מסביב לעולם בשמונים יום

קריסטינה אסנר

תקציר הסיפור

הסיפור מתחיל בכך שפיליאס פוג שהוא אדם בודד ועשיר, מחפש משרת חדש .הוא מוצא משרת חדש ששמו פאספארטו.כמו בכל יום הוא יוצא לפגישה ב"ריפורם-קלאב" ששם התנהלה שיחה על שני נושאים עיקריים.הנושא הראשון היה על הגניבה של ה-55000 לירות מהבנק ושיחה השנייה הייתה על כתבה שהתפרסמה בעיתון שזה אפשרי להקיף את כדור הארץ בשמונים יום.חבריו של פיליאס פוג ראו שהוא אדיש לכתבה והציעו לו לנסות המסע הזה ואם הוא יצליח בו אז הוא יקבל 20000 לירות.פוג הסכים ואז באותו הערב הוא כבר הכין לעצמו תיק,ואז הוא ומשרתו יצאו לדרך.במהלך המסע הם נעו בעזרת רכבות ואוניות קיטור ועזרו גם באנשים שפגשו בדרך.

בזמן המסע פוג נקלע להמון קשיים כמו שהאונייה נסעה בלעדיו או כמו שהאשימו אותו בגניבה מהבנק ועוד.

לבסוף פוג הצליח במשימה וקיבל את כספו מההתערבות.

המאפיינים של המהפכה התעשייתית שמופיעים בסיפור

השימוש במנוע הקיטור-


  1. מנוע הקיטור הוא מנוע בעירה חיצוני בוכנאי, המופעל על ידי לחץ קיטור. מנוע הקיטור היה בשימוש בעיקר במאה ה-19 וכיום הוא כבר לא ממש בשימוש.
  2. מנוע הקיטור שימש להנעת ספינות קיטור,רכבות ובנוסף חל שינוי בתעשיית הטקסטיל ,תעשיית הכותנה שהייתה עבודה קטנה וביתית כעת הפכה לתעשיתית וגדולה.
  3. בעקבות המצאת הקיטור נוספו מקומות עבודה נוספים כמו:
  4. בוני קטרים ורכבות, מניחי מסילות ואנשי תחזוקה, נהגים ומסיקי האש של הקטרים, סדרנים, כרטיסנים ופקידים.
  5. השימוש במנוע הקיטור בסיפור מופיע בעצם במשך כל מהלך הסיפור כי בלי מנוע הקיטור הם לא היו יכולים לעבור מארץ לארץ וממקום למקום.

בורגנות-

הבורגנים ייחסו חשיבות רבה לרכוש ולצבירת רכוש, וכן למשפחה ולחלוקת התפקידים בתוכה. במשפחה הבורגנית היה סדר ברור של סמכות: הילדים היו אמורים לציית למבוגרים, והנשים – לגברים.

מקומן של הנשים בחברה הבורגנית היה הבית, והן היו אחראיות לניהול משק הבית ולגידול הילדים וחינוכם. בכך איפשרו הנשים לבעליהן להתמסר לניהול עסקיהם ללא דאגות מיותרות.

הבורגנות הופיעה אצל פיליאס פוג כי הוא היה אדם עשיר והוא ייחס חשיבות לכסף שלו ואומרים גם שלא ידוע מאיפה הכסף הזה כי הוא כל היום ישב בבית וחוץ מהפגישות שלו כמו בכל יום הוא לא יצא מהבית אז כניראה שהוא מנהל מפעל כלשהו.

Big image

כיצד לדעתי הסיפור שקראתי מאפיין את המהפכה התעשייתית?

לדעתי הסיפור מאפיין את המהפכה התעשייתית בכך שבמשך כל המסע של פיליאס פוג ומשרתו הם השתמשו במנוע הקיטור,ברכבות,באוניות הקיטור ובכלל בכל התנועה שלהם בעולם היה שימוש במנוע הקיטור.

בלי מנוע הקיטור המסע הזה לא היה מתקיים ואם כן אז רק אחרי כמה שנים ואם לא אז אלפי שנים .

במה חיינו שונים היום?

בעבר לילדים לא היו זכויות והם עבדו כבר מגיל צעיר לעומת היום שאסור להעביד ילדים מתחת לגיל 14 וגם עם זאת יש עוד מלא זכויות שניתנות לילדים שמועסקים.

בנוסף בעבר היה ניתן להקיף את העולם בשמונים יום וגם זה היה נחשב למשימה לא פשוטה כי דרכי התחבורה היו רק הרכבת והאוניות והיום אפשר להקיף את העולם בכמה שעות בלבד בעזרת הטכנולוגיה החדשנית וגם כיום ניתן לתקשר עם אנשים שגרים בארצות שונות בעזרת האינטרנט והטלפונים.