מאפייני החיים

כדי שייצור חי יוכל להתקיים, הוא צריך שיתקיימו בו כל פעולות החיים שלהלן:

נשימה- היצור החי קולט חמצן מהסביבה ופולט את האוויר שהכניס בתור פד"ח, תהליך הנשימה מתרחש בגופנו כל הזמן ואנחנו לא שמים לב אליו.

הפרשה- תהליך ההפרשה נוצר כאשר אנו עושים ספורט (זיעה) וכו'.

הזנה- היצורים החיים ניזונים מהסביבה, כל היצורים החיים זקוקים למזון כדי להתפתח ולחיות- המזון עוזר להם להפיק אנרגיה.

גדילה והתפתחות- עלייה במשקל ובנפח האורגניזם על ידי הוספת מספר התאים וגדילתם.

תנועה- תזוזה של היצורים החיים ממקום למקום באופן פעיל או סביל.

רבייה- הבאת צאצאים לעולם.

תגובה לגירוי- היצורים החיים מגיבים בהתאם למה שהם מרגישים, אם היצור חי אלרגי לדבר מסוים- תהיה לו תגובה לגירוי שקיבל (לדוגמא: אלרגיה לחלב- נפיחות\ עילפון\ מוות במקרה הכי גרוע).

אפשר למצוא חלק ממאפייני החיים בעצמים דוממים, אך כדי להיחשב כיצור חי צריך לבצע את כל פעולות החיים.


היכן חיים היצורים החיים?

היצורים החיים מאכלסים את כל סוגי הסביבות שעל פני כדור הארץ: אוקיינוסים, יבשות, מקווי מים; הם חיים באזורי אקלים מגוונים - במדבריות קפואים, באזורים טרופיים חמים ולחים, באזורים ממוזגים וגם במדבריות לוהטים; הם חיים על פסגות גבוהות, במעמקי הים ובתוך הקרקע.


מדוע אנו צריכים את מאפייני החיים?

את מאפייני החיים אנו צריכים כדי להתקיים, לגדול, להתפתח ולהתרבות. ללא רבייה, נשימה, הפרשה, הזנה, גדילה והתפתחות, תנועה ותגובות לגירויים לא נוכל להתקיים.


מהו תהליך הפוטוסינתזה?

תהליך הפוטוסינתזה הינו התהליך בו צמחים מפיקים אנרגיה מאור השמש ותרכובות אורגניות ואי- אורגניות, הפוטוסינתזה מתרחש בעיקר בצמחים וקבוצות מסויימות של חיידקים ופרוטיסטים (פרוטיסטים- פטריות).


הידעתם ש...?

החילזון אליסיה כלורוטיקה החי האוקיינוס האטלנטי מול חופי ניו אינגלנד וקנדה, הוא בעצם חצי צמח חצי חיה, היות ובנוסף לאנרגיה שהוא מפיק מצריכת מזון, הוא מסוגל לבצע פוטוסינתזה, התהליך שבו צמחים מפיקים אנרגיה מאור השמש.

כיצד רכשו החלזונות הללו את היכולת להיות חצי צמח וחצי חיה בו זמנית? החלזונות הללו אכלו אצות כדי להתקיים. במהלך האכילה, החלו לספוג אל הגנים שלהם, מתוך הגנים של האצות, את הגן האחראי ליצירת היכולת להפיק כלורופיל*.

*כלורופיל- החומר המאפשר לצמחים להפיק פחממות ממים ופחמן דו-חמצני, באמצעות אנרגיית שמש.

Big image
מצגת מאפייני החיים
פוטוסינתזה