Spotkania Sieci

Nowe formuła Sieci Sensownego Biznesu

Czas na podsumowanie

Półtora roku działania Sieci Sensownego Biznesu przyniosło wiele owoców – Niekonferencja Zmienia Się!, Zmienia Się! Biznes, liczne warsztaty, wystąpienia na konferencjach, wywiady, 4 programy akceleracyjne, projekty w fazie inwestycyjnej, społeczność, morze inspiracji i wzmacniania liderów Zmian.


Było również wiele trudnych momentów i lekcji do wyciągnięcia – proces budowania społeczności, Niekonferencja Zmienia Się! w 2015 r. czy też dynamika działań dla firm.


Biorąc to wszystko razem wyłania się potrzeba stworzenia nowej formuły dla Sieci Sensownego Biznesu. Formuły spójnej z misją rozwijania sensownych biznesów i wzmacniania liderów Zmian. Formuły dającej zarówno jeszcze większą wolność działania jak i większą synergię działań.

Konsolidacja środowiska – wzmocnienie liderów Zmian

Kluczem do odblokowania jeszcze większego potencjału jest wzmacnianie poszczególnych liderów Zmian z osobna w tym co już robią i w tym jak chcą się rozwijać. Mamy zatem dwa pytania: Czego potrzebują liderzy Zmian? I Jak stworzyć środowisko sprzyjające ich rozwojowi?

Członkostwo w Sieci


Do tej pory nie było formalnego członkostwa w Sieci Sensownego Biznesu. Mówiliśmy o społeczności, o tym, że każdy może się przyłączyć i znaleźć sobie w społeczności miejsce. Często jednak słyszeliśmy pytania „Jak dołączyć do Sieci Sensownego Biznesu?” czy „To co w zasadzie mogę zrobić?” Odpowiedzią jest jaśniejsze określenie struktury, możliwości i korzyści

Podstawowe elementy

- Wspólnie organizowane spotkania Sieci


- Dowolność korzystania z marki Sieci Sensownego Biznesu


- Tworzenie wspólnej narracji Zmian z której każdy korzysta


- Proces edukacyjny – lepsze rozumienie Zmian


- Tworzenie rozproszonej firmy doradczej


- Promocja poprzez stronę, fanpage i newsletter


- Składka i wspólny budżet na rozwój

Spotkania Sieci

Seria trzech spotkań dla liderów Zmian – ok. 30-50 osób będących najbliższej Sieci Sensownego Biznesu i osób najbardziej zaawansowanych w tematach Zmian. Bez omawiania podstawowych zagadnień. Dyskusja na zaawansowanym poziomie i kontakt z prawdziwymi liderami Zmian.

Spotkania 12 czerca, 26 czerwca i 10 lipca odwołane

Spotkania Sieci mają sens jedynie przy dużym zaangażowaniu całej społeczności. Odzew na spotkania w czerwcu i w lipcu był umiarkowany. Doszliśmy do wniosku, że spotkania Sieci powinny być robione z inną energią i że nie ma co ich robić na siłę.

Sieć w nowej formule z pewnością będzie działać, ale wszyscy potrzebujemy do tego dojrzeć. Formuła ta z pewnością będzie miała jeszcze swój czas. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

Struktura spotkań


9 - 9.30 Wspólne pyszne wegetariańskie śniadanie


9.30 - 10.30 Pięć wystąpień po 7 minut każde + 3 minuty na pytania i ustalanie kolejnych kroków oraz informacja zwrotna do każdego z wystąpień od mentorów po 2 minuty każda


10.30 – 10.45 Przerwa i dyskusja


10.45 – 12.00 Wprowadzenie i dyskusja na temat główny spotkania


12.00 – 13.00 Networking i dyskusje dla zainteresowanych

Tematy główne spotkań

Temat główny nr 1 – granice ekonomii współpracy


Czym w zasadzie jest ekonomia współpracy? Jak ją definiować? Czy lumpeks to również ekonomia współpracy? Jakimi kategoriami jesteśmy w stanie określić ekonomie współpracy? Czy są jakieś skale? Jeśli tak to jakie? Struktura właścicielska i decyzyjność? Efektywność kosztowa? Poziom wymaganego zaufania?

Temat główny nr. 2 – czynniki rozwoju ekonomii współpracy


Co sprawia, że ekonomia współpracy rozwija się w tak oszałamiającym tempie? Co jest głównym czynnikiem rozwoju, a co głównym czynnikiem spowalniającym? Zmiany społeczne? Technologia? Konkurencyjność? Zaufanie?

Temat główny nr. 3 – ekosystem ekonomii współpracy w Polsce


W jakim jesteśmy teraz punkcie? Jakie są kluczowe elementy ekosystemu? Co już mamy a nad czym warto popracować? Co możemy zrobić dla rozwoju ekonomii współpracy w Polsce? Jaką rolę odgrywamy w tym my?

Szczegółowe agendy wkrótce.

Wystąpienia i role – coś dla Ciebie?


Każdy członek Sieci ma możliwość wystąpienia w ramach pięciu wystąpień po 7 minut + 5 minut na pytania. Tematyka dowolna związana z działalnością danej osoby, inspiracjami i Zmianami. Chodzi o to, żebyśmy się lepiej poznali oraz wzajemnie inspirowali i wspierali.


Każda osoba występująca wybiera mentora. Jest to osoba, która pomaga, aby wystąpienie było jak najlepsze i daje 3 minuty informacji zwrotnej po wystąpieniu. Chodzi o to, żebyśmy byli lepiej przygotowani, zwracali większą uwagę na to jak się komunikujemy oraz stworzyli atmosferę wzajemnego wsparcia poprzez informacje zwrotną.


Gospodarz spotkania jest odpowiedzialny za całokształt, za koordynacje wszystkich ról oraz za prowadzenie dyskusji w temacie głównym. Rola ta będzie się zmieniać i każdy z członków będzie się jej mógł podjąć.


Koordynator rozwoju jest odpowiedzialny za rozwój – rekomendowanie ciekawych materiałów, podpowiadanie ścieżek rozwoju, a także zachęcanie członków do wystąpień 7 minutowych oraz do bycia mentorami. Jest to funkcja, która będzie się zmieniała co jakiś czas


Główny Networker to osoba, która zapoznaje ze sobą ludzi. Zarówno w czasie spotkania jak i poza nimi. Oczywiście jest to coś co każdy z nas robi regularnie. Chodzi jednak o osobę, która będzie pilnowała, żeby nikt nie stał sam czy nie rozmawiał z tą samą osobą i po prostu czuł się dobrze wśród wszystkich członków.

Budżet

Uczestnictwo w trzech spotkaniach kosztuje razem 150 zł. W tym śniadania. Jeśli chcesz przyjść nawet na 1 spotkanie to koszt wynosi nadal 150 zł. Zachęca to do uczestnictwa we wszystkich spotkaniach i promuje ciągłość. Nie chodzi o to, żeby przyszło jak najwięcej osób, a żeby przyszły osoby najbardziej zainteresowane i zaangażowane. Zależy nam na jak najwyższej jakości spotkań.


Po opłaceniu kosztów sali oraz jedzenia wszystkie pieniądze ze spotkań zostaną przeznaczone na stworzenie nowej strony internetowej odzwierciedlającej nową formułę Sieci Sensownego Biznesu. Ludzie będą centralnym elementem strony, a każdy członek Sieci będzie miał możliwość stworzenia swojego profilu, promowania swoich działań/usług/produktów oraz pisania własnego bloga.

ZapisyJeśli chcesz podjąć jakąkolwiek rolę na którymś ze spotkań pisz na dawid@sensownybiznes.p

Dlaczego? – współpraca i rozwój na najwyższym poziomie


Chodzi o wzmocnienie każdego lidera Zmian z osobna. Jest to przede wszystkim utrzymywanie dobrego kontaktu z innymi liderami Zmian oraz możliwość współpracowania z nimi. Spotkania Sieci to inspiracje i dyskusje, których nie znajdzie się nigdzie indziej. Liderzy Zmian zazwyczaj sami edukują innych ludzi, a spotykając się ze sobą jest zazwyczaj wiele „konkretnych tematów” do omówienia. Spotkania Sieci to będzie czas, żeby podzielić się bardziej „zaawansowanymi” inspiracjami, przemyśleniami i działaniami. To czas na rozwój na najwyższym poziomie.

Dlaczego? – wspólna narracja


Często o ekonomii współpracy mówi się jako modelu biznesowym czy też trendzie. To jednak znacznie więcej. Zmiana i ekonomia współpracy to fundamentalnie nowy sposób rozumienia rzeczywistości. Sposób rozumienia dynamicznie zmieniającego się świata i widzenia kierunków rozwoju, a co za tym idzie możliwość podejmowania dobrych, jasnych wyborów.


Budowanie wspólnej i spójnej narracji ekonomii współpracy ma służyć wzmocnieniu każdego członka z osobna. Niezależnie od tego czym się zajmujesz to co robisz może być odniesione do ekonomii współpracy i Zmiany, która się z nią wiąże. Cokolwiek robisz możesz znaleźć swoje ścieżki rozwoju w ramach nowej rzeczywistości tworzonej przez ekonomię współpracy.


Zajmujesz się doradztwem i masz trudność w przekonaniu dużych firm dlaczego to co robisz jest fundamentalnie ważne? Wpisanie się w narrację ekonomii współpracy z pewnością pomoże. Chcesz wiedzieć jak najlepiej rozwijać swoją karierę czy firmę? Chcesz wiedzieć jak komunikować swój startup czy biznes? Chcesz móc łatwiej i efektywniej komunikować to co robisz i dlaczego to jest ważne? Wspólna i spójna narracja pomoże nam wszystkim razem i każdemu z osobna.

Dlaczego narracja staje się coraz bardziej ważna?


Z roku na rok mamy do czynienia z coraz większą złożonością świata. Możemy obserwować wiele zmian społecznych na poziomie relacji międzyludzkich, stylów życia, sposobów pracy, podejmowania decyzji, komunikacji, przetwarzania informacji. Możemy obserwować także zmiany w biznesie – coraz większa konkurencyjność, nowe modele biznesowe, zmieniające się relacje pracownicze. Powstaje także nowy, coraz bardziej złożony obraz polityki na wielu poziomach. Bardzo istotnym czynnikiem jest także technologia, która kształtuje coraz więcej aspektów naszego życia.


Z drugiej strony możemy obserwować kryzys zaufania do państw, banków, korporacji czy instytucji. To one w dużej mierze nadawały ton i opisywały rzeczywistość w której żyjemy i oferowały ścieżki rozwoju. To one proponowały narrację rzeczywistości. Obecnie tych narracji jest coraz więcej, a państwa, banki, korporacje czy instytucje posiadają znacznie mniejszy kapitał zaufania nadwyrężony w ostatnich latach.


Co najważniejsze wszystkie te zmiany wzajemnie się przeplatają i dotyczą w bardzo różnym stopniu i zakresie różnych ludzi co powoduje, że cała ta złożoność jest jeszcze większa.


Na podstawowym poziomie ludzie potrzebują bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju na każdym poziomie zaczynając od materialnego przez rodzinę, twórczość, pracę, status, relacje międzyludzkie, wyrażanie się, naukę do duchowości. Żeby móc to osiągnąć potrzebny jest ten specyficzny stan jasności, w którym całymi sobą doskonale czujemy i wiemy co mamy robić.


Ekonomia współpracy jest właśnie narracją, która to oferuje. Narracją, która łączy wiele pozornie odległych od siebie elementów i daje im sens. Narracją dającą jasne pojmowanie świata w jego złożoności zarówno obecnie jak i na dłuższy czas do przodu.

Dlaczego? – wspólne doradztwo


Lepiej się poznając oraz korzystając z tej samej narracji jesteśmy w stanie dużo lepiej zrozumieć jak to co każdy z nas robi do siebie pasuje. Dla osób, które zajmują się doradztwem będzie to oznaczało wzajemne rekomendacje i wspólne oferty. Dla osób, które rozwijają własne biznesu będzie to możliwość zaangażowania doradców czy nawet znalezienia współpracowników, którzy rozumieją i czują Zmianę.


Małymi krokami tworzy to potencjał, aby tworzyć rozproszoną firmę doradczą, która będzie partnerem przy dużych projektach zarówno dla korporacji jak i dla dynamicznych startupów z Polski oraz startupów wchodzących na rynek Polski.

Zapisy
Jeśli chcesz podjąć jakąkolwiek rolę na którymś ze spotkań pisz na dawid@sensownybiznes.p

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz.

Sieć Sensownego Biznesu

Jesteśmy społecznością liderów Zmian. Rozwijamy sensowne przedsięwzięcia oparte na empatii i współpracy.