ג'ון פיצג'רלד קנדי

רצח קנדי

1917- 1963

ג'ון פיצג'רלד קנדי JFK היה הנשיא ה -35 של ארצות הברית. הוא נולד בשנת 1917 וחי עד 1963. הוא היה הנשיא הקתולי הראשון והיחיד והצעיר ביותר בתולדות המדינה.

ב- 22 בנובמבר הוא נרצח בדאלאס טקסס על ידי לי הרווי אוסוולד.

רוצח הנשיא נורה לפני פתיחת המשפט ועד היום לא ידועה סיבת הרצח וישנן תיאוריות קונספירציה רבות בנוגע לרצח הנשיא.

בעת כהונתו התרחשו מספר אירועים בולטים, בהם הפלישה למפרץ החזירים, משבר הטילים בקובה, המרוץ לחלל - על ידי התחלת תוכנית אפולו, בניית חומת ברלין, עלייתה של התנועה לזכויות האזרח, ומעורבותה של ארצות הברית במלחמת וויאטנם שגדלה.


קנדי היה אחד הנשיאים האהובים והאהודים ביותר מבין נשיאי ארצות הברית.

דעתו הפוליטית

הבעיה הגדולה ביותר שעמדה בפני הנשיא קנדי במישור הפנימי הייתה הבעיה הגזעית. מדינות הדרום לא קיבלו את החלטת בית המשפט העליון משנת 1954 שפסק שההפרדה הגזעית בבתי הספר אינה חוקית, ולא צייתו לה. אמריקנים רבים מכל הגזעים נדרו להיאבק במדיניות זו. מרטין לותר קינג הכומר האפרו-אמריקני היה מנהיגה של תנועה זו. ביוני 1963 החליט קנדי לסייע בגלוי לתנועת "זכויות האזרח". הוא יזם והציע את חוק זכויות האזרח לקונגרס האמריקאי, ונשא נאום לאומה האמריקאית .

המלחמה הקרה בין ארצות הברית לברית המועצות הייתה פוליטית ואידיאולוגית, וקנדי נאלץ להקדיש למאבק זה זמן רב.

בתחילת כהונתו של קנדי אירע באפריל 1961 משבר מפרץ החזירים בו אלפי גולים קובנים ניסו לפלוש לקובה כדי להפיל את משטרו של פידל קסטרו הפלישה נכשלה, וקנדי שהבין שרק סיוע אמריקאי גדול יציל את הפלישה הכושלת אך יעלה בחיי אדם רבים, החליט שלא לסייע לגולים. מדיניותו זו של קנדי כלפי קובה, משמשת תפקיד מרכזי בספקולציות על מניעים אפשריים לרציחתו.

קנדי ראה את הניצחון העתידי במלחמה הקרה בשני תחומים עיקריים: המרוץ לחלל שבו קיבל החלטה להשיג את הרוסים בכל מחיר וצבא השלום- חיל מתנדבים אמריקאי צעירים שנשלחו לרחבי העולם לסייע בחינוך, חקלאות, בריאות ותשתיות.

במהלך כהונתו של קנדי גדלה המעורבות האמריקאית במלחמת וויאטנם ועלה מספר הלוחמים שנשלחו לווייטנאם

רצח הנשיא

תגובת התושבים לרצח קנדי

לי הרווי אוסוולד

לי הרווי אוסוולד הוא רוצח גון