יצירת משחקי מחשב

הראל עזאני

פיתוח משחק מחשב

פיתוח משחק מחשב הוא אחד מהחלומות היצירתיים הנפוצים ביותר. כטבעם של חלומות מסוג זה, הם בדרך כלל נתפסים כפנטזיות שהגשמתן אינה ריאלית. אך בימינו המצב שונה – כל אדם עם כישורים עיצוביים בסיסיים ויכולת לעבוד לאורך זמן יכול ליצור משחק מחשב.


על מנת ליצור עסק ממשחק מחשב, צריך לגייס אנשים לפיתוח משחק המחשב ולהשקיע הרבה מאמץ, דבר היכול לקחת כמה חודשים ואפילו שנים. מומלץ לפתח משחק קטן ולאט לאט להמשיך הלאה. בשוק יש הרבה משחקי אסטרטגיה, מלחמה, פעולה ועוד.

הבעיה הגדולה ביותר בפיתוח משחקים היא כמות הזמן העצומה שהדבר ידרוש מכם. אסור להמעיט בהערכת המאמץ שיש להשקיע במשחק : תסריט, גרפיקה, מוסיקה, דיבוב, תכנות ותיקון באגים – כל אלה הם פרוייקטים מתישים בפני עצמם. המשימה הקשה ביותר בהפקת רוב המשחקים היא יצירת הגרפיקה, ורצוי מאוד שיהיה לכם או לשותפיכם מושג בתחום כבר בשלבים המוקדמים של הפרוייקט.

הבעיה המרכזית השנייה היא שבפיתוח משחק תוכלו לסמוך רק על עצמכם, ועם קצת מזל גם על אדם או שניים אחרים, בהנחה שהם יהיו שותפים בפרוייקט מתחילתו ויעבדו בצמוד אליכם. בניגוד לדעה הרווחת, פיתוח משחקים זה לא כיף. הוא מלהיב ומהנה בעיקר בשני שלבים – העלאת הרעיונות הראשונית, והשלמת המשחק. באמצע יש חודשים ולפעמים שנים של "עבודה שחורה", מתסכלת, של מעבר על כל פיקסל ותיקון אינסופי של באגים. יש הרבה מאוד אנשים שיתלהבו לקחת חלק בהפקת משחק, ומעט מאוד אנשים שיתלהבו מכך לאחר שיבינו את אופי העבודה הסיזיפי שהדבר דורש.


רצוי לא להתחיל מייד לפתח את המשחק הגדול שחלמתם עליו – התחילו בקטן ורק אחר כך התקדמו הלאה. למדו את הכלים הנדרשים ליצירת משחקים, והכינו משחקים קצרצרים כדי לתרגל מה שלמדתם. שחקו במשחקים שאתם אוהבים לא מנקודת מבט של שחקנים אלא של מפתחים, והחליטו אילו מאפיינים עובדים היטב וראויים לשילוב במשחק שלכם.


משחקי "נישה"


מומלץ לפתח משחקים בז'אנרים שאינם מפותחים באופן תדיר בחברות המשחקים הגדולות. השוק רווי במשחקי אסטרטגיה, ספורט ויריות מגוף ראשון, הנהנים מהטכנולוגיות החדישות ביותר ומתקציבי שיווק מנופחים. במקום להיכנס לתחרות בתנאים לא אפשריים, רצוי להתמקד בז'אנרי "נישה" כמו משחקי אונליין לשחקן יחיד, משחקי הרפתקה, ומשחקי מכות פשוטים – כל אלה ז'אנרים אהובים עם היצע מסחרי מוגבל למחשב האישי. בעולם שיש בו מיליארדי אנשים, גם משחק "נישה" יכול להצליח בגדול.

פיתוח רעיון


השלב הראשון בפיתוח משחק מחשב הוא כמובן שלב פיתוח הרעיון. הרעיון בדרך כלל יהיה מותאם לאחד מהז'אנרים אך אלו הרוצים לחדש יתאימו את רעיון המשחק לכמה ז'אנרים. הרעיון מכיל את הקונספט של המשחק, מהלך המשחק, סיפור המשחק, קהל היעד, לוח זמנים ותקציב. בשלבים מאוחרים יותר של פיתוח הרעיון על המפתחים להכין נאום מכירת רעיון על מנת לקבל את התקציב הנדרש.


מכשפות אומגה הרעיון שלי למשחק מחשב

שם המשחק: מכשפות אומגה

ז'אנר- משחק מלחמה

קהל היעד: מגיל מגיל 16 ומעלה.

מספר משתתפים: אחד ומעלה.

קיימת אפשרות לשחק מול המחשב וקיימת אפשרות לשחק ברשת כאשר נלחמים אחד מול השני או מאחדים כוחות.


סיפור המשחק


המכשפות והקשתים חיו בשלום על כוכב "רוע", עד שקשת אחד התחיל לגנוב למכשפות כול מיני חפצים יקרים. קשתים נוספים התלהבו מהחפצים והתחילו לגנוב גם הם. המכשפות כעסו והדבר הוביל למלחמת השמדה.


מטרות המשחק


להלחם ולהרוג את הקשתים באמצעות סוגי הנשק הקיימים. המכשפה מנגד נלחמת עם המטה והמערבולות שברשותה. כל ניצחון מאפשר להתקדם לשלב הבא. שלב 10 הוא המתקדם ביותר, המאפשר לרכוש נשקים איכותיים ומסוכנים יותר.

אופן המשחק


מכשפות אומגה זהו משחק של מכשפות על מטאטא נגד קשתים. זאת מלחמה שבה כל שחקן ברשת יכול לבחור אם להיות מכשפה או קשת. מכשפות משתמשות בקסם ושרביט. קשתים משתמשים בקשת ובחצים אבל עם הרבה סוגי חצים.

לכל דמות יש חיים ואנרגיה, למכשפה יש 750 חיים ולקשת 1000 חיים.

ניתן לירות 5 חצים במכה, אבל זה מבזבז הרבה אנרגיה.

בגלל שהמכשפות קצת יותר טובות הן משתמשות בקסם ותעופה, ואז יש להם פחות חיים.

הקשתים יכולים להפיל את המכשפות אבל הם צריכים לדייק.

כששחקן לוחץ על האות "ת" ועל המילה "תעופה" הוא מתחיל לעוף עם המכשפה.

לקשת יש 10 מחסניות של 20 חיצים כל אחת.

לקשתים יש מעט מתקפות שצורכות אנרגייה.

רק למכשפה יש טעינת אנרגיה. כל הקסמים עולים אנרגיה אבל הם ניתנים לטעינה.

סוגי מתקפות למכשפה:

טייפון (מערבולת)


סוגי הנשקים לקשת ומתקפות:

סדה כוח

חץ slow

חץ קדוש

חץ מאסתר

חץ חודר

חץ אש

חץ קרח

חץ אפל

חץ אומגה


המלצה: אני אישית ממליץ על מכשפה בגלל המתקפה שלה, למכשפה יש 1000 אנרגיה ולקשת 600.


חוקי המשחק

אסור לקלל אסור להשתמש באקים אסור לגנוב אסור לפרסם משחקים ב-sms במשחק.

המשחק יחייב את השחקנים תשלום מלא עבור חפצים שונים.

ניתן לשחק ללא תשלום אך בגרסה מקוצרת.


דרישות חומרה להפעלת המישחק

מערכת הפעלה – Windows 7, 8, 8.1 64Bit

מעבד – AMD Athlon X2 2.8GHz / Intel Core 2 Duo 2.4GHz

זיכרון פנימי – 4GB RAM

כרטיס מסך – 512GB VRAM, Radeon HD 4770 or GeForce 8800GT