לא לבייש אדם מישראל

מגישים: ניצבת ומישך אלדר

איסור הלבנת פנים ברבים

אמר רבי שמואל בר נחמני: בצרה גדולה הביא יוסף נפשו באותה שעה, שאלמלי הרגוהו, אין כל בריה יכולה להצילו, ואין כל בריה תובעו – ולמה אמר הוציאו כל איש מעלי? אמר: "מוטב שאהרג ולא אלבין פניהם ברבים“.

הרמב”ם מונה את האיסור לבייש את הזולת בכלל תרי”ג מצוות : “שהזהירנו שלא לבייש קצתנו את קצתנו, וזהו העון אשר יקראו אותו מלבין פני חבירו ברבים”.

כפי שאפילו רבנים גדולים אומרים שמעדיפים להרוג מאשר להביך חבר,קרוב משפחה או כול בן אדם אחר מראה עד כמה לאיסור זה יש השלכות חמורות ... וכן אפשר לומר "מה ששנוא עלייך אל תעשה לחברייך"

פגיעות ושיימינג בפייסבוק, חרמות והאם זה מוביל להתאבדות- איך להתמודד? ד"ר אילן טל מסביר

שיימינג

שיימינג היא תופעה של בּיוּש אדם או מותג באמצעות האינטרנט, ובפרט באמצעות הרשתות החברתיות, שהרחיבו את מספר מקרי השיימינג ואת עוצמתם. שיימינג קשור לאל תביך אדם ברבים כי שיימינג זה גם סוג של הבכת פנים ברבים..

סיפור על הלבנת פנים

מספרים על הגאון ר’ חיים עוזר זצ"ל אשר נודע בגאונותו וצדיקותו ואף היה מסוגל לכתוב, ולדבר עם זולתו במקביל. פעם בעת משא ומתן בדברי הגמרא, אמר לתלמידים שיש בדף נ', התייחסות לסוגיה שבה התפלפלו. קם משה, מגאוני התלמידים ואמר: "סליחה כבוד רבנו, הסוגיה הזו נמצאת בדף נא". "לא", ענה הרב, "זה בדף נ", והמשיך את השיעור. אך משה התעקש, על דבריו ותוך כדי ויכוח, קם לעבר הספרייה לפתוח את הגמרא ולהוכיח את צדקתו לעיני כל התלמידים. הרב קם ממקומו ועצר את הבחור מללכת.


"וכי קל בעיניך לבייש אדם ברבים?" שאל ר' חיים את תלמידו בשעה שעצר אותו מללכת לבדוק באיזה דף בגמרא נמצאת הסוגיה. חיוך של ניצחון עלה על שפתי משה כי הבין מדבריו שצדק. מיד בהגיעו לישיבה, פתח לעיני חבריו את הגמרא להוכיח את נצחונו. לתדהמתו גילה שאכן הרב צדק, זה היה בדף נ. ולא בדף נא. אז הבין משה שהרב התכוון בעצם למנוע בושה מהתלמיד ולא מעצמו.

הלבנת פנים ברבים על ידי המנהלת

שלום, אני עובדת בחברת פלאפון כבר שנה. השבוע הועברתי למוקד מכירות אחר כדי להמשיך עבודתי שם. במהלך יום העבודה ניסיתי רבות למכור אך ללא הצלחה. לפתע הגיעה מנהלת מוקד המכירות ואמרה לי ללכת הביתה מאחר ואינני עובדת, אף על פי שאני אמורה לעבוד עד השעה 6. שאלתי למה ואז היא החלה לצעוק עלי בפני שאר עובדי המוקד והאנשים שביקשו שירות ונכחו במקום ש"אני בכלל לא מבינה למה העבירו אותך למוקד הזה, את בכלל לא יודעת למכור, את סתם פה, ואף הוציאה דף כדי שאכתוב מכתב פיטורין כי אני לא מספיק טובה לה. מיותר לציין כי צורת ההתבטאות הברברית שלה פגעה בי עד מאוד, ויצאתי מהדוכן בוכה ומושפלת אל מול כולם. האם קיימת עילה לתביעה בגין הלבנת פנים ברבים?

תשובת עורך דין

צר לי על החוויה שנאלצת לחוות. התנהגות כזו איננה מקובלת ואיננה אפשרית ומהווה אולי אף לשון הרע. כתמיד אני ממליץ לך ראשית לפנות בנושא אל משאבי אנוש של החברה ולהתלונן. אם הם לא יטפלו בנושא בצורה נאותה תהיה לך זכות תביעה נגד המנהלת ונגד המעביד