לאהוב עד מוות / דבורה עומר

יעל מיה // כיתה ו'2

הספר מבוסס על מעשה שהיה ואשר גיבוריו הצעירים נפלו במאבק למען ארצנו.

Big image

ההיבט ההיסטורי בעלילת הסיפור

התקופה שבה מתרחשת העלילה היא תקופת המאבק של היישוב העברי כנגד המנדט הבריטי בארץ ישראל, תקופת הפלמ"ח , בספר נזכרים אירועים היסטוריים כמו מבצע "ליל הגשרים", "השבת השחורה" והכרזת המדינה. העלילה מתרחשת בין השנים 1946-1948, כלומר לפני כ- 68 שנים.

ההיבט הספרותי

נקודת השיא בעלילה היא הנקודה בה ששמוליק משיג לאחר ניסיונות רבים פקודת שחרור לו ולזהרה לצאת ממחנה הפלמ"ח ולהתחיל בחיים משותפים יחד. כעבור כמה שעות מפקד הקיבוץ קורא לשמוליק ואומר לו שאחד ממאמני הכיתה לא יכול להגיע ולכן הוא מבקש משמוליק שיחליף אותו בקורס זריקת הרימונים. שמוליק מסכים למרות התנגדותה של זהרה. זהרה מחכה בציפייה כל היום לשובו של שמוליק ולבסוף מקבלת את ההודעה המצערת על מותו של שמוליק בקורס זריקת הרימונים.


"אסון נורא קרה לנו זהרה", אמרה הקשרית. "בעת האימונים התפוצץ רימון בידי אחד הבחורים. הוא נהרג ויחד עמו עוד שניים, שמוליק אחד מהם. שמוליק איננו". (עמ' 190)

שמוליק

הדמות שבחרתי לאפיין היא דמותה של זהרה. על-פי המסופר בעלילה זהרה היא עצמאית, בעלת אופי חזק ואמיצה מאד. היה לה חשוב ללמוד כל הזמן ולהצליח. זהרה התגייסה לפלמ"ח ונלחמה במבצע "ליל הגשרים". זהרה מתוארת כבחורה גבוהה ונאה, בעלת שיער שחור.

Big image


"לאהוב עד מוות" נכתב על-ידי הסופרת דבורה עומר.

דבורה עומר (9 באוקטובר 1932 – 2 במאי 2013) הייתה סופרת ילדים ונוער ישראלית. זכתה בפרסים רבים , בהם פרס ישראל לשנת 2006. רבים מספריה של עומר הם ספרים לקריאת בני נוער שעוסקים בדמויות מתולדות הציונות והיישוב העברי. היא החלה בכך בשני ספרים שפרסמה בשנת 1967: "הבכור לבית אב"י", על איתמר בן אב"י, ו"שרה גיבורת ניל"י", אודות שרה אהרונסון ומחתרת ניל"י. ספרים אלה כתובים בצורה קלה וידידותית ומקרבות את הקוראים אל הגיבורים עליהם היא כותבת. ספרים אחרים שלה עסקו בבעיות התבגרות של ילדים ובני נוער.

דבורה עומר זכתה בפרסים רבים על פעילותה בתחום ספרות הילדים והנוער. בשנת 2006 הוענק לה פרס ישראל על תרומתה לתרבות הישראלית. השופטים כתבו שדבורה עומר "הצליחה להפוך את העבר הישראלי-ציוני למסכת חיה של דמויות מופת ואירועים מסעירים, שיחד בנו את המפעל הציוני האדיר".

גם הספר "לאהוב עד מוות" שקראתי הוא סיפור אהבה שמתרחש בתקופת המנדט הבריטי. ובסיפור יש המון פרטים ומידע על תקופה זו לצד סיפור האהבה של שמוליק וזהרה.

דבורה עומר

נקודה אישית

לדעתי, הספר "לאהוב עד מוות" הוא ספר מרגש, מרתק ומעניין. יש בו הרבה קטעים מותחים, מרגשים, עצובים ושמחים. מלבד הסיפור של שמוליק וזהרה ניתן ללמוד מהספר הרבה על המדינה בתקופה שלפני הכרזת העצמאות. נגע לליבי מאד סיפור אהבתם של שמוליק וזהרה שנקטע בעקבות מותו של שמוליק.


אני ממליצה לכולם לקרוא את הספר וליהנות ולהתרגש ממנו כמוני.