מנהיגות בתנך - גדעון השופט

סנדרה ואדית שיק ח'4

"וַיַּעַמְדוּ אִישׁ תַּחְתָּיו סָבִיב לַמַּחֲנֶה..."

סיכום


גדעון היה בן לשבט מנשה. כאשר ה' ביקש מגדעון להיות השופט הוא התנגד וטען כי הוא הצעיר במשפחתו וכי משפחתו היא הקטנה והדלה בשבט; על מה שענה לו ה' כי הוא יהיה עמו וכי גדעון יפיל את כל מדין במכה אחת. הוא אומר לו לא לפחד וכי הוא מצא חן בעיניי ה'.

כבר בשופטים פרק ו', עוד במפגש בין המלאך לגדעון, ניתן לראות כי לגדעון יש את יכולות קבלת דעות אחרות, פתיחות והקשבה, אלו הן שלוש תכונות חשובות מאוד למנהיג משום שמנהיג לא יכול לפעול בצרות ראש משום שאופן שליטה זה יוביל אותו למקום ללא מוצא. דבר זה מתבטא אצל גדעון בכך שבתחילת הסיפור, כאשר פגש במלאך ה' בפעם הראשונה, לא ידע כי מי שעומד מולו הוא אכן שליח ה' והיה בטוח שה' כבר נטש אותם ולכן הם הפכו להיות משועבדים למדיין. על מנת לשכנע את גדעון שה' עדיין עימם ביקש המלאך להוכיח זאת לגדעון על ידי העלאת אש מתוך סלע. המלאך הורה לגדעון לשים את המזון על סלע הצור ובתור אות לכך שה' לא נטש אותם, הצית אש מתוך הסלע אשר כילתה את המנחה שהונחה שם. לאחר מעשה זה השתכנע גדעון הדמות העומדת לפניו היא אכן מלאך ה' ומיד התנצל. דרך ההתנצלות הוכיח את יכולת ההודאה בטעויות וקבלתן, שזוהי גם כן אחת מהתכונות החשובות ביותר שחייבות להיות אצל מנהיג מעצב.

לאחר שהבחנו בתכונות הבולטות של גדעון ובמספר תכונות מהחשובות למנהיג מעצב, אנו יכולים לראות כי לפני התגלות המלאך לעיני גדעון, הוא לא האמין אפילו שיש אלוהים ושהוא איתם (ועוד יותר לא האמין ולא דמיין לעצמו אפילו שדווקא הוא, אשר בא ממשפחה קטנה והוא הצעיר בה, יבחר להנהיג את עם ישראל ולהושיעם), אבל לאחר מסע שכנועים מצד אלוהים הוא התחיל להאמין בעצמו ובאלוהים, והתחיל סוף סוף לפעול בשביל להשיג את מטרתו-לשחרר את עם ישראל ממדיין.

גדעון פעל תחילה בקטנה- ניפץ את המזבח של הבעל. בכך הוא הציב את עצמו בצד המוביל ולא המובל. לאחר מכן, הוא החל בפעולות גדולות יותר. הוא התחיל להנהיג-תחילה, הוא בחר את הלוחמים שיצאו לקרב ובסופו של דבר ינצחו את מדיין (כאשר יש כאלה שזו תהיה הפעם הראשונה שהם נלחמים). כבר במעשה זה הוא מוכיח את יכולותיו כמנהיג מעצב. כלומר: הוא הצליח לגרום לאנשים שבחיים לא נלחמו או החזיקו נשק להילחם בצורה כזו שהם ינצחו צבא שגדול מהם בהרבה.( המנהיגות המעצבת מניעה את המונהגים לעשות יותר מכפי שהתכוונו בתחילה, ולעיתים קרובות אף מעבר למה שהם האמינו שביכולתם לעשות. )

בנוסף לכך, גדעון הניע את בני ישראל לנפץ כדים, לתקוע בשופרות ולצעוק על מנת ליצור את האשליה של צבא רב חיילים ורב עוצמה, יותר ממה שהוא באמת(לפחות מבחינת מספר החיילים).במעשה זה הוא בעצם גרם למונהגים לעשות יותר ממה שהם חשבו שהם יכולים , ואפילו לגרום לצבא האויב לחשוש מפני מספרם ועוצמתם.

מהי מנהיגות? מתוך פרוייקט שהנחיתי (what is leadership? (in hebrew
Inspiration - Leadership