Technika komputerowa

Ogarniajcie!!!!!!

Wypożyczone komputery szpiegowały klientów!

Firmy z USA wynajmujące komputery instalowały na nich program umożliwiający szpiegowanie klientów, a program amerykańskiej firmy DesignerWare pozwalał nie tylko na utrwalanie poufnych danych, ale też na robienie zdjęć klientów w intymnych sytuacjach.


Sprawą zajęła się amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC), która w złożonym pozwie zarzuciła firmom "wykorzystywanie bez zgody klientów ich poufnych danych osobowych oraz robienie im zdjęć kamerą wideo w ich domach bez uprzedzenia". Siedem firm zajmujących się wynajmowanie komputerów oraz producent oprogramowania DesignerWare zawarło ugodę z Federalną Komisją Handlu.


Z informacji FTC wynika, że licencję na program PC Rental Agent posiadało 1617 sklepów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Program został zainstalowany na 420 tys. komputerów na całym świecie. Jego główny celem było namierzanie i zdalne blokowanie tych wypożyczonych komputerów, za których używanie klienci nie płacili.

Elektrobiblioteka - projekt książki, która steruje komputerem

- Książka interesuje mnie, jako interfejs, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców - mówi Waldemar Węgrzyn, autor Elektrobiblioteki - książki, która zaciera granice między ekranem a papierowym wydrukiem.


Waldemar Węgrzyn, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stworzył jako pracę dyplomową elektroniczną książkę, przy wykorzystaniu której użytkownik może kontrolować tekst i grafikę na stronie internetowej. Przewracając kartki w wyposażonej w elektronikę papierowej książce (podłączonej do komputera przez port USB), czytelnik zmienia strony na ekranie. Uderzenie zamieszczonego w książce obrazka, powoduje automatyczne otworzenie go na stronie internetowej i np. uruchomienie animacji bądź treści interaktywnych.

Cela Breivika

Anders Breivik będzie wiele kosztował norweskie społeczeństwo, zwłaszcza jeśli zostanie uznany przez sąd za niepoczytalnego.

Możliwości są właściwie tylko dwie: dożywocie, które w norweskim prawie oznacza 21 lat więzienia albo skierowanie na zamknięte leczenie psychiatryczne. W obu przypadkach Breivik trafi do tego samego zakładu karnego, w którym przebywa od ubiegłego roku.
Wybudowanie specjalnej, ściśle strzeżonej celi, kosztowało podatników prawie 4 miliony norweskich koron, czyli ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych. Jeśli jednak sąd nakaże objęcie Breivika leczeniem psychiatrycznym, trzeba będzie zapewne wybudować specjalny oddział, co będzie kosztowało nawet 25 milionów koron. Dodatkowo corocznie na opiekę lekarską i specjalne środki bezpieczeństwa trzeba będzie wydawać 20 milionów.

Możliwości są właściwie tylko dwie: dożywocie, które w norweskim prawie oznacza 21 lat więzienia albo skierowanie na zamknięte leczenie psychiatryczne. W obu przypadkach Breivik trafi do tego samego miejsca.

Tutaj więcej informacji

Na temat Breivika i innych ciekawostek na temat komputerów i ich znawców.