נזקי העישון והאלכוהול

מגישים: עידו, רועי פרץ, ירין וגן וירין עמירה

נזקי העישון והאלכוהול- הבט רפואי

האלכוהול גורם להתרחבות העורקים ולשרשרת תגובות כימיות, כשהוא הופך לחומצות שומן חומצות השומן שנוצרות על ידי האלכוהול גורמות לנזק בעיקר לקליפת המוח, האלכוהול פוגע בזיכרון, בדיבור ולמצב הרוח.

השפעת האלכוהול עלולה להיות מסוכנת במיוחד אם הוא נצרך בעת מזג אוויר קר. שתיית משקאות חריפים אמנם גורמת בתחילה להרגשת חמימות, אך אין זו אלא אשליה מסוכנת. מדי חורף מתים מקור אנשים רבים תופעה זו נפוצה במיוחד בקרב חסרי בית אלכוהוליסטים.

שתיית אלכוהול פוגעת גם בכבד וגורמת להשמנה. הפגיעה מתרחשת בעת של שתייה מוגזמת בשל עומס יתר הנוצר על הכבד מתוקף תפקידו בסילוק האלכוהול מהגוף. בנוסף קיימת גם פגיעה בכליות על ידי עומס היתר שנוצר עליהן צריכת אלכוהול עלולה להזיק לבריאות העצם, חושפת אותה לשברים ומעכבת איחוי העצם לאחר שבר.

צריכת אלכוהול בזמן ההיריון פוגע בהתפתחות של העובר.

נזקי העישון והאלכוהול- היבט חברתי

באילו שכבות חברתיות רווח השימוש בסמים בישראל?

ניתן לומר כי חשיש הינו הסם הנפוץ ביותר בקרב בני נוער, אשר נחשפים אליו לרוב במסגרות חברתיות, בממוצע בסביבות גילאי 15-17.

סיגריות, נרגילות, אלכוהול, סמים וכדומה, מהווים חלק מטקס המעבר מילדות לבגרות. הצורך של בני נוער להיפרד מעולם הילדות ולהיכנס לעולם המבוגרים מעודד אותם לבחור סמלים המאפיינים עולם זה כאשר עישון וצריכת אלכוהול הינם חלק מסימנים אלו.

נערים בגיל ההתבגרות אשר שותים, מעשנים ומשתמשים בסמים, מושפעים יותר מגורמים סביבתיים (משפחה וחברים).

ישנו נזק כלכלי, רבים מהמכורים אינם יכולים לעבוד ולפרנס את עצמם ואת התלויים בהם.

Big image

נזקי העישון והאלכוהול- היבט פסיכולוגי נפשי

ההשפעות הנפשיות של חומרים כמו טבק סיגריות וכולי יכולות לגרום תחילה לתחושה של חברות בין כל אחד מהמעשנים ושחרור לחצים אך כאשר עובד זמן מה המעשן מתחיל להרגיש תחושה לא נעימה, כאילו הוא צריך עוד מאותו החומר. דבר זה יכול לגרום למעשן בעיות נפשיות רבות, כמו הגברת הלחץ אין בהשיג יד חומר ממסטל, או כאשר המעשן עובר אל "חברה חדשה" כמו בית ספר חדש וחבריו לא מעשנים הוא יכול לסבול מחוסר חברים עקב ריחו הרע מהפה שנוצר או העובדה שיחשבו שהוא איננו שייך לחברה כי בחברה זו אין אף אחד מעשן.


ההשפעות לטווח קצר הן שמחה וחיזוק הקשרים עם החברים איתם מעשנים, תחושה שמחה של שיתוף והנאה אך ההשפעה לטווח הארוך הרבה יותר מסוכנת היא גורמת לנידוי מהחברה בגלל ריחות רעים מהפה היא גורמת לעצבים וללחץ מצד המעשן והורסת את בריאותו הפיזית והנפשית.


שימוש בסמים ואלכוהול יכול לגרום לחרדות רבות, למרות שרוב החרדות לא באות מעישון או מהשתייה עצמה אלה מהמעשים שאנו עושים כאשר אנו בהשפעת חומרים אלה, אנו יכולים לבצע מעשים מאוד "מוזרים" כמו מקרי אלימות קשים ואפילו מעשי מיניות שאנו יכולים להתחרט עליהן מיד בשנייה שנחזור לעצמינו. גם השתייה והעישון יכולים לגרום לנזקים נפשיים ולחרדות מכיוון שהם ממכרים, כלומר כאשר יגמר לנו האלכוהול אנחנו נרצה עוד ועוד אותו הדבר לגבי העישון סמים.


שימוש בחומרים אלו גורם לדיכאון רב למרות שכאשר אתה שותה אלכוהול או מעשן אתה מרגיש שמח אך הדיכאון בא מכמה וכמה שלבים:

אתה שותה אלכוהול או מעשן סמים בכדי לברוח מהדאגות והבעיות

אתה מסתייע באלכוהול או בסמים בכדי להירדם.

שתיית אלכוהול או עישון הסמים הופכים להיות חשובים ומרכזים.

אתה שותה אלכוהול או מעשן סמים לבד בדרך קבע.

אנשים מעירים לך על הרגלי השתייה או העישון וזה מציק לך.

אתה חש רגשות אשם בגלל שתיית אלכוהול או עישון הסמים.