפסקה. היא נמצאת קרוב למעונות של התלפיונים (איתם אתם תאכלו צהריים בימים שאתם בגבעת רם).

אם אתם בכניסה לקמפוס, תמשיכו ישר, לכיוון הספרייה הלאומית. כשאתם מגיעים לספרייה, תלכו לצד שמאל שלה ותמשיכו ללכת בשביל (שנוטה מטה) באותו כיוון כללי – ישר. תמשיכו עוד ועוד. בדרך תראו הרבה דשא ואת כימיה 7 (מימין). תמשיכו עוד ישר, הרבה ישר, ישר וישר עד שתגיעו לכביש. תחצו אותו ותפנו שמאלה. קצת לפניכם יש תחנת אוטובוס. מיד אחריה יש רחבה נמוכה, אליה יורדים במדרגות שמולכם. הגעתם? יופי! תסתכלו ימינה... הנה המנזה! בתאבון!

כל ההליכה הזו אמורה לקחת רבע שעה בערך, אז תכננו את הזמן שלכם מראש (אלא אם כן אתם בכימיה 7 ואז הדרך מתקצרת מאוד). עם הזמן תלמדו להכיר דרכי קיצור (כמו להגיע דרך בית הכנסת...).

בכל מקרה, אם אתם מסתבכים, תמיד אפשר לפנות לתלפיונים (הם לובשים מדים של חיל האוויר, קשה לפספס אותם). אל תנסו לשאול סטודנטים רגילים כי לא יהיה להם מושג. מחזור ד' תיאם מול המנזה יום קודם של גבעת רם לארגן את האוכל בחמגשיות, אך לצערנו במחזור ה' הסיפור לא כל כך עבד.

- בניין פעלדמן, שפרינצק וקנדה - קל למצוא אותם, פשוט תשאלו סטודנטים מזדמנים. כולם נמצאים סמוך לכניסה הראשית (איפה שכל תחנות האוטובוסים). פעלדמן ושפרינצק מצד ימין (כך גם פאפיק, לוי וכדומה) וקנדה הוא היחיד שנמצא בצד שמאל מהכניסה הראשית.

- כימיה 7 – תלכו על השדרה שסמוכה לבניינים המרכזיים (שפרינצק וכו'), לכיוון דרום, אחרי הספרייה, היכן שנגמר הדשא ויש איזושהי מזרקת מים שבקושי פועלת, תהיה ירידה ללא מדרגות, ולאחריה תמשיכו ללכת עוד כמה מטרים (באלכסון כזה) ומימינכם (אחרי האלכסון) יהיה בניין כימיה 7. כנסו אליו ומימין תהיה הכניסה לאולם.

- מד"סים (הדרכה לאורח חיים בריא) - תלכו לכיוון אולם קנדה, ושם במקום להיכנס לאולם, תפנו ימינה ותראו ירידה לכיוון כביש. תעברו את הכביש, תמשיכו ללכת עם השביל עד שתגיעו למרכז הספורט. מימין למרכז הספורט יש מדרגות שבהם תרדו, ותלכו לכיוון היציאה. לפני היציאה יש רחבה שנמצאת מול חדר הכושר, ושם מתאספים. (אפשר להחליף בגדים במרכז הכושר שנמצא שם, תגידו שאתם מצמרת ויכניסו אותכם).

יש לציין שייתכן ומיקום ההתאספות שלכם יהיה שונה משלנו, אבל הוא בטח יהיה בסביבה.

- חוות המחשבים - ישנן מספר חוות מחשבים בקמפוס. החווה שתהיה הכי קרובה לרוב השיעורים שלכם נמצאת בבניין שפרינצק. פשוט תרדו קומה אחת ותראו אותה. שם יהיו מחשבים ייעודיים לפתיחת חשבון לcapa.

- תחנת האוטובוס חזרה לעין כרם - קצת מסובך למצוא את התחנות האלו. יש תחנה אחת ממול לתחנה הראשונה של האוטובוס בתוך הקמפוס (אחרי הבידוק), ועוד תחנה אחת מול התחנה השנייה של האוטובוס בקמפוס (שתיהן בתוך שטח הקמפוס). לתחנה השנייה מומלץ להגיע אם סיימתם ללמוד באחד מהבניינים באזור של שפרינצק, פעלדמן וכו', ולתחנה הראשונה אם בדיוק יצאתם מהקפיטריה. באזור הכניסה הראשית, עליכם לצאת מהשער, להמשיך ישר ולפנות שמאלה (אל תבהלו, זה הליכה של יותר מדקה, אבל אתם תמצאו אותה). שם תראו תחנת אוטובוס שבה עובר קו 42 חזרה לעין כרם.

- האקדמון - בבניין שבקצה השדרה, סמוך לכניסה הראשית (שליד כל תחנות האוטובוס). הוא נמצא מימין לכניסה, אתם לא תפספסו.

- הסעות חזרה מההדרכה לאורח חיים בריא - תצאו מהיציאה הקרובה למקום ההתאספות (סמוך לחניה), תעקפו את החנייה ותלכו עם הכביש המעוקל שיוצא ממנה. 5 מטרים ימינה מהפניה תעצור לכם ההסעה.

- הספרייה – תלכו על השדרה שסמוכה לבניינים המרכזיים (שפרינצק וכו'), לכיוון הנגדי מהכניסה הראשית (דרומה). בסוף השדרה, לפני המדרגות, תראו מימינכם את הספרייה. שימו לב! לא מדובר בספרייה הלאומית, אלא בספריית מדעי החיים. לספריה בגבעת רם יש 3 קומות: בקומת הקרקע יש כמה שולחנות עגולים ללמידה, וכמה ספות שגם עליהן אפשר ללמוד, ודי רועש; בקומה התת קרקעית תמצאו חדרי למידה ועמדות מחשב רבות, כמו גם שולחנות עגולים ללמידה, קפיטריה, והכי חשוב- חדר פופים; בקומה העליונה (קצת קשה למצוא את המדרגות אבל יש גם מעלית) יש קומה מעוצבת ללמידה, מאוד מומלץ ללכת אפילו רק כדי לראות ולהתלהב גם אם לא מוצאת חן בעיניכם ללמוד בה.

- הספרייה הלאומית – בגבעת רם נמצאת הספריה הלאומית, לרוב אין לכם ממש מה לחפש שם כי היא יותר מזכירה מוזיאון ולא תמצאו שם הרבה ספרים שימושיים ללמידה שלא נמצאים במקום אחר, אבל הייחוד של המקום הוא שמעבר לזה שהוא מאוד יפה, יש בו את כל הספרים העבריים שהוצאו אי פעם, ואפשר להזמין אותם באתר הספרייה הלאומית- http://web.nli.org.il/sites/nli/hebrew/pages/default.aspx/ זה לא ישמש אתכם הרבה.

טיפים כלליים

- בימי האוריינטציה אפשר ורצוי מאוד להשאר לישון במעונות. כולם עושים את זה, וזה הכי נוח. מומלץ גם באמת להגיע לפעילויות של האגודה ולסיורים, זה יעזור לכם בהמשך אבל בעיקר מגבש ותכירו הרבה אנשים (גם מצמרת וגם סטודנטים אחרים מהחוג).

- ודאי כבר אמרו לכם את זה פעם - פעמיים, וצדקו, כשאמרו ששנה א' חופשית. תנצלו את הזמן, ותצאו, תכירו את העיר ואחד את השני, תבלו. כמו כן, שיטת הלימוד עבור כל אחד באוניברסיטה לרוב שונה מזו שאימצתם לעצמכם בתיכון, והשנה הראשונה מתאימה בדיוק לניסוי שיטות הלימוד השונות. שנה א' היא השנה ללמוד איך ללמוד, את רוב היישום תעשו בשנה ב' ובתקופות המבחנים. יותר חשוב שתהנו, תנצלו את חווית הסטודנט, תטיילו בעיר ותכירו את כל המקומות המגניבים (ירושלים פחות משעממת ממה שאתם חושבים, זה לא רק הכותל- נרחיב על כך בהמשך), תתנדבו (גם על זה נרחיב תכף), תתגבשו, תעבדו (לא משהו תובעני מדי- מומלץ למצוא עבודה במעבדות בעין כרם, אבל זה לא חובה) ובמילה אחת- לא להילחץ!!!!!!

- מומלץ להגיע לכל השיעורים לפחות בשבועיים הראשונים, כדי להבין מי נגד מי. הכי חשוב זה שתהיו מודעים לעצמכם- גם אם למדתם פיזיקה/כימיה בתיכון למשל, והחלטתם לא להגיע לשיעורים- זה בסדר, אבל אל תצברו פערים. לא בכל הקורסים יש שיעורי בית, ואתם יכולים למצוא את עצמכם בתקופת המבחנים עם מלא חומר שאף פעם לא ראיתם כי כל הסמסטר לא הגעתם לשיעור (ויש גם חומר נוסף בקורס שלא נלמד בתיכון, או ששכחתם...). אם אתם לא מגיעים לשיעור, לפחות תעברו על החומר לבד מסיכומים לאורך הסמסטר.

- מומלץ לבקר באקדמון בעין כרם וגבעת רם כשיש לכם זמן פנוי, כדי לראות מה יש שם אם אי פעם תצטרכו משהו (כדי שלא תבלבלו את המוח להורים שלכם שיקנו לכם משהו שיש באקדמון). האקדמון די מצויד, בעיקר זה שבגבעת רם.

- מומלץ כבר בימי האוריינטציה הראשונים לחלק בין כל דיירי הדירה את הציוד שצריך להביא, כדי שלא כולם יביאו אותו דבר, ויהיה סתם ציוד מיותר (גם ככה אין הרבה מקום).

- לא הרבה מצליחים, אבל אם אתם חושבים שאתם מאורגנים מספיק, מומלץ לארגן קופה משותפת יחד עם שאר חברי הדירה כדי שתוכלו לקנות אוכל לדירה ביחד בשופרסל (זאת בהנחה שאתם מתכננים על דירה שיתופית).

- כדי לעבור בכניסה שצמודה לאולם מגיד צריך תעודת סטודנט, או אישור לימודים, לפחות עד שהשומרים מתחילים לזהות אתכם. אם שכחתם או שאין לכם, ולא מכניסים אתכם, כנסו דרך הכניסה הבאה משמאל, שם לא בודקים תעודת סטודנט, ותעברו דרך בניין רפו"ש (מצד ימין) לרחבה של מגיד. בכל מקרה מאוד חשוב שתהיה עליכם, אתם לא יכולים לדעת מתי האבטחה תחליט לבקש מכם כרטיס בכניסה, וגם תצטרכו את הכרטיס כדי להבחן.

- כמו שכבר אולי שמעתם, כדאי מאוד לעשות שחזורים לקראת המבחן. שחזורים הם בעצם מבחנים משנים עברו ששוחזרו מהזיכרון של הסטודנטים, למרות שלאחרונה יש יותר ויותר טפסים מקוריים (שעדיין קרויים בפי העם שחזורים). כדאי מאוד ללמוד דרך פתרון השחזורים, כיוון שהרבה פעמים השאלות חוזרות על עצמן, ותמיד הסגנון יהיה זהה. גם אם לא סיימתם לעבור על כל החומר, אף פעם אל תוותרו על השחזורים, כי זה עוזר הרבה יותר מלמידת החומר (בעיקר במבחני הדסה שלרוב לא כל כך קשורים לחומר הנלמד והשאלות כמעט תמיד משוחזרות, לפחות חלקן ולרוב רובן).

- עבור חלק מהקורסים יהיו לכם תרגולים בקבוצות קטנות. יש מתרגלים יותר טובים ופחות טובים, ואפשר לעבור בין התרגולים (אף אחד לא ישים לב...), אלא אם כיתת התרגול שאליה אתם רוצים לעבור מלאה, ואז לסטודנטים שרשומים לתרגול יש זכות קדימה (למרות שבהרבה מקרים כיתת התרגול מפוצצת הרבה יותר מהמותר). במהלך השנה תלמדו איזה מתרגל מתאים לכם יותר ואיזה פחות, באיזה שעות הכי נוח ללכת לתרגול כדי להספיק ללכת לאכול במנזה וכדומה. עצה אישית- במהלך השנה תשמעו מחברים "אין על המתרגל הזה! אתה חייב לבוא לתרגול שלו"- אז כן, כדאי ללכת ולבדוק מה כל אחד שווה, ואפילו לעשות את אותו תרגול אצל כמה מתרגלים שונים לצורך השוואה, אבל בשורה התחתונה תעשו מה שמתאים לכם ולא מה שהחברים אומרים לכם. לפעמים מתרגל טוב יכול לעשות את ההבדל בכל הקורס, וזה מתבטא גם בציון. בכל מקרה, אם אתם עוברים בין מתרגלים, שימו לב לשני דברים חשובים: 1. שיעורי בית בהגשה (בקורס סטטיסטיקה בעיקר) ניתן להגיש רק למתרגל שלכם! אם לא תגישו לו, לא תירשם ההגשה ולא תוכלו להבחן בקורס!!!! 2. תקשורת עם מתרגלים- בדרך כלל רק המתרגל שאליו אתם משובצים יענה לכם על שאלות ובקשות במייל/MOODLE. לכן שימו לב למי אתם שולחים.

- שימו לב שבאקדמון ניתן לקבל הנחה של 10% על כל מה שלא במבצע בהצגת כרטיס סטודנט.

- חדר פופים- כמו שציינו, בספריות של גבעת רם ועין כרם יש חדרים כאלה (קירות מבודדי רעש, פופים, מזגן). מאוד מומלץ לקחת פסק זמן מהלימודים מדי פעם, ולהינות מהדבר האדיר הזה. יש גם פופים באגודה בעין כרם ובגבעת רם, אבל זה די רועש ופחות קל להירדם.

- התנדבות- בדרך כלל בתחילת השנה האגודה מארגנת כנס להתנדבות בו יוצגו בפניכם הפרויקטים השונים שקיימים להתנדבות של סטודנטים. חלקם קשים יותר וחלקם פחות, כדאי מאוד להגיע לכנס ולראות מה האפשרויות. אתם לא חייבים להתנדב (למעט חבר'ה שהגיעו דרך מסלול עתידים, צריך לברר את זה מולם) אבל כמו שכבר אמרנו- שנה א' היא השנה לעשות דברים, לפני שתפספסו את ההזדמנות. היתרון בהתנדבויות הללו הוא שרובן בתוך בית החולים (למשל פרויקט לביא שעוד בטח תשמעו עליו הרבה) ויתנו לכם הזדמנות להסתובב במקום שבו תעבדו בעתיד, לדבר עם חולים ועם הצוות הרפואי ויגרמו לכם להרגיש קצת יותר כאילו אתם באמת לומדים רפואה (בשנה א' אתם לא ממש תמצאו את עצמכם מסתובבים במחלקות, למעט בקורס "אדם ורפואה"). כדאי לשקול זאת ברצינות, זה מוסיף פן מאוד חיובי לשנה וייתן לכם הסחה מהלימודים (אל תדאגו, יהיה לכם גם המון זמן ללמוד).

- קניות- אמנם אתם מקבלים שתי ארוחות ביום במנזה, אבל בערב ובין לבין תצטרכו לדאוג לעצמכם, שלא לדבר על דברים כלליים לדירה (חומרי ניקוי וכדומה). כדי שלא תסתבכו ריכזנו את המקומות שהכי נוח וכדאי לעשות בהם קניות:

1. ישפרו סנטר בהדסה- הסופר שם מאוד יקר ולא מגוון, אבל הכי קרוב שתמצאו.

2. קואופ שופ- סופר מעולה שנמצא במושב אורה (הכי קרוב להדסה שיש). מאוד גדול וזול. כדי להגיע תקחו כל קו שיוצא מהדסה (12,42,27,19...) כי כולם עוברים בצומת אורה, זו התחנה הראשונה בכל הקווים. תרדו בצומת אורה ותעברו את הכביש, תעברו את תחנת הדלק ומולכם יהיה הסופר.

3. רמי לוי- רק לבעלי רכב. הסופר ממוקם במוצא, כלומר בדרך להדסה כשבאים מכביש 1, ואין תחבורה ציבורית נוחה להגעה, אבל למי שיש אוטו זה עניין של 10 דקות נסיעה ומאוד זול.

טיפ נוסף בקשר לקניות- האגודה מציעה תווי קנייה, אם אתם עושים קניות בצורה משותפת לכל הדירה מומלץ ללכת לקנות (משלמים 250 ₪ ומקבלים תווים בשווי 300 ₪ וכדומה) וזה מאוד משתלם לטווח הארוך.

- טבלה מחזורית- תצטרכו אותה לכמה קורסים (בעיקר בגבעת רם). שימו לב שיש טבלה ספציפית שרק בה ניתן להשתמש, ואפשר לרכוש אותה באקדמון (בסביבות ה10 ₪ )

- מתישהו במהלך סמסטר א' תקבלו חוברת חיסונים בה כתוב על כל החיסונים שתצטרכו לעשות לפני שנה ב'. מומלץ מאוד לא להלחץ, אין לאן למהר, עדיף לדחות את זה לסמסטר ב', יהיה לכם יותר זמן פנוי להתעסק בזה והכי חשוב- יש פחות תורים. בכל מקרה, לא לשכוח מזה ולהזכר ברגע האחרון! כשתתחילו להתעסק בזה מומלץ לשאול מישהו משנה מעל כיצד מתנהל העסק כי בחוברת לא ממש מסבירים כיצד מתנהל ההליך, אבל אין טעם לפרט אותו פה כרגע.

אפליקציות

לכל בעלי הסמארטפונים, יש כמה אפליקציות שכדאי מאוד להוריד ויעזרו לכם במהלך השנה:

- ULIVE- אפליקציה לסטודנטים. האפליקציה מסתנכרנת עם אתר האוניברסיטה והמידע האישי, שלא עובדים בפלאפון כמעט אף פעם, וכוללת אפשרות לבדיקת ציונים ("גיליון ציונים"), מערכת שעות (שניתן גם לסנכרן ללוח השנה בטלפון, למתקדמים...), לוח מבחנים (שגם אותו ניתן לסנכרן) וקישור לאתר האגודה שלא ממש יעזור לכם. מאוד מומלץ! תוכלו לראות בקלות את הציונים דרך הנייד (לא לשכוח לרענן...) ולראות תאריכים ושעות של מבחנים (את אולמות הבחינה לצערנו ניתן לראות כרגע רק דרך האתר עצמו).

- MOOVIT/NETBUS- שתי אפליקציות מאוד דומות, בעיקר משמשות לתחבורה ציבורית. בירושלים רובנו מתניידים בתחבורה ציבורית ומאוד נוח להשתמש באפליקציות שיגידו לכם מה המסלול הכי נוח, יכוונו אתכם לתחנה שאתם צריכים, ויגידו לכם באיזה שעה בדיוק יגיע הקו שאתם צריכים.

- DROPBOX- נאמר מספיק על הממשק האלוהי הזה, אז למה שלא תורידו אותו גם לנייד ותהנו מכל הקבצים זמינים בכל מקום? (לא, הקבצים לא נשמרים בזכרון של הטלפון- הם נשמרים על השרת של DROPBOX).

- מחשבון מדעי- לכו תדעו מתי תשמשו בו. לא חסרות אפליקציות כאלה

- טבלה מחזורית- יעזור לכם מדי פעם. אפליקציה מומלצת- TCT LITE.

- CAMSCANNER- אפליקציה שבאמצעותה אפשר לצלם דפים שכתבתם בכתב ידף לערוך אותם ולפוך לקבצי PDF שאפשר דרך הפלאפון להעביר ישירות למייל ואפילו לתיקיית דרופבוקס. האיכות מעולה ואתם בוודאות תשתמשו בזה במהלך השנה.


אתרים חשובים


- אתר האוניברסיטה - http://www.huji.ac.il/huji/student.htm. (אפשר דרך אתר האוניברסיטה להגיע לאתר הספרייה הרפואית של הדסה. דרך מאגר המידע של האתר ניתן לבדוק אילו ספרים מודפסים ואלקטרונים קיימים – דבר שיהיה יעיל מאוד בהמשך הלימודים).

- CAPA - http://capa2.cc.huji.ac.il. עליכם לפתוח משתמש בחוות מחשבים בגבעת רם כדי להכנס. האתר ישמש אותכם לשיעורי בית של מקצועות גבעת רם, כל שבוע תפתח לכם מטלה באנגלית שתטרכו להגיש תוך זמן מסוים... קצת מעצבן אבל שווה להתאמץ, כי בד"כ זה מהווה אחוז מהציון הסופי.

- Moodle - http://moodle.huji.ac.il. שם המשתמש הוא מספר תעודת הזהות (ללא הספרה האחרונה), והסיסמא היא הקוד האישי. לאחר מכן יש לבחור בקורס הרצוי מצד שמאל. באתר הזה תמצאו תרגולים, מצגות, תרגילים ופתרונות שקשורים למקצועות גבעת רם. ה-CAPA מיועד לתרגילים נטו; ב-Moodle ירוכז כלל התקשורת שלכם עם המנחים.

- EKMD - https://eduportal.ekmd.huji.ac.il. באתר זה נמצאים כל אתרי הקורסים, ובהם החומרים והודעות של הקורסים בקמפוס עין כרם. בשנה א' הוא ישמש בעיקר לקורסים סטטיסטיקה ואדם ורפואה, להורדת מצגות הקורסים השונים (לא תמיד מעודכנות, תוכלו למצוא את הרוב בדרופבוקס). שם המשתמש הוא זה שבחרתם כשפתחתם משתמש לEKMD בחוות המחשבים, והסיסמא כברירת מחדל היא תעודת הזהות ללא ספרת הביקורת. זוהי בעצם ה-CAPA של קמפוס עין כרם.

- עותקים – http://www.otakim.co.il/. לא אתר של האוניברסיטה, אבל מאוד מומלץ להשתמש בו להדפסת סיכומים. נוח, ברור לשימוש, הסיכומים מגיעים למשרדי האגודה ונוחלאסוף אותם, זול והכי חשוב- הדפסה עשירית בחינם!!! (צריך לפתוח משתמש חינם דרך האתר). היום גם לאוניברסיטה שירות דומה ששווה לבדוק.

- מידע אישי - https://www.huji.ac.il/dataj/controller/student/. לבירור ציונים, מערכת שעות, לוח מבחנים ואולמות בחינה וצפייה במחברות בחינה סרוקות. הסיסמה היא הקוד האישי שקיבלתם עוד בתקופת ההרשמה.

- אגודה http://aguda.org.il/homepage/eincarem. כנראה שתשתמשו באתר רק לביצוע ההרשמה.

- הזמנת חדרי למידה בעין כרם - https://www.huji.ac.il/htph/libRooms/index.php/Login/Medicine.

- והכי חשוב! פיצה דומינוס - http://www.dominos.co.il. J

ציוד

ציוד לכלל הדירה


חשוב מאוד לציין לפני הכל- אל תביאו דברים סתם בשבוע הראשון, קחו את זה באיזי, אפשר גם להסתדר שבוע בלי עשר כפות- יותר חשוב שתעברו את השבוע הזה ותחליטו ביניכם מי מביא מה כדי שלא תתקלו בעומסי ציוד מוגזמים (או חסרים).

1) סכו"ם (מזלגות, סכינים, כפיות וכפות)

2) צלחות

3) קערות (לקורנפלקס)

4) כוסות וספלים

5) כלי מטבח (לבישול - כפות עץ, מגש חיתוך, סירים, מחבתות, נייר סופג, מגבות ידיים...)

6) מתקן לייבוש כלים- מומלץ למצוא אחד שנתלה ולא עומד על השיש ותופס סתם מקום. זה אחד הדברים הכי חשובים שיהיו לכם בדירה, בחרו אותו בקפידה!

7) מיקרוגל (מומלץ מאוד להביא טוסטר אובן)

8) טוסטר (קופץ, נלחץ..)

9) קומקום

10) תבלינים (פלפל, מלח, אבקת מרק עוף, סוכר וכו')

11) כלי ניקוי (מגב, מטאטא, סמרטוטים, דלי, חומר ניקוי לרצפה, תרסיס ניקוי... – המלצה חמה: מטליות רצפה חד פעמיות, לא דורש מים, עושה ריח טוב, ולוקח שניה וחצי לנקות איתן)

12) סבון כלים

13) סקוטצ' וסמרטוט לכלים

14) סבון ידיים

15) מצית/גפרורים- לכיריים

16) פח נורמלי! (לא להביא בשבוע הראשון אבל זה ממש חשוב כי הפחים מאוד קטנים בדירה)

17) שקיות אשפה

18) ראוטר- תחכו עם זה קצת, אולי תוכלו להתחלק עם השותף לחדר. בכל מקרה זה מאוד נח, אבל לא דחוף.

19) מברג, פלאייר, פטיש, מסמרים- תמיד צריך.


ציוד אישי

1) כרית

2) ציפית לכרית

3) סדין למיטה

4) שמיכה, ציפה

5) מאוורר!!!!1 חובה!!!!!! מפזר חום- מומלץ לחורף

6) קולבים

7) מחשב נייד (כמעט הכרחי. מומלץ להביא גם עכבר למחשב)

8) דיסק-און-קי (מומלץ מאוד)

9) תרופות (אקמול, דקסמול וכו')

10) עזרה ראשונה (פולידין, פלסטרים)

11) בגדים (אם במקרה חשבתם לבוא בלי)

12) אבקת כביסה וג'ל- יש מכונה במעונות ותקבלו כרטיס מצמרת להשתמש בה

13) קלסרים/מחברות (אפשר לקנות באקדמון)

14) דפי פוליו - שורות ומשבצות (אפשר לקנות באקדמון)

15) כלי כתיבה

16) תיק עם מקום למחשב הנייד (מומלץ)

17) מנורת לילה (למקרה שהשותף יחליט ללכת לישון מוקדם, ובגלל שהפלאורסנט מאוד לא נח)

18) מפצל חשמל (מומלץ אם יש לכם הרבה מה לחבר)

19) מערכת שעות (אפשר להוציא מהאתר)

20) מגבת

21) מברשת שיניים ומשחת שיניים

22) בקבוקי מים

תחבורה ציבורית

בכל מקרה עדיף לבדוק באינטרנט או באפליקציות לפני כל יציאה, אבל באופן כללי:

- קו 27: יוצא מעין כרם (התחנה שליד המנזה) ונוסע להר הרצל, בדרך עובר בצומת אורה ובמפלצת, מהר הרצל תוכלו לקחת רכבת קלה לכל מקום- הסבר בהמשך. כמובן שהוא נוסע גם בכיוון ההפוך. עובר כל 10 דקות בערך, ולוקח לו 7 דקות להגיע להר הרצל.

- קו 42: יוצא מעין כרם (התחנה שליד המנזה) ורוב הסיכויים שתשתמשו בו בעיקר כדי להגיע לגבעת רם (תוך חצי שעה בממוצע- תלוי בנהג ובפקקים). בתוך גבעת רם יש מספר תחנות- תחנה שליד הספרייה הלאומית (כדאי לרדת בה כדי להימנע מלבזבז זמן על בדיקה בטחונית, אחרי שתכירו את השומרים תבינו למה) ותחנה בכניסה הראשית. מגיע בערך כל שעה, אז תשדלו לא לפספס. בכל מקרה אפשר גם לקחת 27 ורכת קלה לתחנת החלוץ וללכת רגל לגבעת רם משם, הליכה של חמש דקות, אבל אל תבנו על זה. בכיוון ההפוך, חזרה לעין כרם, קל לפספס את התחנה- תשאלו אנשים באזור.

- קו 19: יוצא מעין כרם (התחנה שליד המנזה) ומגיע למרכז העיר דרך שכונת רחביה (שכונה קטנה וקצת תל אביבית עם בתי קפה ומסעדות נחמדים). לשים לב איפה אתם יורדים, הוא לא עוצר ממש בתוך המדרחוב של מרכז העיר, אז כדאי לשאול את הנהג או להיעזר בירושלמים.

- קו 12: יוצא מעין כרם (התחנה שליד המנזה) ומגיע לקניון מלחה.

- קו 153: יוצא מעין כרם (התחנה שליד המנזה) ומגיע לצומת הראל- היציאה מירושלים. היתרון: יחסוך לכם את הנסיעה המסורבלת למרכזית כשאתם חוזרים הביתה. החיסרון: עובר רק בימים מסוימים (בדרך כלל חמישי) בשעות אחר הצהריים (פעם בשעה בערך) ולכן מאוד מאוד מאוד חשוב לברר מראש. כמו כן יש סיכוי גדול שתצטרכו לעמוד במהלך הנסיעה כשתעברו לקו שאתם צריכים (הקו שתיקחו מצומת הראל הביתה).

- קו 68,69 ועוד: הקווים שיוצאים מגבעת רם (מחוץ לשער הראשי של הקמפוס) לתחנה המרכזית. הם עוברים בערך כל רבע שעה-עשרים דקות והנסיעה היא עשר דקות. אפשר גם ללכת ברגל.

- רכבת קלה: הדבר הכי טוב שקרה לעיר ירושלים אחרי בניית בית המקדש. יש לה רק "קו אחד", כלומר מסלול אחד - דו כיווני, והיא מתחילה מהר הרצל (מערב העיר) לכיוון חיל האויר (מזרח העיר) ולהפך. מגיעה לתחנה המרכזית, לשוק מחנה יהודה, למדרחוב יפו ועוד. רק לא לשכוח- לקנות כרטיס לפני או להטעין רב קו- ולתקף אותו עם כל עלייה לרכבת! יש פקחים! אל תקחו סיכון. כדי להגיע ברכבת מהתחנה המרכזית להדסה, תעלו על הרכבת לכיוון הר הרצל ותרדו שם, משם תקחו קו 27 להדסה. מצורפת מפה:


Big image

מפות

Big image
Big image

קורסים

קצת על הקורסים והמבחנים שתעברו בשנה הראשונה (קורס חובה משמעותו שמותר להיעדר משני שיעורים בלבד בכל סמסטר):


- מבוא לרפואה צבאית

קצת על הקורס: קורס חובה שנתי מטעם צמרת. במסגרת הקורס תעברו הרצאות בנושאים שונים הקשורים (פחות או יותר) לרפואה צבאית. ומדי פעם יקחו אתכם לטיולים לבסיסים שונים בארץ ולסיורים בהם יתנו לכם קצת מורשת קרב.

מרצה: מתחלף. בד"כ יהיה מדובר באיש קבע מחיל הרפואה שידבר על תחום העיסוק שלו. שנה א' בצמרת עוסקת בתחום הזהות של הרופא הצבאי, ויהיה ניסיון מסוים (לא מאוד מוצלח) לקלוע לעניין הזה. פחות תתקלו בקורס בתכנים עיוניים מדעיים גרידא, אלא יותר בתכנים הומניים של דילמות רפואיות וכד'.

מטלות: עד לפני שנתיים היה צורך להגיש עבודה מסכמת, אך ממחזור ה' התקבלה החלטה לקיים מבחן בסוף כל סמסטר.

משקל: 5 נקודות. 3 נקודות בסמסטר ראשון ועוד 2 בסמסטר השני.

טיפים: המבחנים די משונים ולא תמיד כל כך ברור על אילו הרצאות תבחנו ומאיפה להשיג את החומר. אל תלחצו - בסופו של דבר מדובר במבחנים די פשוטים.

- הדרכה לאורח חיים בריא

קצת על הקורס: קורס חובה שנתי מטעם צמרת. בלשון העם נקרא "מד"ס". יביאו לכם מדא"גים מהצבא שיאמנו אתכם באצטדיון עם דגש על הבר-אור שעליכם לעבור בקורס קצינים. ישנה גם אפשרות ללכת לחדר הכושר ולהתאמן באופן עצמאי (ניתן לבקש הדרכה ותוכנית אימונים מהמדריכים בחדר כושר). כמו כן ישנה גם בריכה אליה אפשר ללכת באישור המדריך. בד"כ אישור כזה ינתן לאחר הבר-אור הראשון ובתנאי שעברתם אותו.

מטלות: יהיה שני מבחני בר-אור בכל סמסטר (4 בשנה).

משקל: אין. אין ציון על הקורס, רק "עבר" או "לא עבר".

- אדם ורפואה

קצת על הקורס: קורס חובה שנתי. קורס במתכונת שונה משאר הקורסים שתתקלו בהם בלימודים. מטרת הקורס ללמד אתכם את הדרך הנכונה להתייחס למטופל בסיטואציות שונות מתוך הכרה כי רופא טוב הוא לא רק רופא מקצועי, אלא גם (ואולי אף יותר) רופא אנושי. דומה קצת למו"ר-מרק"ם שעברתם. במסגרת הקורס יהיו לכם בתחילת כל שיעור הרצאות בנושאי האתיקה והגישה למטופלים ובהמשך היום תהיינה פגישות קבוצתיות עם המדריכים שלכם, כמו כן בערך פעם בחודש יהיה לכם ביקורים במחלקות השונות בהדסה עין כרם, בשערי צדק והר הצופים בעיקר.

מרצה: לכל קבוצה של כ-10 סטודנטים יצוותו כ-2 רופאים (או לחילופין, עו"ס או פסיכולוגים) שילוו אותם.

מטלות: יהיו כל מיני מטלות שעליכם לעשות, אותם יאמרו לכם במהלך השנה (למשל פגישות עם מטופל כרוני, ביקור במרפאה קהילתית, כתיבת רפלקציות וכו'). בסוף השנה תעברו מעין יום סימולציות (אוסק"י) דומה למרק"ם, ועליו תקבלו ציון. כמו כן, תגישו עבודה על המטופל הכרוני (50%) ודו"חות על הביקורים במרפאה. בסוף סמסטר א' גם יתקיים מבחן על החומר העיוני שנלמד.

משקל: 6 נקודות (3 נקודות כל סמסטר).

טיפים: הרבה אנשים לא מתחברים לכל מה שמלמדים בקורס בעיקר כי רוב הדברים שנאמרים שם הם די מובנים מאליהם ותרגישו שזה בזבוז זמן. יחד עם זאת כדאי לעקוב אחרי המודלים השונים כי עליהם תבחנו בבחינת האוסק"י ובמבחן. כמו כן צריך לעקוב אחרי הדרישות והמטלות גם דרך הEKMD, כיוון שלרוב המרצים בעצמם לא כל כך יודעים מה אתם צריכים לעשות. למשל בשיחות עם החולה הכרוני תצטרכו לדבר על נושאים מסוימים לפי פירוט שנמצא בEKMD ולכתוב בסוף השנה דוחות מפורטים על מה דיברתם איתו בכל מפגש (דבר שחלק מהמנחים לא הזכירו כלל).

- סטטיסטיקה

קצת על הקורס: קורס סטטיסטיקה רגיל, עם דגש על מחקרים רפואיים.

מרצה: שרית אגמי.

מטלות: מספר תרגילים כל שבוע מחוברת התרגילים, אותם תצטרכו להגיש למתרגל שלכם בזמן התרגול.

משקל: 6 נקודות.

טיפים: למרות שיש תשובות לכל התרגילים בדיסק, כדאי מאוד לפתור אותם בעצמכם, כיוון שזה הסגנון של שאלות שיהיו לכם במבחן. כמובן, מומלץ לעשות שחזורים לקראת המבחן, ולעבור שוב על השאלות בחוברת תרגילים (אם הספקתם לשכוח את הפתרונות) כחלק מתהליך ההכנה. כדאי להגיע לתרגולים אפילו אם החומר מובן לכם, כיוון שהרבה דברים טכניים (לגבי הכתיבה הנכונה במבחן וכו') שלא מצויינים בשיעור יוסברו בתרגולים.

- ביולוגיה של האדם

קצת על הקורס: חומר רקע בביולוגיה של התא. מעין מבוא להיסטולוגיה של שנה ב'.

מרצה: משתנה.

מטלות: אין.

משקל: 3 נקודות.

טיפים: אולי המקצוע עם הכי הרבה חומר השנה (יחד עם אימונולוגיה של סמסטר ב'). מומלץ להתחיל ללמוד כמה שבועות לפני המבחן. כפי שתראו בשחזורים, המבחנים נטפלים לדברים קטנים ותפלים כמו מולקולות קטנות ולא משמעותיות שעושות תפקיד מינור שניתן כדוגמא לתהליך מרכזי אותו תלמדו, ולכן צריך ללמוד הכל באופן יסודי. בקורס הזה, יותר מבכל קורס אחר הסמסטר, מומלץ לעשות כמה שיותר שחזורים לקראת המבחן (בדגש על כולם). השאלות במבחן מכשילות, לעיתים לא מובנות ותמיד נטפלות לקטנות, אתם תראו הרבה פעמים שיש ששאלות עם 6-7 תשובות כשחצי מהם הם קומבינציות של שאר התשובות כולל "הכל נכון" ו"הכל לא נכון" (מאוד מתסכל). מבחנים בסגנון הזה נפוצים בקמפוס עין כרם, וזכו לכינוי מעורר החלחלה "מבחני הדסה". זהו למעשה "מבחן הדסה" הראשון שתתקלו בו. יחד עם זאת, יש סיכוי טוב שכ30 אחוז מהשאלות לפחות יהיו ממוחזרות במבחנים, אז גם אם לא סיימתם לעבור על כל החומר כדאי להתחיל לעשות שחזורים כמה ימים לפני המבחן. הנושאים הנלמדים בקורס לא בהכרח קשורים זה לזה, ומועברים על ידי מרצים שונים, ולכן אם לא הגעתם להרצאות של נושא אחד, זה לא מונע מכם להבין נושא אחר.

שימו לב שבשחזורים הישנים, מהזיכרון של הסטודנטים, יש הרבה שאלות שלא משוחזרות טוב ולכן אל תתעצבנו אם הם נראים קשים במיוחד (הניסוח מאוד חשוב במבחן הזה). כמו כן, גם במבחנים שמשוחזרים יותר טוב יש כמעט תמיד 2-3 שאלות שקיבלו עליהן ערעור.

- מכניקה

קצת על הקורס: דומה מאוד לבגרות במכניקה. יש מספר נושאים כמו הידרודינמיקה והידרוסטטיקה שלא נלמדים בתיכון.

מרצה: ד"ר ראובן פרל.

מטלות: תרגילי קאפ"א שבועיים ותרגיל אמצע שצריך להגיש למתרגל.

משקל: 4 נקודות.

טיפים: מי שלמד מכניקה בתיכון יכול שלא להגיע לשיעורים של פרל, החומר די זהה למה שנלמד בתיכון (רק שימו לב שאתם לא מפספסים את החומר שלא למדתם בתיכון כמו למשל מומנטים). לקראת המבחן מומלץ לפתור שחזורים ואת התרגולים מחדש, התרגילים מאוד דומים משנה לשנה.

- אורחות חייםקצת על הקורס: קורס חדש (אצלכם זוהי השנה השלישית) המתרכז בנושאים רופאת ספורט, תזונה נכונה, נזקי העישון, דרכים לשינוי אורח חיים, חשיבות פעילות גופנית וכדומה. את רוב התכנים בקורס כנראה שכבר ידעתם קודם, אבל לא חסרות שם עובדות מעניינות וחדשות שאולי יפתיעו אותכם. הנוכחות בקורס חובה, ובכל זאת יש נטייה לא להגיע. שימו לב שבמבחן יש שאלות מאוד פרטניות וספציפיות ולא מעט חומר, כדאי להיעזר בסיכומים אבל גם להגיע לשיעורים כיוון שהקורס חדש וייתכן שהמרצים והתכנים ישתנו מעט.

מרצה: פרופ' נעמה קונסטנטיני ומרצים אורחים.

מטלות: מבחן

משקל: 2 נקודות.

טיפים: לוודא שיש תמיד מישהו שמגיע להרצאה וכותב את מה שנאמר.
- כימיה כללית

קצת על הקורס: דומה מאוד למה שנלמד בבגרות, מלבד נושא האורביטלים וטיטרציה.

מרצה: פרופ' אבי בינו.

מטלות: תרגילי קאפ"א שבועיים.

משקל: 3 נקודות.

טיפים: למי שכבר למד את הנושא כדאי להגיע לשיעורים על אורביטלים וטיטרציה, ולוודא תמיד שהוא יודע את החומר שיש בקאפות. המרצה ממש נחמד, אבל משעמם. הרבה סטודנטים שחסרים את התכונה הנדירה שמאפשרת להם להקשיב לבינו מבלי להירדם ימצאו את זמן ההרצאה מעולה להשלמת קאפות, שעות שינה או סתם לקרוא עיתון. ואיך לא – תעשו שחזורים. המבחן הסופי נחשב אמנם ללא קשה, אך קרו כבר מקרים בהם שאלות נכתבו על ידי המתרגלים והקשו מאוד על הרבה מהסטודנטים.

- כימיה אורגנית

קצת על הקורס: מתחיל באמצע סמסטר א', ומסתיים באמצע סמסטר ב' (בשביל הרקע בכימיה כללית). בקורס תלמדו על הכימיה של כל הדברים החיים.

מרצה: פרופ' עידית תשובה.

מטלות: אין מטלות חובה. מדי שבוע מפורסמים תרגילים[1] לתרגול עצמי. מלבד המבחן הסופי יהיה בוחן אמצע (20% מהציון בסגנון מגן, שיוכל רק לשפר את הציון אך לא יחשב במקרה והציון שלו יהיה נמוך מהציון של המבחן הסופי) לקראת סוף סמסטר א'.

משקל: 6 נקודות.

טיפים: זוהי השנה הראשונה אחרי שנים רבות בו לא פרופ' עידית תשובה האגדית (המובנת מאוד אך הפדנטית) תרצה את הקורס, לכן קשה לצפות כיצד הקורס יתנהל השנה. עקרונית מדובר בקורס די מורכב שדורש הרבה שינון ולא מעט הבנה של ראייה מרחבית.

- מבנה ותפקוד של ביומולקולות

קצת על הקורס: כמו שאפשר להסיק מהשם, תלמדו על סוגי ביומולקולות (מולקולות שמשמשות את היצורים החיים), ועל תפקודם בגוף.

מרצה: משתנה.

מטלות: אין.

משקל: 3 נקודות.

טיפים: כמו במבחן בביולוגיה, או כל מבחן הדסה אחר, גם כאן השאלות לא תמיד קשורות לחומר שלמדתם. המבחנים מאוד משוחזרים, ברמה של 70 אחוז במקרה הטוב, אז מומלץ לעשות כמה שיותר שחזורים (ואל תדאגו, בגלל שהמבחנים משוחזרים, גם אם בשחזור הראשון לא הולך לכם טוב, סביר להניח שעד השחזור האחרון אתם תוכלו לעשות 70% מהשאלות בלי לקרוא אותן אפילו).

- כימיה פיזיקלית

קצת על הקורס: בקורס תלמדו על כל הגרפים האלה שדילגתם עליהם בכימיה וכימיה אורגנית - איך התגובות הכימיות מתנהגות בתנאים מסויימים – מהירות, פליטה וקליטת חום, שיווי משקל וכו'.

מרצה: פרופ' מיטל רכס.

מטלות: תרגילי קאפ"א שבועיים.

משקל: 3 נקודות.

טיפים: מיטל לא מרצה מוצלחת כל כך, אבל התרגולים מעולים. המבחן לא קשה במיוחד, ואם עשיתם את כל הקאפות אין לכם הרבה מה לדאוג לגביו. אין הרבה שחזורים של המרצה, אז מאוד מומלץ לעשות גם את המרתון אי שינובו שנמצא בדיסק. הוא מכסה את כל החומר ויש לו פתרונות מפורטים למקרה שנתקעתם.

- דימות

קצת על הקורס: בקורס תלמדו על כל אמצעי הדימות הרפואיים – MRI, PET, CT וכו'.

מרצה: פרופ' גדי גאולמן.

מטלות: אין.

משקל: נקודה אחת.

טיפים: הקורס די מצומצם בהיקפו, אבל נכנס לעומק בנושא MRI (אולי יותר מדי לעומק). זה אולי המבחן הכי משוחזר שיהיה לכם, וכנראה גם הכי קצר בהיסטוריה של מבחני הדסה (ברמה של 10-15 שאלות במבחן ולכן אסור לטעות הרבה בכלל כדי לעבור). החומר אמנם לא רב, אבל קשה להבנה. מומלץ ללמוד ממספר סיכומים שונים כדי להבין הכל, וכמובן לפתור שחזורים.

- חשמל גלים ואופטיקה

קצת על הקורס: דומה מאוד לבגרות, עם קצת יותר אינטגרלים.

מרצה: ד"ר אורלי גנת.

מטלות: תרגילי קאפ"א שבועיים.

משקל: 4 נקודות.

טיפים: אמנם מי שלמד חשמל בתיכון עשוי למצוא את החומר מוכר, אך המבחן יותר קשה מהבגרות, בעיקר כיוון שהוא מצריך הבנה יותר עמוקה והרבה יותר אינטגרלים. מי ששכח אינטגרלים מהתיכון (וגם מי שלא) יצטרך ללמוד אותם מחדש (יש שיעור סיכום של זה בתחילת סמסטר ב'), וכדאי גם להבין את העיקרון העומד מאחוריהם בכל משוואה ותרגיל. אורלי מעלה סיכומי שיעור מ-ע-ו-ל-י-ם ומאוד מומלץ ללמוד מהם.

- אימונולוגיה

קצת על הקורס: בקורס תלמדו על מערכת החיסון בפירוט רב (תאים וחלבונים שמשתתפים בתגובות, תהליכים, סוגי ההגנות וכו').

מרצה: ד"ר אביחי חובב.

מטלות: אין.

משקל: 3 נקודות.

טיפים: מדובר באחד הקורסים היותר מעניינים של שנה א' (ואחד היחידים שעוסק ברפואה פרופר ולא בבסיס מדעי או בהרבה "מסביב"). אביחי חובב הוא מרצה מקסים, אחד הטובים שתכירו במהלך השנה, שעונה על כל שאלה שתשאלו בחן ובהומור רב. הוא קצת מגמגם אבל הוא מפצה על זה בחזרה על כל פרט בחומר בערך חמש פעמים עד שכל הסטודנטים באולם יבינו. מצד שני, הוא עשוי לתת לכם תחושה שהמבחן יהיה קל, ושאין צורך לדעת את החומר לפרטים אלא לתפוס את התמונה הכללית. אל תאמינו לו. כל השאלות מאוד קטנוניות. מומלץ ללמוד את החומר לפרטי פרטים ולשחזר הרבה. ובכל זאת כדאי גם לעבור על שחזורים כדי להתרגל לסגנון השאלות שלו (איזו תשובה אינה נכונה?). כמו כן, המרצה ככל הנראה עובר על המצגות ולפיהם כותב שאלות, ולעיתים יש מידע שקיים רק במצגת, ולכן מומלץ מאוד ללמוד דרך המצגות (בנוסף לסיכומי ספיר המעולים). גם את המצגות הקפידו ללמוד לפרטי פרטים.

הווי מחזורי

בכמה מילים אחרונות-


בהתחלה אולי יהיה לכם קשה להפנים, וכנראה שרק בסוף השנה או אפילו רק בטירונות תצליחו להבין שהאנשים שאיתכם הם החברים הכי טובים שלכם לשבע השנים הקרובות, ולאט לאט תגלו כל אחד ואחד מהם ואנחנו מבטיחים לכם- הם כנראה אנשים שכדאי לגלות.

חוץ מהווי בין מזורים שאנחנו מקווים לייצר כמה יותר שנה הבאה, תנסו ליזום דברים בסגנון הזה, זה משחרר ומגבש ומאוד מוסיף לחוויה, תזכרו שאתם לא סתם סטודנטים אלא מסלול!

ובתור תוספת, בחרנו להציג כאן את סרטון סוף שנה של מחזור ד' שגם די מסכם את הקבלה למסלול וקצת ממה שעברנו השנה... מקווים שתהנו (;

בקיצור, התקבלתי לצמר"ת