חסידי אומות עולם

הקונסול הסורר אריסטידס דה סוזה מנדס

אריסטידס דה סוזה מנדס (פעילותו למען הצלת היהודים)

אריסטידס דה סוזה מנדס היה קונסול פורטוגל בבורדו שצרפת, ברגע שהתחילה המלחמה הוא הבין שמרחפת סכנת מוות מעל לראשי יהודי צרפת מכיוון שגרמניה פלשה אל צרפת לא מזמן, מיד כאשר החלו היהודים לנסות להשיג ויזות כניסה לספרד או פורטוגל (אשרות יציאה מצרפת).

למרות ציווי שלטונו על כך שאין הוא רשאי להנפיק אשרות מעבר לפליטים מצרפת ויהודים במיוחד.

הוא הקים משרד מאולתר בקונסוליה הפורטוגלית בבורדו והחל להנפיק המון אשרות מעבר לפליטים יהודים ולא יהודים להגיע לפורטוגל ומשם לאמריקה. ע"פ ציווי הממשלה בכך שסוזה מנדס לא קיים את תפקידו על פי ההוראות שקיבל ממשלתו זימנו אותו לפורטוגל ולמקרה חירום שלחו אליו שני אנשים שילוו אותו לליסבון, בזמן הזה הם עברו ליד בניין הקונסוליה הצרפתית בביון ושם הקונסול סירב להנפיק אשרות מעבר לפליטים, סוזה מנדס נכנס בזעם אל משרד הקונסוליה והכריח את הקונסול להנפיק את אשרות המעבר בשביל הפליטים וחתם על כל האשרות בשמו, בנוסף על כך הוא אפילו הלך עם כל היהודים ושאר הפליטים עד לגבול ולראות אם הם עוברים אותו בשלום.

לאחר מכן נשלח מנדס לוועדת משמעת ופוטר מתפקידו בתור נציג משרד החוץ בבורדו ובשל כך הוא איבד את מקור פרנסתו, כשנשאל למעשיו ענה: "אם אלפי יהודים יכולים לסבול בשל נוצרי אחד (היטלר) אז גם מותר לנוצרי אחד לסבול בשביל יהודים כה רבים".

לאחר מכן מת חסר פרוטה בשנת 1954, בשנת 1966 הוכר במוסד יד ושם בתור חסיד אומות עולם.

דעתי על מעשהו גל סוזה מנדס

דעתי על מעשה זה היא שזו הקרבה אדירה בכך שהוא יוכל לאבד גם את כבודו, משרתו ואפילו את חייו בשל פעילותו למען יהודים במיוחד באותה התקופה שהיהודים היו כל כך שנואים באירופה והם כולם היו מסומנים עם הטלאי הצהוב ורק בזכותו של אריסטידס דה סוזה מנדס הוברחו משטחה של צרפת שנכבשה בידי הגרמנים והועברו למדינות שאותם עוד לא כבשה גרמניה.

לכן אני חושב שהוא חסיד אומות עולם ראוי לציון בעבודתי שאני רוצה להראות לכיתה.