فیلتر فرابنفش تصفیه آب

فیلتر اشعه ماورا بنفش UV تصفیه آب

Big picture

همه چیز درباره فیلتر اشعه ماورا بنفش UV تصفیه آب

فیلتر UV تصفیه آب صنعتی با اشعه فرابنفش تا 99.99% باکتری ها، میکروب ها، ویروس ها،قارچ ها، انگل ها و … موجود در آب را از بین می برد. نور لامپ UV پیوند مولکولی DNA ویروس ها و باکترها را می شکند و باعث از بین رفتن آنها می شود. از فیلتر تصفیه آب UV صنعتی بیش تر برای عقیم کردن میکروب هایی مانند فلج اطفال که درشرایط سخت نیز از بین نمی روند استفاده می شود. این فیلتر یو وی به عنوان یک گندزدا و ضد عفونی کننده آب کابرد دارد. با توجه به طول موج و ابعاد از این لامپ UV در سیستم های تصفیه آب صنعتی استفاده می شود.

در ضد عفونی و گندزایی آب با استفاده از فیلتر یو وی (UV) تصفیه آب صنعتی، هیچ نوع ماده شیمیایی به آب اضافه نمی شود و طعم و مزه آب تغییر نخواهد کرد. تنها ضرر اشعه UV برای پوست و چشم می باشد که نباید در معرض مستقیم آن قرار گرفت. البته از این نظر جای هیچ گونه نگرانی نیست چون محفظه ای که لامپ UV تصفیه آب صنعتی داخل آن قرار می گیرند از تابش این اشعه به بیرون جلوگیری می کند.


لامپ یو وی (UV) ، با تاباندن یا ساطع کردن نور در طول موج حدود 260 نانومتر که اختصارا UV نامیده میشود ، سبب نابودی یا غیر فعال شدن ویروس ها ، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها میشود . این نور ، سبب شکستن پیوندهای مولکولی در DNA آنها میشود . گفته میشود اشعه UV برای انسانها هیچ خطری ندارد و کاملا امن هستند و حتی در نور خورشید مقدار کمی از آن وجود دارد اما تحقیقات نشان داده است که این اشعه میتواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را بسیار بالا ببرد و این اشعه به سلولهای پوست آسیب جدی وارد می کند . به همین دلیل نیز ، اگر دقت کرده باشید محفظه های لامپ UV بسیار مقاوم هستند که هیچ نوری از آن به بیرون انتشار پیدا نکند . خبر بد در این مورد نیز این است که این اشعه با چشم قابل رویت نیست و بنابراین همیشه سعی کنید که یک محفظه بسیار مقاوم و با کیفیت بالا خریداری کنید . همچنین لامپ UV و جیوه بکار رفته در لامپ بسیار سمی و خطرناک است و در هنگام حمل و تعویض فیلتر ، باید بسیار مراقب باشید .


فیلتر فرابنفش چیست و چه کاربردی در دستگاه تصفیه آب دارد؟ وجود دستگاه تصفیه آب برای بسیاری از خانه ها امری ضروری است. با وجود تصفیه های اولیه که در تصفیه خانه های اصلی شهرها اتفاق می افتد اما برخی املاح باز هم می توانند کیفیت آب را کاهش دهند. در بعضی از مناطق کشور تصفیه خانه های مدرن وجود نداشته و با کلر و مواد شیمیایی دیگر گندزدایی از آب های آشامیدنی صورت می گیرد. فیلتر فرابنفش در دستگاه های تصفیه آب منجر به حذف میکروب می شود و می تواند خیال مصرف کنندگان را از ویروس و باکتری ها راحت کند.استفاده از فیلتر یو وی (UV) تصفیه آب صنعتی در ضد عفونی و گندزدایی آب توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تایید شده است. فیلتر یو وی UV تصفیه آب روش سریع، قابل اطمینان و مقرون به صرفه برای ضد عفونی و استریل کردن آب است. لامپ یو وی (UV) تصفیه آب برای کاربردهای مختلف دارای طول موج های متفاوتی می باشند، بنابر این لامپی که برای مصارف صنعتی ساخته شده است، برای مصارف انسانی کابرد ندارد.


اساس کار سیستم های ضد عفونی کننده آب با استفاده ار اشعه فرابنفش فیزیکی می باشد. در واقع اشعه فرابنفش دیواره داخلی سلول های میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها را تخریب کرده و از تکثیر آنها جلوگیری می کند.

اغلب کمپانی های سازنده دستگاه تصفیه آب ، فیلترهای UV را به صورت پیش فرض روی دستگاههای تصفیه آب خود قرار نمی دهند زیرا استفاده از آنها در همه جا لزومی ندارد و اگر به حضور آنها نیاز باشد ، به راحتی میتوان آنها را به هر مدل از دستگاه تصفیه آب اضافه نمود. سیکل کامل تصفیه آب ، در 5 مرحله اصلی انجام میشود که شامل فیلتر UV نیست و در صورت نیاز ، فیلتر UV به عنوان یک آپشن یا آپگرید به دستگاه تصفیه آب اضافه خواهد شد.
فیلتر uv چیست؟

در فیلتر های تصفیه آب با تابیدن اشعه های فرابنفش آلاینده های میکروبی مانند ویروسها از بین رفته و این دستگاه موجب حذف میکروب از نوع باکتری و دیگر میکروارگانیسم ها می شود. در اکثر دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت کارخانه ای فیلتر uv نصب نمی شود و اگر در مواردی خاص احتیاج به نصب این فیلتر باشد به راحتی نمی توان به دستگاه اضافه کرد. به طور کلی تصفیه آب به شکل عمومی دارای 5 مرحله پاکسازی است.

مهم ترین مرحله تصفیه آب در مرحله 4 است که با وجود فیلتر ممبران 99 درصد میکروب و سم و ذرات از آب جدا می شود. در مرحله 5 عملیات پاکسازی ادامه پیدا می کند. البته باید این را دانست که معمولا در همین چرخه عمومی تصفیه، آلاینده های میکروبی و بیماری زا از بین می روند اما اگر وجود میکروارگانیسم ها و میکروبها در آب بعضی مناطق بالاتر از میزان نرمال بقیه مناطق باشد، حتما باید از فیلتر uv برای حذف میکروب به عنوان مرحله مازاد استفاده شود.

البته این فیلتر فقط بابت احتمال آلودگی میکروبی آب شهری نیست و گاهی آب در خود مخزن تصفیه جمع و ذخیره می شود. ممکن است این آب هم آلوده شود چراکه مدت زیادی در مخزن دستگاه باقی مانده است. وجود فیلتر uv کمک می کند که قبل از استفاده از آب مخزن مجددا پاکسازی شود.


مزایای فیلتر یو وی (UV) تصفیه آب

مزیت های فیلتر UV تصفیه آب شامل موارد زیر می باشد:

1- حذف باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و .... تا 99.99 درصد

2- ضد عفونی سریع، سالم، کم هزینه. قرار گرفتن آب در معرض اشعه فرابنفش فیلتر UV تنها به مدت 5 ثانیه باعث از بین رفتن ویروس ها و باکتری ها می شود.

3- تعویض سریع و ساده لامپ UV

4- دارای پوسته استیل 304 و 316 ضد زنگ. تفاوت اصلی استیل 304 با استیل 316 در این است که استیل 316 حاوی نیکل و مولیبدن بیش تری می باشد، بنابر این مقاومت بیش تری در برابر خوردگی دارد و هم چنین دارای قیمت بیش تری نسبت به استیل 304 می باشد.


سیستم های UV برای ضد عفونی کردن آب دارای مزیت های زیر می باشند:


 • در کمترین زمان و به صورت آنی کلیه میکروب ها و هم چنین میکرو ارگانیسم های بیماری زای موجود در آب را از بین می برد.
 • هزینه راه اندازی آن از سیستم های کلر و ازن کمتر می باشد.
 • آثار مخربی بر روی محیط زیست ندارند.
 • تغییر ندادن خواص فیزیکی وشیمیایی آب
 • موثر در برابر انوع ویروس ها، موجودات زنده و کلر موجود در آب
 • خودکار بودن عملیات گند زدایی و ضد عفونی آب به صورت کاملا خودکار و بدون نیاز به آزمایشات و اندازه گیری های مکرر

چرا از فیلتر UV در دستگاه تصفیه آب استفاده میشود؟

یکی دیگر از دلایلی که سبب استفاده از فیلتر UV میشود ، این است که ممکن است آب درون مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی ، دچار آلودگی شود و این آب نیز ، دیگر از فیلتر ممبران عبور نخواهد کرد . بنابراین استفاده از این فیلتر در مرحله آخر دستگاه تصفیه آب خانگی در این حالت ، میتواند مفید باشد . البته اگر مخزن دستگاه را از یک برند معتبر خریداری کنید که دارای کیفیت بالایی باشد ، این مشکل بسیار کمتر بروز خواهد کرد . توصیه ما استفاده از مخزن های برند تانک پک تایوان است که آنتی باکتریال واقعی هستند .>>> فروش انواع مخزن دستگاه تصفیه اب خانگی


گاهی نیز ممکن است آلودگی از مسیر شیر میکس به آب خروجی راه پیدا کند . بنابراین در این حالت نیز ، استفاده از فیلتر UV در مسیر شیر میکس میتواند موثر باشد . البته فیلترهای پیش تصفیه و بخصوص فیلترهای کربنی ، قابلیت محدودی در حذف باکتری را نیز دارند و آب قبل از عبور از شیر میکس ، از این فیلترها عبور کرده است .


محدودیت های استفاده از UV

البته لامپ UV نیز دارای محدودیت هایی میباشد و همیشه کارساز نیست . در برخی از آب ها و دستگاههای تصفیه آب فیلترهای UV کارساز نیستند و یا نمی شود با اطمینان کامل از آنها استفاده کرد .>>> شرایط استفاده بهینه از فیلتر UV . همچنین دردسرها و هزینه های بیشتری نیز به مصرف کننده تحمیل میکنند . به عنوان مثال ، این لامپ نباید مداوم روشن باشد زیرا وقتی آبی از شیر برداشت نمیشود ، لزومی ندارد که به طور مداوم روشن باشد و عمر لامپ به شدت کاهش پیدا میکند و از طرفی نباید آنرا خاموش کرد زیرا ممکن است مقداری آب از آن عبور کند بدون اینکه در معرض نور UV قرار بگیرند . تنظیم این زمان بسیار مشکل است و اغلب لامپ را به صورت مداوم روشن میگذارند و چاره ای ندارند .>>> عمر فیلترهای UV چقدر است؟


بنابراین برای دستگاه تصفیه آب خانگی ، برای مناطقی که آلودگی میکروبی شدیدی ندارند ، استفاده از این فیلتر توصیه نمی شود .


کی از فیلتر UV استفاده کنیم؟

اگر در مناطقی هستید که آلودگی شدید میکروبی وجود دارد و یا آب ، بازیافت آب فاضلاب است و یا فاضلاب های صنعتی درون آب وجود دارد ، یا اگر از آب چاه و یا چشمه استفاده میکنید که ممکن است آلودگی میکروبی داشته باشد ، استفاده از این فیلترها موثر هستند .


جایگزین فیلترهای UV

یرخی از کمپانی ها، از فیلترهای آنتی باکتریال استفاده میکنند که توانایی حذف انواع میکروب و باکتری را دارد . مزیت بزرگ آنها ، این است که این فیلتر ها دردسر های لامپ UV را ندارند و همچون یک فیلتر معمولی که در دستگاه استفاده میشود ؛ عمل می کنند . یکی از بهترین نمونه های این نوع فیلتر ، فیلتر نانو سیلور فلاکس تک است Nano Silver Carbon Fluxtek.
کاربردهای فیلتر یو وی (UV) تصفیه آب

استفاده از فیلتر یو وی (UV) تصفیه آب بیش تر برای مواردی کاربرد دارد که از آب چاه، رودخانه یا منابع دیگر به صورت مستقیم استفاده شود و نیاز به ضد عفونی کردن آن وجود داشته باشد.

یکی از مهمترین کاربردهای فیلتر یو وی در اتاق های عمل و محیط های بیمارستانی می باشد. فیلتر یو وی معمولا در مراحل انتهایی تصفیه آب که بخش عمده ناخالصی های آب گرفته شده است کابرد دارد. لامپ یو وی (UV) تصفیه آب صنعتی باید هر یک سال یک بار تعویض شود. عمده ترین کاربردهای سیستم های UV و فیلتر یو وی شامل موارد زیر می باشد:


• ضد عفونی کردن آب های آشامیدنی

• ضد عفونی کردن پساب سیستم های تصفیه آب

• اکسیداسیون پیشرفته پساب های صنعتی

• در صنایع غذایی، داروسازی، بسته بندی، رنگ سازی و آرایشی بهداشتی

• برای ضد عفونی کردن آب استخرها، پرورش ماهی، آکواریوم، بیمارستان ها و هم چنین سیستم های سرمایشی مدار بسته
نحوه تعویض فیلتر فرابنفش


 1. دستگاه تصفیه را از برق بکشید.
 2. اجازه دهید دستگاه چند دقیقه ای خاموش باشد تا خنک شود.
 3. درپوش پلاستیکی که روی محفظه استیل قرار دارد را بیرون بیاورید و لامپ یو وی را خارج کنید.
 4. دو سوکت برق را از دو سر لامپ قدیمی جدا کنید.
 5. دو سوکت برق را به لامپ جدید وصل کنید و لامپ را داخل محفظه استیل جایگذاری کنید.
 6. درپوش پلاستیکی را سر جای خود برگردانید و آداپتور uv را به برق بزنید.