ריו דה ז'ניירו

גבריאל וייסברג, עמית שחם, נטע געתון וליה ציון

ריו רה ז'ניירו

ריו דה ז'ניירו המוכרת גם כריו בקיצור, היא בירתה של מדינת ריו דה ז'ניירו אשר בברזיל. היא שוכנת באזור הדרום-מזרחי של ברזיל, על שפת האוקיינוס האטלנטי, בחלק הדרומי של האזור הטרופי.

ריו היא היעד התיירותי העיקרי במחצית הדרומית של כדור הארץ. היא המטרופולין השנייה בברזיל (אחרי סאו פאולו) מבחינת גודל אוכלוסייתה, חשיבותה הכלכלית, המסחרית והעסקית, ופעילותה התרבותית. היא עיר הנמל הגדולה בברזיל. עם למעלה מ-6.3 מיליון תושבים, היא העיר השישית בגודלה באמריקה וה-26 בעולם.

ריו היא העיר הברזילאית הידועה ביותר מחוץ לברזיל בשל אטרקציות מפורסמות בה, כגון חופי קופקבנה ואיפנמה, פסל ישו הגואל על הר קורקובדו(אשר הוכרז כאחד משבעת פלאי תבל החדשים), הרכבל של הר הסוכר, אצטדיון המרקנה, מפרץ הגואנברה, ומצעד בתי הספר לסמבה הנערך בזמן הקרנבל. היא נבחרה לארח את שלבי הגמר של מונדיאל 2014, ואת אולימפיאדת 2016. תושבי העיר מכנים אותה לעתים קרובות "העיר המופלאה" בשל יופיה הטבעי, הכולל צוקים מיוערים העולים בתלילות לגבהים של מאות מטרים, איים טרופיים, חופים לבנים, ומפרצים רחבים. הדימוי החיובי של העיר גם כולל את אופי תושביה, הנתפסים כרגועים ושמחים רוב הזמן, גם העניים שביניהם.


ריו הייתה בירת ברזיל בין 1763 ו-1960. משמעות השם ריו דה ז'ניירו היא "נהר של ינואר". יליד ריו מכונה "קאריוקה" , מילה בשפת הטופי-גוארני שמשמעותה "בית האיש הלבן". בשנת 2012 הוכרז שטח של כ-72.5 קמ"ר בעיר, כאתר מורשת עולמית.

נופיה של ריו דה ז'ניירו

ריו דה ז'נרו נחשבת בצדק לעיר היפה ביותר ברחבי ברזיל, בפי רבים זוהי אף העיר היפה ביותר בכל רחבי דרום אמריקה כולה. הקלישאה מספרת כי אלוהים ברא את העולם בששה ימים. את היום השביעי הוא הקדיש לריו דה ז'נרו. זוהי עיר שמשולבים בה הרים ונופים מדהימים לצד חופי ים יפיפיים, קרנבל של ריו שנחשב ליפה בעולם, יערות טרופיים, שכונות ציוריות, מבנים מודרניים, מסעדות מצוינות, חיי לילה תוססים ועשירים, נשים יפות והרשימה עוד נמשכת ונמשכת. לא לשווא ריו דה ז'נרו היא העיר המתויירת ביותר בברזיל ובכלל בדרום אמריקה.

קצת תמונות להמחשה

Big image

ריו דה ז'ניירו - (העיר)

אוכלוסייה- 6,323,037‏

צפיפות - 5,348.1 נפש לקמ"ר

הקרנבל

על הקרנבל -

בריו נערך הקרנבל המסורתי כמו בכל עיר ביבשת אמריקה הדרומית בחודש פברואר בדרך כלל, אך לזה של ריו יצא השם של הקרנבל הכי זוהר ומפואר. זאת בשל התחרות שמתקיימת בין בתי הספר לסמבה במשך שבוע הקרנבל. "מצעד המנצחות" הנערך אחרי כן בחוצות ריו לעיני כל הוא אירוע רב משתתפים ומרהיב ביופיו.

שייקים

שייק

שייק הוא משקה קר מעורבב העשוי לרוב מפירות או ירקות בשילוב בסיס נוזלי. בנוסף לפירות וירקות, שייקים רבים מכילים קרח, ממתיקים כגון סוכר או דבש ורכיבי מזון נוספים. בסיסים נוזליים נפוצים הם מים, חלב, מיצי פירות, יוגורט וגלידה.

לרוב, הכנת שייקים מתבצעת באמצעות בלנדר, מערבל או מעבד מזון.

שייקים יכולים להוות תחליף לארוחה קלה או ארוחה מלאה, תלוי ברכיבים מהם מורכב השייק.


מקור השייקים בברזיל בשנות ה-30 של המאה ה-20, כמשקאות מעורבבים המכילים פירות טריים. החל משנות ה-90, ניתן למצוא מקומות רבים המוכרים שייקים, בהם בתי קפה ומסעדות. כיום ניתן למצוא גם שייקים מוכנים מראש הנמכרים בבקבוקים סגורים.

Big image