השוד הנועז בלב הים אורה מורג

מגישה: אלונה פייטן

ההיבט ההיסטורי- בעלילת הסיפור

עלילת הסיפור "השוד הנועז בלב הים" שכתבה אורה מורג, התרחשה בשנים 1947-1948, לפני כ 67-68 שנים.
המושגים החוזרים מספר פעמים בספר הם:

1. כתב מורס- הוא כתב סתרים שהשתמשו בעבר האותיות האלפבתיות מועברות בנקודות/קו ארוך לכול אות יש סדר שונה של 1-5 סימנים.


2. השוק השחור- כינויי למשחר לא חוקי ללא פיקוח ממשלתי ומחוץ לחוק.


3.מחנות עקורים- פליטים יהודים שניצלו מהשואה שהתקבצו בארצות אירופה היו חסרי בית ולרוב גם כל רכושם נגזל בשואה. בעלות הברית הקימו מחנות מיוחדים, בעיקר בגרמניה, באוסטריה ובאיטליה, שם הם חיו בצפיפות

ציר זמן

Big image

ההיבט הספרותי

הספר "השוד הנועז בלב ים" הוא ספר שנכתב על תקופת הפלמ"ח, הספר מספר את סיפורם של חמישה ילדים נוגה, דובי, נירה, הנס ורמי. הם מצטרפים לפלמ"ח ונשלחים למשימה חשובה לעצור מהערבים להביא את אוניית נשק איטלקית לסוריה המשימה הייתה להטביע את האונייה. משימה לא פשוטה מכיוון שחסרים להם משאבים כגון: חומרי נפץ, תוכנית האונייה ובלי תוכנית ההפלגה של האונייה בנוסף הייתה השגחה של 24 שעות בייממה, חברי הפלמ"ח נמצאים בדילמה האם לתקוף במיידי או לבקש מגורמים לדחות את הפלגת האונייה, ואיך לתקוף זוהי גם דילמה קשה מואד.

נקודת השיא הפצצה שהונחה בקרקעית האונייה כוונה להתפוצץ אחרי 5 שעות. הבעיה הייתה שהאנייה עגנה במנל ובזמן שהאונייה עמדה להתפוצץ היו בנמל אנשי פלמ"ח


הדמות שבחרתי היא עדה סירני היא יהודית שגרה באיטליה והמשפחה שלה היא משפחה מאוד חשובה באיטליה, עדה עוזרת לפלמ"ח במבצע היא מצליחה לעקב את מועד הפלגת האונייה והיא מפעילה את קשריה כדי לממן לפלמ"חניקים את מה שדרוש להם למבצע, עדה היא אישה מאוד אמיצה וחרוצה שמצליחה לעזור לפלמ"חניקים בשעת מצוקה.

נקודה אישית

למדתי מהספר שבמדינה שלטו באותו הזמן המנדת הבריטי ,והרוב היו ערבים. המזב הכלכלי באותה תקופה היה דל מעוד ומוקצב, ליהודים לא היה הרבה מקורות פרנסה ובגלל זה לא היה מספיק כסף, גם לפלמ"ח לא היה מספיק כסף לקניית תחמושת ועזרים כדי לנצח במלחמות. סגנון הלבוש היה פשוט מאוד האנשים היו לובשים גופיה ומכנס פשוט.

מגורי היהודים היו מוגבלים ובעלי חוקים רבים ולערבים הייה את רוב השטח. לרוב לא היה מקומות בילוי אבל הילדים היו יוצאים מהבתים ומשחקים ביחד בחוץ.


דעתי על הספר היא שהספר מעוד מעניין ומלא הרפתקאות, הספר נגע לליבי כי היו בספר קטעים שבו ראו איך לאנשים היה אכפת מהמדינה ולא רצו לאבד אותה. הספר הפתיע אותי בכך שהם הצליחו בכל זאת במשימה שלהם בלי שאף אחד יפגע.

קצת על הסופרת אורה מורג


אורה מורג נולדה בחיפה בי באב תש"ג, 11 באוגוסט 1943

אורה מורג היא סופרת לילדים ונוער.

היא כלת פרס זאב ופרס אקו"ם.

אורה מורג למתה ספרות עיברים ותולדות התיאטרון באוניברסיטת ת"א

Big image

השוק השחור

Big image

מחנות עקורים באיטליה

Big image