עבודה דוד וגוליית

מגישות: ליאן אברהם ושחר בצלאל

Big image

אומנות

בתמונה מתואר את גוליית החזק בעל שירון, מגן וחרב הולך לכיוונו של דוד הנמוך קומה ביחס לגוליית. ודוד בעל בגדים פשוטים עם קליעה בידו בזמן שהוא מנופף בקליעה שלו שניה לפני שהוא משחרר את האבן.

*בחרנו בתמונה זו מכיוון שהיא מראה את חוזקתו של גוליית לעומת דוד ומספרת את הסיפור בקצרה רק בתמונה אחת.

*1.וַיֵּצֵא אִישׁ-הַבֵּנַיִם מִמַּחֲנוֹת פְּלִשְׁתִּים, גָּלְיָת שְׁמוֹ מִגַּת: גָּבְהוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת. ה וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ; וּמִשְׁקַל, הַשִּׁרְיוֹן--חֲמֵשֶׁת-אֲלָפִים שְׁקָלִים, נְחֹשֶׁת. ו וּמִצְחַת נְחֹשֶׁת, עַל-רַגְלָיו; וְכִידוֹן נְחֹשֶׁת, בֵּין כְּתֵפָיו. (פסוקים ד, ה)

2.יִּשְׁלַח דָּוִד אֶת-יָדוֹ אֶל-הַכֶּלִי, וַיִּקַּח מִשָּׁם אֶבֶן וַיְקַלַּע, וַיַּךְ אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי, אֶל-מִצְחוֹ; וַתִּטְבַּע הָאֶבֶן בְּמִצְחוֹ, וַיִּפֹּל עַל-פָּנָיו אָרְצָה. נ וַיֶּחֱזַק דָּוִד מִן-הַפְּלִשְׁתִּי בַּקֶּלַע וּבָאֶבֶן, וַיַּךְ אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי וַיְמִתֵהוּ; וְחֶרֶב, אֵין בְּיַד-דָּוִד(פסוק מט )

הציור תואם את הסיפור המקראי.

מקרא

מוסר ההשכל:

מוסר ההשכל העולה מן הסיפור של דוד וגולית הוא חכמה מנצחת חוזקה. גולית היה נראה חזק ושרירי מה שגורם לקוראים לחשוב שגולית ינצח בגלל חוזקו אולם, דוד הנמוך והחלש שחושבים שיפסיד ולבסוף חוכמתו גברה על חוזקתו של גולית.


מדוע דוד התנדב להלחם נגד גולית

ציטוט: "וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר-יַכֶּנּוּ יַעְשְׁרֶנּוּ הַמֶּלֶךְ עֹשֶׁר גָּדוֹל, וְאֶת-בִּתּוֹ יִתֶּן-לוֹ, וְאֵת בֵּית אָבִיו, יַעֲשֶׂה חָפְשִׁי בְּיִשְׂרָאֵל.

(פסוק כ'ה)

דוד רצה להלחם נגד גולית מכיוון ששאול הציע שמי שיצא להלחם נגד גולית יזכה להתחתן עם ביתו של שאול ושאול יהפוך את משפחתו לעשירה. בתקופת המקראה מי שהתחתן עם בת של המלך יכל להתקרב למלוכה.

מפת מיקום הקרב

Big image

הדומה בין השיר לסיפור המקראי

Big image
וחרב אין ביד דוד פיקוד צפון

פיזיקה ומתמטיקה

במלחמת דוד וגוליית חוקי הפיזיקה השפיעו על נצחונו של דוד בקרב משום שמהירות האבן שדוד ירה לכיוון

גוליית שווה לירי כדור מאקדח שקוטרו 0.45.

בנוסף, מצאו קליעים היסטורים שיכולים לפגוע במטרה מסויימת ממרחק של

כ200 מטר במהירות של 35 מטר לשנייה,

כלומר מהירות האבן בזמן עצירתה אכן יכולה להרוג אדם וזה מוכח מדעית.

בסרטון המרצה מציג דעה נוספת האומרת שיכול להיות שלגוליית היה בעיה בריאותית בשל

גובהו החריג וזה כנראה מה שגרם לו לאבד את שיווי משקלו ולהפסיד בקרב עם דוד.