הקהילה הגאה בישראל

מגישות: עדי קוטרמן ולינור שוורצמן

הקהילה הגאה

הקהילה הגאה

הקהילה הגאה היא הכללה של כל הקבוצות המדוכאות מהדרך בה תופסת החברה את המושג "מגדר".

לדוגמה: לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ביסקסואלים (נקראים גם קהילת הלהט"ב, בראשי תיבות) ועוד.

הקהילה הגאה מחזקת ערכים כמו ייחוד, גיוון, גאווה (ערך המציג עמדה חיובית כלפי הלהט"בים), שוויון ושלל ערכים נוספים.

הומופוביה

בואו נהיה כנים.

כאשר אומרים את המילה "הומו" נוצרת אצלנו בראש קונוטציה שלילית.

הומופוביה היא המונח המדעי לסלידה, הסתייגות, שנאת חינם ורתיעה מחברי הקהילה הגאה.

לצערנו, החברה השרישה בנו יחס משפיל, מעליב ופוגע כלפי חברי הקהילה הגאה, הגורם לנו לחשוב עליהם כעל שונים, כעל חסרי זכויות.

בנוסף, ישנם אנשים המאמינים כי הקהילה הגאה מפיצה מחלות כגון נגיף האיידס, דבר אשר אינו נכון מיסודו.

Big image

הגאווה בישראל

השוואה לעולם

בתקופה האחרונה, הקהילה הגאה נתפסת כטאבו באיזור אירופה. יחסי מין או כל הפגנת מיניות מסוג להט"בי הם מגונים בחברה. כעיקרון, נעשים מאמצים לשנות את המצב ונערכות הפגנות רבות, אך המצב הקיים פשוט לא מצליח להשתנות.
Big image
המפה הזו מציגה את רמת כיבוד זכויות הקהילה הגאה בעולם. הצבע הכחול הכהה מייצג מדינות המאפשרות נישואים חד מיניים, בעוד שהצבע האדום הכהה מייצג מדינות בהן מוטל עונש מוות על הלהט"בים.

נתמקד באיזור שלנו: ניתן לראות כי כמעט כל אפריקה ומדינות ערב לא מעודדות את זכויות הקהילה הגאה. מדינת ישראל נתפסת בעיני רב העולם כאחת ממדינות ערב. בין כל הצבע האדום-כתום של מדינות ערב ניתן לראות נקודה כחולה של אור - מדינת ישראל.

בחרנו לנצל את הבמה היום כדי לציין ולהדגיש -

מדינת ישראל היא מדינה הפועלת למען זכויות הקהילה הגאה, ולא נגד, כפי שנהוג לחשוב.

הציבור הדתי

נושא הגאווה שנוי במחלוקת במדינת ישראל, בשל העובדה כי ישראל היא מדינה יהודית. הבעיה היא שלפי חוקי התורה חל איסור על כל סוג של הפגנת הומוסקסואליות, ביסקסואליות וכו'. עם זאת, התורה מגנה שנאת חינם ואפליה ולכן נוצרת סתירה.

הציבור הדתי נחלק לשניים:

הציבור הדתי שתומך בקהילה הגאה, ומנגד, הציבור הדתי שלא תומך בקהילה הגאה.

הדתיים שמגנים את הלהט"בים מסתמכים על הציטוט "ולא תקיא הארץ אתכם בטמאכם אותה". החלק של הציבור הדתי שכן מקבל את הנושא הוא קטן מאוד לצערנו, והוא מקבל אותו מתוך הבנה, ולא מבחינה דתית.

לאחרונה התחילו יותר ויותר דתיים ודתיות לצאת מהארון וכך גברה המודעות לכך בקרב הציבור הדתי, אך עדיין הרבנות אינה מוצאת בכך דבר נורמלי: רבנים רבים מחשיבים את הגאווה למחלה ואף מאמינים כי יש לכך טיפול.

שירה בנקי

במצעד הגאווה האחרון, נדקרה שירה בנקי ז"ל על ידי אדם דתי. מבחינתו, הוא עשה את המעשה הנכון. הוא בחר בהלכה היהודית ה"נכונה" לפי דעתו. כל כך "נכונה", שהיא מצדיקה את העבירה על שתיים מעשרת הדברות: "לא תרצח" ו"ואהבת לרעך כמוך".

האם המעשה הזה נראה לכם הגיוני?

Big image

התיירות הגאה

בשנת 2011 הושק קמפיין תל אביבי לעידוד התיירות הגאה תחת הכותרת "Tel Aviv Gay Vibe", ונרשמה עלייה של 25% לעומת שבוע הגאווה בשנה הקודמת. הקמפיין כולל עמדות מידע תיירותי ייעודיות, אפליקציית אייפון עם מידע לתיירים גאים כמו גם אירועים וסיורים ייעודיים. באותה שנה זכתה תל אביב להיכלל ברשימת 10 היעדים התיירותיים הבינלאומיים הטובים ביותר לקהילה הגאה.

מלבד זאת, בישראל קיימת סוכנות נסיעות שפונה באופן ייחודי לקהל להט"ב.

"תיירים גאים בישראל: השגרירים הכי טובים שלנו"

"ענף התיירות הגאה הפך בשנים האחרונות לשם דבר, גם בישראל. עשרות אלפי תיירים, הומואים ולסביות, פוקדים את המדינה ובעיקר את חופיה של תל-אביב, שהפכה לאחד היעדים התיירותיים המבוקשים עבור הקהילה. ... עם שובם לארצות מוצאם, הופכים התיירים מרחבי העולם לשגרירים טובים וחשובים עבור כלל התיירים המגיעים לישראל." - ynet, 02.04.2016

"יותר מ-25 אלף תיירים גאים צפויים להגיע לישראל"

"כמו כל עיר גאה המכבדת את עצמה, גם תל אביב מציעה לתיירים את ה"Tel Aviv Gay City Tour", סיור שנבנה בשיתוף עם עמותת התיירות של תל אביב, בו יסופר סיפורה של העיר העברית הראשונה בשילוב עם סיפורה של קהילת הלהט"ב." mako, 30.05.2013

ישראל עשתה שינויים עצומים. כיום היא נחשבת לאחת המדינות התומכות ביותר בגאווה. אז אמנם ישראל לא מכבדת את הקהילה הגאה כפי שמכבדות אותה מדינות אמריקה, אך בהחלט אי אפשר לומר שישראל נוהגת כאחת ממדינות ערב הסובבות אותה.

לסריקה: