שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית -כסלו, נובמבר 2017 (67) משרד החינוך

חברים יקרים שלום,

להיות בתוך ההוראה

בכל פעם ששאול נכנס לכיתה, שררה בחלל ציפייה דרוכה, המתנה. הוא צעד לאיטו לעבר שולחן המורה. מבטו משוטט סביב, מוטרד. הוא השיל את אחיזת תיקו שנפל לרצפה, הניח בעדינות את היומן על השולחן, הרים את הספר, והחל לדבר במבטא אירופי כבד. מעולם לא הבנתי כיצד ברגע אחד נעלם כל העולם שסביבנו, הכל נע בתוכנו, הקירות התמוססו והחוץ נכנס פנימה.

"איך הוא נתן לזה לקרות?!" היה סוער על אלוהים במבול, "איך הוא הסכים??" רתחנו כולנו על אברהם העוקד את בנו.

"למה הם לא התנגדו?" שאלה איילה, והוא מיד תיקן אותה בשקט "התנגדנו", מדייק עצמו עד כאב בשאלתה על יהדות פולין, ממנה הגיע.

עיניו כאבו עם הקריאה, ידיו התנופפו מבלי משים בזעם היסטורי. כשלימד על העלייה השלישית נדמה היה שרגליו מתבוססות בבוץ אדמת העמק בחורף, עם אנשי גדוד העבודה. כשסיפר על א.ד גורדון, נהיינו לחלק מהטבע, התאחדנו עם החוויה. כשהחל לדבר עם אנשים, נכנסנו יחד עמו לשיחה. כשדיבר אל ז'בוטינסקי הופיע מבט של מדינאי בעיניו, וכששוחח עם רחל המשוררת, הפכנו כולנו לאשה צעירה וחולה שגעגועיה אוכלים בה בכל פה.

בתחילת השיעור היתה המיית שירת הסירנה הרחוקה והבלתי מושגת מושכת אותנו בעבותות- אל תוך ים הידע, אל התנ"ך, השירה, אל חיי ההיסטוריה. והוא, בת ים מיתולוגית שכמותו, שחלקה אדם וחלקה סיפור שירה והיסטוריה. מורה שהתאחד עם הסיפור, עם הספר, משך אותנו אתו אל מצולות הדברים והטביע חותם שנגע בכולנו לבלי היכר." (אלו הדברים, מ. גפן, 1972)


אחד המרכיבים המשפיעים במיוחד על ההוראה והלמידה, הוא היכולת להיות בתוך ההוראה בתוך ההתרחשות- מחובר אל התכנים באופן פשוט ופנימי, להיות באמת בחלל הכיתה. בהוראה זה יכול לקרות כאשר יש מורה כריזמטי, כמו בסיפור שלמעלה (שלעיתים יכולים להיות לו מחירים כבדים במקביל), במקרים אחרים זה בדיון סוער של תלמידים. בלמידה זה יכול לקרות כשילדה שוקעת בפיתרון של תרגיל מתמטי מסובך או כשילד שוקע בספר, זה קורה כמעט תמיד כשמישהו מלמד או לומד תחום שהוא מאד אוהב או נושא המדבר אל ליבו, זה קורה כשאכפת לנו מאד ממה שמתרחש בתחום. זה קורה גם כשאנו מרשים לעצמינו לחוות את הפליאה, להתבונן על השמש השוקעת מבלי לחשב את זויות קרני השמש.

אנחנו מחנכים לרפלקסיה ולביקורתיות, לחשיבה מסדר גבוה- זה נכון, זה חיוני וזה חשוב, אבל לעתים זה מוציא אותנו מתוך הדבר עצמו. דמיינו לעצמכם ילד ששוקע בספר מרתק אודות נערה שהתאהבה בנער. הנער יצא עמה לשחות בנהר ונסחף במורד הזרם... - פתאום עוצרים את שטף הקריאה ושואלים את הקורא הזה "היכן קראת כבר סיפור דומה?" "מה הייתה מהירות הזרם בהנחה שהנער נסחף 50 מטר תוך חמש שניות?". הכל נהרס, הילד איבד את הסיפור ויצא מתוך הדבר אל ההתבוננות החיצונית.

גם למורה שנכנס לתוך ההוראה, יש יכולת וכוח של "היות בתוך הדבר". יש דברים שיכולים לסייע בכך - התכווננות של המורה בטרם השיעור, עיסוק בתכנים יכולה לסייע לזה, לדמיין את התלמידים יכול לסייע בזה- זו אומנות שלמה. שחקנים עובדים עליה כל חייהם- להיכנס לדמות, להיות שם- כאן ועכשיו בתוך בדברים.

יש ימים שזה יותר קשה, יותר מסובך- אבל אנחנו מנסים וחייבים להצליח. יש לנו תלמידים, יש לנו מורים שאנחנו מכשירים ויש לנו תחום דעת שיש לו ערך רב.

וכדאי לשים לב לדבר הזה - של להיות בפנים, להתאחד עם התכנים, להיות חלק מהדבר שאני מלמד, שאני מעביר, שאני נמצא. ביחד עם הרפלקסיה והביקורתיות - להיות, לפחות בחלק הראשון - בתוך הדברים.

השבוע עברה שנה מיום מותו של ליאונרד כהן, אחד מהכנים שבמורים שניסה להיות תמיד בפנים, תמיד מדויק ותמיד בתוכו, וזה מה שעשה כאשר זה לא הצליח לו.

https://www.youtube.com/watch?v=tixwvZbEpME

אנחנו צריכים לשים לב ולהתאמץ להיות בפנים בתוך החוויה, בתוך הלמידה. אין לנו את הפריווילגיה לעצור את הכל ולהפסיק את ההופעה, יש לנו אחריות על ילדים, על ילדות, על החינוך והארץ הטובה הזו.

ודומני שלצד הביקורתיות, החשיבה מהצד וההתבוננות - חשוב שנתאמן ונתאמץ גם להיות בפנים, להתכונן ולהתכוונן לקראת רגעי ההוראה - ולהיות שם - בשבילנו, בשביל התוכן, ובשביל הילדים והילדות, הנערים והנערות.

"להיות בתוך הדברים"- השתלמות שאלות עמ"ר השבוע (שלח תומר בוזמן)

Big image
שבת שלום,

מוישי

אגף א מדעים

מדע וטכנולוגיה לכל

במוט"ל, אנו שמחים להזמינכם להרצאות וירטואליות סינכרוניות, בנושאי מדע וטכנולוגיה ומעוררי חשיבה כוללת ע.מ.ר לכולנו!

כנס מורי מדע וטכנולוגיה לכל שיתקיים בה' חנוכה, תשע"ח, 17.12.2017

ארבע הרצאות וירטואליות סינכרוניות "במדע וטכנולוגיה לכל"

Big image

כנס ארצי שנתי של מורי "מדע וטכנולוגיה

Big image
Big image
Big image

ביולוגיה

מפגשי מורים במחוזות – תשע"ח

מפגשי מורים במחוזות, למורי הביולוגיה, נערכים בשבועות אלו. במפגשים מושם דגש על שילוב משימות אוריינות כחלק מהוראה מתוקשבת, המובילה בסופו של דבר לבחינה מתוקשבת בי"ב ולביצוע משימות פיזה בכתה י', שילוב שאלות ע.מ.ר*, חידוד מיומנויות החקר והשיתופיות.

במפגש מורים בב"ש, דנו גם בשיתופי פעולה בין מגזרים וקידום חקר במסגרת פרויקטים כמו שיקום מחצבות בנגב וגידול צמחי מרפא בואדי עתיר.

המורים בפסגה ב"ש:

Big image

במפגש בירושלים, בתום המפגש, ארגנו המנחים לביולוגיה יחד עם המורים פרידה מיעל להמן. יעל מדריכה ותיקה ומוערכת לביולוגיה, שם דבר בקרב הביולוגים בירושלים ובכל הארץ, הגיעה לגיל הפרישה ולמרות שיעל מלאה באנרגיות, נאלצה להיפרד מבית הספר ומההדרכה.

המורים בירושלים, במעבדות בלמונטה, גבעת רם, ירושלים:

Big image

השתלמויות ביולוגיה במסגרת איחוד מול ייחוד

בשבועיים האחרונים נערכו מפגשים סינכרוניים ראשונים, בכמה מהשתלמויות המתוקשבות למורי הביולוגיה במסגרת "איחוד מול ייחוד": רכזי מקצוע בהובלתן של ילנה סנצישב וגלית כראדי, אוריינות חזותית בהובלתה של אסתר כהן, הבחינה המתוקשבת בהובלתה של רבקה משגב וסיועה של אמי חלפון, למידה באמצעות פתרון בעיות (PBL) בהובלתה של רונית לבקוביץ ודיבור בציבור בהובלתה של חגית קליין. בהשתלמות הבחינה המתוקשבת, למורים שיגישו השנה לראשונה לבחינת הבגרות המתוקשבת בביולוגיה, השתתפו קרוב ל 90 מורים.

מדעי הסביבה

השתלמויות למורי מדעי הסביבה

לאחרונה נפתחו מס' השתלמויות למורי מדעי הסביבה:

השתלמות מחוזית-חדשנות סביבתית שתתמקד השנה בשאלות חשיבה מסדר גבוה, שאלות אינטגרטיביות בבחינות הבגרות ושאלות עמ"ר (ערכים, מעורבות ורלוונטיות), ניתוח תוצאות הבגרות,ועוד... מפגשי הפתיחה של ההשתלמות התקיימו בשלושה מחוזות : בתיכון אלקייה בדרום, בתיכון חקלאי ימה במרכז ובתיכון אלחכמה בצפון, מפגשים אלה התחילו עם הכרות עם המפמ"רית החדשה גב' סאמיה אבו חיט שהציגה תוצאות בחינות הבגרות, תחרויות, כנסים וימי עיון בשנת תשע"ח בנוסף לעדכונים לפתיחת השנה.

השתלמות "איחוד מול ייחוד" פדגוגיה בעידן החדש – שלב א', בשיתוף אגף א' לפיתוח המקצועי, השתלמות שעוזרת למורים להתאים את עצמם להתפתחויות הטכנולוגיות המהירות, ובכך נהנים 32 מורים משילוב כלים דגיטליים וסביבת למידה מתוקשבת בהוראת המקצוע, בעזרתם יכולים לקדם את הלמידה המשמעותית ולהפעיל תהליכי הוראה- למידה והערכה איכותיים בהוראת מדעי הסביבה בהנחיית המדריכה סוהיר סורה.

השתלמות עדכון ידע מדעי למורי מדעי הסביבה בשתיוף מרכז המורים והפיקוח על מדעי הסביבה. בהשתלמות זו ייחשפו המורים להרצאות של מומחים הנמצאים בחזית המחקר והעשייה הסביבתית. ההשתלמות כוללת מפגשים סינכרונים בשיתוף "אקדמיה ברשת" ואסינכרונים במגוון נושאים כמו כלכלה סביבתית,ניהול שטחים פתוחים, דו"ח מצב הטבע, מזהמים בקרקע והשפעתם, איזורי חיץ למניעת שריפות, נקיון במרחב הציבורי, סביבה מקדמת בריאות, הערכה לאומית של שירותי מערכת ושעונים ביולוגיים להעשרת הידע המדעי. מטלת ההשתלמות פיתוח יחידת הוראה באחד הנושאים להעשרת חומרי ההוראה.

עם הרפורמה והלמידה המשמעותית בלמידה, בהוראה ובהערכה, המורים החדשים זקוקים לתמיכה, לכן לראשונה יתקיימו מפגשים שיהיו מיועדים למורים החדשים. במפגשים אלה יתמקדו בהכרות עם תוכנית הלימודים במדעי הסביבה, הכרות עם אתר המפמ"ר וההערכה הפנימית. בתאריך 20/11/2017 התקיים המפגש הראשון בסדרה בתיכון מקיף עמל בטייבה.

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

כנס גלוב הבינלאומי

ישראל נמצאת שוב על המפה העולמית במסגרת תכנית גלוב בחסות נאס"א ישראל אירחה את הכנס גלוב האירופאי .

בשבוע הראשון של חודש נובמבר , הגיעו לראשונה לארץ 35 נציגים מארה"ב , 22 מדינות מאירופה ומירדן לכנס הבינלאומי של תכנית גלוב. הכנס נערך בבית מלון עדן אין בזיכרון יעקב במסגרת תכנית גלוב העולמית בחסות נאס"א ואוניברסיטת קולוראדו בארה"ב .

התכנית מיושמת בארץ בקרב 146 בתי ספר מכל המגזרים ברחבי הארץ שאותה מרכז ד"ר פריד חמדאן -נציג גלוב ישראל.

סגנית שגריר ארה"ב , גב' טסו אירחה את נציגי גלוב בביתה לארוחת ערב כאות הוקרה להצלחת תכנית גלוב בישראל ולרגל 20 שנה לתכנית גלוב בישראל .

מטרת הכנס לקדם את תכנית גלוב בקרב המדינות המשתתפות ועידוד שיתוף הפעולה בהיבט המדעי-סביבתי - התרבותי תוך שימוש באוריינות דיגיטלית .

במהלך הכנס , ד"ר טוני מורפי ראה כי תכנית גלוב בישראל מהווה מודל ייחודי המשלב את החקר המדעי ואת האוריינות הדיגיטלית בשיתוף עם מחלקת מדעים וקשרי חוץ של שגרירות ארה"ב בישראל . כמ-כן ,ד"ר פריד חמדאן נבחר כחבר בוועד גלוב האירופאי לאחר הצבעה של 17 מדינות מתוך 22 מדינות בסיבוב שני מול המועמדים מאירלנד ,קרואטיה ואיטליה .תפקיד ייחודי זה מאפשר לקבוע מדיניות ולהיות ממקבלי החלטות בהובלת תכנית גלוב באירופה .

מצ"ב קישור לתמונות מהכנס

Big image

תחרות יזמים צעירים אוקטובר 2017

ארגון "יזמים צעירים ישראל" הינו ארגון העוסק בחשיפתם של צעירים לעולם העסקים והיזמות ומאפשר להם להתנסות בו ואף לסייע להם בהבנתו. הארגון זכה להכרה בארגון הגג העולמי אשר משתף פעולה עם מוסדות אקדמיים מובילים בארץ.

בכל שנה מעורבים בתכנית הדגל "עושים עסקים" כ- 250 סטודנטים, וכ- 150 מנטורים עסקיים מחברות מובילות בארץ ובעולם, אשר מובילים את קבוצות היזמים הצעירים בבתי הספר החל משלב הרעיון, דרך הקמת חברה, המצאת מוצר או שירות ופיתוחו, ייצור ומכירה בירידים אזוריים והשתתפות בתחרויות אזוריות ובינלאומיות.

בתחרות היריד האירופי שהתקיימה בחודש אפריל 2017 זכתה הקבוצה של ארגון יזמים צעירים ישראל במקום הראשון מתוך 105 קבוצות בקטגוריה "החברה המצטיינת" = " The

Best Company" .

כמו כן בתחרות האירופאית שהתקיימה ביולי 2017 זכתה הקבוצה של "ארגון יזמים צעירים ישראל" במקום ה-3 מתוך 40 מדינות משתתפות. לכל הדעות זהו הישג מרשים שמשמעותו נותנת תוקף להיותנו מדינה המובילה בתחום היזמות.

ביריד הארצי שהתקיים באוקטובר 2017 בחיפה השתתפו 14 חברות עסקיות. מתוכן שתי חברות הגיעו למקום הראשון וייצגו את מדינת ישראל בתחרות היריד הבינלאומי היוקרתית שתתקיים בחודש אפריל 2018 בריגה, לטביה.

1. חברת נמו מבית הספר חט"ב רבין ממקיף אמירים ראשון לציון- אשר הציגו מתקן לקילוף ביצה קשה Peal egg

2. חברת אבני דרך מבית הספר אמי"ת עתידים אור עקיבא- אשר חיברו משחק בנושא: זהירות בדרכים – " ללכת בטוח בדרכים". הקבוצה למדה זאת במסגרת אשכול הפיס של אור עקיבא .

Big image

הממונה על החינוך הבדואי


יחידת לימוד על המוסלמים והיהודים באלבניה במלחה״מ הראשונה

מורים ומנהלים במפגש ראשון עם דן אוריין הממונה על מדינות הבלקן ושגריר ישראל למקדוניה במשרד החוץ בירושלים בתאריך 14.11.17.

תמצית הרעיון: לאור התגובות החמות מתלמידים ומורים להיסטוריה על יחידת הלימוד כהערכה חלופית: ״חלקה של אלבניה בהצלת יהודים בשואה ״משרד החוץ יזם פרויקט משותף . משלחת של 20 תלמידים שלמדו את היחידה בשנה שעברה ייצאו להכיר את המדינה בה נרתמו מוסלמים אלבניים כיחידים , כמשפחות וכאומה שלמה להצלת יהודים ממדינתם וממדינות אירופה במדינתם בתקופת השואה.

המשלחת תתחיל מסעה בבית העלמין בעיר ביטולה במקדוניה הסמוכה . במדינה זו נשלחו כל יהודי מקדוניה למחנה ההשמדה אושוויץ למעט בודדים שנמלטו. משם תמשיך המשלחת לאלבניה ותיפגש עם תלמידי תיכון בעיר הבירה טירנה, עם שרים ועם שגריר ישראל ותטייל המשלחת במקומות שנלמדו ביחידת הלימוד שכתבה ד״ר אפרת קדם טהר.

בתיה״ס התיכוניים אשר למדו יחידה זאת בשנה״ל תשע״ז הם : הראלי בית בירם בחיפה, תיכון טובא זנגרייה , תיכון מקיף דאר אל קלם ברהט, תיכון מקיף בענה -דיר אל אסד, ותיכון באר טוביה.

ראוי לציין שד"ר מוחמד אלהיב הוביל במגזר הבדואי את בתיה"ס ללימודי יחידה חשובה זאת ואורנה כץ מפמ"ר ההיסטוריה ליוותה את בתיה"ס היהודיים

Big image

שבוע הסובלנות בתיכון כעבייה

במסגרת הפעילות של בית הספר המקיף כעבייה טבאש - חג'אג'רה בשבוע הסובלנות ולקראת יום הסובלנות העולמי, אירח בית הספר נציגים מכל הדתות בארץ כדי לנהל דיאלוג גלוי על ערך הסובלנות וקבלת האחר בכל הדתות.

מנהל בית הספר פתח את האירוע ב 14.11.2017 בפני התלמידים והאורחים ואמר: "אנו תמיד מקפידים על ניהול אירועים כאלה ודיאלוג זה אנחנו מקיימים בפעם השלישית, וזאת על סמך האמונה שלנו בחשיבות הסובלנות וקבלת האחר כערך אנושי חשוב וכמסר להעבירו לתלמידינו ומהם לדורות הבאים, ובכך נבנה חברה טובה המבוססת על כבוד, סובלנות ואהבה.

Big image

אגף א' חברה ורוח

יום זכויות האדם הבינלאומי

יום העיון יתקיים ביום רביעי 29 בנובמבר 2017 במטח , רחוב קלאוזנר 16 , תל אביב

Big image

פורום המורים למורים בבתי הספר העל יסודיים ב"מועצה לישראל יפה"

ביום שלישי התכנסו כ -300 מורים מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים במסגרת מפגש ארצי "פורום מורים למורים בעל יסודי". המפגש התקיים במועצה לישראל יפה וראשיתו של המפגש היה בקשר בין תחום הדעת ך]עילות של המועצה לישראל יפה.

ההרצאות בפורום הראשון הוקדשו להישגי התעשייה הישראלית ב-70 שנות קיומה של מדינת ישראל. שני תעשיינים ריגשו את המורים בתארם את הצלחותיהם כתעשיינים מובילים: הבעלים של חברת "רב בריח" (אשקלון) ומנכ"ל פולפילם (שדרות).

הפורומים הארציים למורים בעל יסודי מווים את "}כיכר העיר" למורים ומשמים מפגש פורה, מפרה וחווייתי לקהילה מקצועית לומדת ופועלת בשיתוף פעולה רחב היקף.

סיור ב"שביל הים" – סיור לחברי האגודה הגאוגרפית הישראלית למורי גאוגרפיה-אדם וסביבה ולגאוגרפים מהאקדמיה ומהשטח

האגודה הגאוגרפית הישראלית מעניקה עשרה סיורים חינם לחבריה במהלך שנה קקלנדרית. מורי תחום הדעת יצאו בסיורם הראשון ל"שביל הים" – שביל מתוכנן שיעבור לאורך חופי ישראל לטובת הציבור. השביל עובר בקרוב לידי ביצוע בחסות אוניברסיטת חיפה.

הסיור, כתמיד, חדשני, חווייתי ומייצג עשייה גאוגרפית מהשטח לטובת ציבור התלמידים, המורים, לשוחרי גאוגרפיה ולכלל הציבור.

אגף א' מורשת

יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן - הזמנה לטקס

Big image

חגיגת הסיום של ההתמודדות שהתקיימה השנה בנושא "אוצרות יהדות המזרח" יתקיים בחנוכה בתאריך 13 בדצמבר 2017 בצריף הנשיא ביד יצחק בן צבי, ירושלים.

Big image

אגף א שפות

באגף א' שפות אנו מאמינים כי יכולת ההבעה בכתב ובעל פה, אוצר מלים עשיר ושליטה בשפת האם ובשפות בכלל מהווים ערובה להצלחת ילדינו בלימודיהם בכל מקצועות הלימוד. לצורך למידה אגפית והכנת תכניות לעתיד, התחלנו בשיתוף פעולה עם חוקרים מהאקדמיה ועם אנשי חינוך על מנת לשפר את מיומנויות הקניית הלשון ולימודי השפה. המפגשים הללו מתקיימים אחת לחודש בימי שני. במפגש אנו זוכים לשמוע הרצאה בתחום השפה ולהיחשף לדרכי רכישת שפה, הקניית קריאה וכתיבה וכד'. כמו כן אנו נחשפים למחקרים חדשים בנושאים הללו בארץ ובעולם.

ביום שני ה- 18/9/2017 התקיימה הרצאתן של ד"ר עליזה עמיר והלה אתקין שעסקה ב"רב אוריינויות בשירות תחומי הדעת". כיום התפיסה המורחבת של המושג אוריינות כוללת קריאה, כתיבה, דיבור והאזנה. המונח רב אוריינויות מתייחס לאוריינות בהקשר תאורטי ופדגוגי ומדגיש שני היבטים מרכזיים של אוריינות: העושר הלשוני וריבוי האופנויות של ביטוי וייצוג לשוני. מכאן התפתחה התכנית הלאומית- שלהב"ת- שילוב של הבנה והבעה בתחומי הדעת. כיוון שהמקצוע "עברית" קשור למרבית מקצועות הלימוד ומשמש תשתית לתהליכי הלמידה, יקנו בו המורים מיומנויות אורייניות החוצות דיסציפלינות.

ביום שני ה- 16/10/2017 התקיימה הרצאתו של מר יאיר אור מאוניברסיטת תל אביב "מודעות לשונית ככלי להבנה הדדית וללימוד שפות. מטרת המודעות הלשונית אינה ללמד שפות, אלא ללמד אודות המגוון של השפות המדוברות בעולם ולהבין מהי רב לשוניות. אחת מנקודות החוזק של התחום היא הנטייה המכילה שלו המתקשרת לתפיסות של סובלנות ופלורליזם ומקבלת מגוון עשיר של שפות ותרבויות. בהרצאה נחשפנו למספר התנסויות שבהן הצלחנו לזהות סדירות בשפה(ימות השבוע), האווירה בין הדוברים והיחסים ביניהם וכל זאת בלי להבין את השפה כלל.

ביום שני ה- 6/11/2017 התקיימה הרצאתה של פרופ' דורית רביד מאוניברסיטת תל אביב. ההרצאה להכיר את המצוי בדרך (גם) אל הרצוי עסקה בשפה ובאוריינות בבתי הספר בישראל. רכישת השפה הטבעית והקניית האוריינות הלשונית הינם תהליכים ארוכי טווח המתבססים על יכולות קוגניטיביות ונזקקים לתשומה לשונית מרובה ומגוונת. הילד/ התלמיד נתפס כבן שיח ויש להתייחס לעברית הנרכשת כיום כשהיא נושאת רבים מעקבות העבר.

הנכם מוזמנים להרצאתו של פרופ' יורם עשת ביום שני ה- 4/12/2017 שתעסוק ב"האדם החושב בעידן הדיגיטלי".

מרכז שפות חדש נחנך ברחובות

מרכז שפות חדש נחנך בטקס חגיגי בחטיבה א' דה שליט, ברחובות השבוע ב- 9.11.2017 המרכז נפתח בחסות משרד החינוך ועריית רחובות. בטקס נכחו משה זעפרני, מנהל אגף שפות במשרד החינוך, זהור בלום, אחראי על תיק החינוך בעריית רחובות, חנה חרוסט, מפקחת מחוזית, אבי קיש, מנהל הקריה, אביבה חדד, מנהלת חטיבה א'.

תלמידי מופת לומדים צרפתית וערבית חובה ועוד הרבה שפות...לעתיד טוב יותר!

אחרי יוזמה של הפיקוח לצרפתית, לחייב הוראת צרפתית לתלמידי כיתת מופת שכבר לומדים ערבית, מנהלת החטיבה החליטה להרחיב את הוראת שפות במגמה "יחסים בינלאומיים" ולפתוח בית ספר לעוד שפות. תלמידים כיום, יוכלו לבחור ללמוד עוד שפות כמו ספרדית או סינית . לדברי זוהר בלום יש כוונה להרחיב את האפשרויות וללמוד במרכז גרמנית ואיטלקית.

בטקס פתיחת מרכז השפות השתתפו הורי ותלמידי בית-הספר. הטקס לווה בהופעה מרגשת של תלמידי בית-הספר בשפות שונות; תלמידי הכתה ללימודי הספרדית העלו מחזה בשפה הספרדית, תלמידי הכתה ללימודי צרפתית שרו בצרפתית, והתלמידים הלומדים סינית ניהלו דו-שיח אומנתי בשפה הסינית.

צרפתית

למידה ותרומה לקהילה הולכים יחד!

לומדי צרפתית בתיכון הרצוג בכפר-סבא החלו להתנדב פעמיים בשבוע בבית הספר היסודי ממ''ד בר-אילן כדי לסייע לתלמידים עולים מצרפת ומבלגיה.

בקיץ האחרון, 12 משפחות עלו ממדינות דוברות צרפתית ומתגוררות בכפר-סבא.

לאור מציאות זו, יזמה רכזת המגמה הצרפתית בבית ספר, דני גאלי-דואני פרויקט התנדבותי במסגרת מחויבות אישית: תלמידי המגמה מסייעים לילדים עולים החדשים בלימודי השפה העברית ומרוויחים תרגול בשפה הצרפתית.

ההתנדבות מתקיימת כחלק ממעורבות חברתית, כאשר תלמידי תיכון תורמים לקהילה.

רכזת הפרויקט (המגמה) הציגה בפניהם את מטרות היוזמה בעזרת שיעורי הכנה העוסקים בנתינה לזולת. היא גם תארה את אופייה הייחודי של התרבות האירופאית בכלל והתרבות הצרפתית בפרט, את מאפייני קהילות העולים בעיר וגם את קשיי קליטת העולים.

התלמידים משני בתי הספר נהנים מאוד מהפרויקט, וכבר נוצרו קשרים אישיים ומיוחדים

הפיקוח על הוראת ערבית ואסלאם

פדגוגיה בעידן החדש – השתלמות מתוקשבת ערבית למגזר היהודי

השינויים המתחוללים בתרבות הידע והטכנולוגיה בעולם מציבים בפני מערכות החינוך בעולם אתגר רציני של התאמת ההוראה, הלמידה וההערכה למתרחש סביב. כדי לחולל שינוי פדגוגי מהותי יש צורך להיחשף לסיבות לשינוי הנדרש במערכת החינוך, לצפי השינוי העתיד להתרחש, להכיר את מאפייני הלומד במאה ה - 21 ולהבין את הדרכים להשיג זאת תוך התחשבות בהשפעת הטכנולוגיה על אופני ההוראה החדשנים.
לפני כשלושה שבועות נפתחו שתי השתלמויות מתוקשבות בהוראת הערבית למגזר היהודי בנושא "פדגוגיה בעידן החדש א" ו"פדגוגיה בעידן החדש ב" במטרה להציג בפני המורים את "התמונה הפדגוגית הגדולה" ולהתמקד בנושא המרכזי - מיומנויות המאה ה -21

Big image

השתלמות "פדגוגיה א", בהנחיית המדריכה המחוזית זהבית דבס , עוסקת בפרקטיקה. המורים יכירו כלים דיגיטאליים וילמדו איך עובדים עם כל כלי. הנושאים המרכזיים בהם עוסקת השתלמות זו הם: משחקים בהוראה (מחולל משחקים), סרטונים ומצגות אינטראקטיביות.

בכל יחידה מתקיים "סיעור מוחין שיתופי" בו כותבים המורים כיצד הם משתמשים בכלי בכיתה ומה מטרת הכלי בהכנת פעילות בכיתה שיטות ודרכי העברת הכלי בהוראה.

Big image

השתלמות "פדגוגיה ב", בהנחיית המדריכה הארצית מיטל אברהמס ,עוסקת בהעמקת התיאוריה. בהשתלמות זו המורים בוחנים כיצד הפעילות שהם מכינים באה לידי ביטוי במיומנויות של המאה ה-21. בהשתלמות זו הכלים הדיגיטאליים מתקדמים יותר והם יוצגו ויודגמו באופן יישומי בשלוש אסטרטגיות למידה: סרטונים, משחקים בהוראה וחדרי בריחה. ההשתלמות תאפשר לכל משתלם לקחת חלק בפעילויות הנגזרות ממנה תוך התנסות במגוון כלים דיגיטאליים ייעודיים לכל אסטרטגיה; לרכוש מיומנות פיתוח של פעילויות לימוד חדשניות התואמות את אופן הלמידה במאה ה - 21: למידה עצמאית, חקרנית הפורצת את גבולות הכיתה והזמן.

בסיום כל יחידה מצורף "יומן מסע שיתופי" בו כותבים המורים רפלקציה על התהליך שעוברים בזמן למידת הכלי, הכנת פעילות לכיתת הלימוד והעברתה.

דוגמה ליומן מסע בנושא הכנת סרטונים (היומן עדיין ריק...)

Big image

דוגמה ליומן מסע בנושא חדרי בריחה (לאחר שמילאו המורים את הרפלקציה...)

Big image

שתי ההשתלמויות צפויות להסתיים בשבוע הראשון של חודש ינואר 2008 במשימות סיכום מעניינות ומאתגרות.

בפדגוגיה א' יכינו המשתלמים מחוון לאחת הפעילויות שהכינו במהלך ההשתלמות.

בפדגוגיה ב' יערכו המשתלמים עיתון בשפה הערבית, בו יציגו את כל הפעילויות שלמדו והכינו במהלך ההשתלמות.

ספרדית

הסכם על פרויקט חינוכי משותף בין שגרירות הרפובליקה הדומיניקנית ובין משרד החינוך- הפיקוח על הוראת הספרדית כשפה זרה.

ביום רביעי י"ט בחשוון תשע"ח, 8.11.2017, נחתם הסכם על פרויקט חינוכי משותף בין שגרירות הרפובליקה הדומיניקנית ובין משרד החינוך- הפיקוח על הוראת הספרדית כשפה זרה.

שגרירות הרפובליקה הדומיניקנית בישראל, באמצעות נציגה, כבוד השגריר, מר אלכסנדר דה לה רוסה, ומשרד החינוך של ישראל, באמצעות מר משה זעפרני, מנהל אגף שפות במזכירות הפדגוגית, ד"ר ביאטריס כ"ץ, מפמ"ר ספרדית וד"ר דלית אטרקצ'י, מנהלת אגף בכיר קשרי חוץ ואונסקו, חתמו על הסכם של פיתוח יוזמה, המבוססת על תכנית הלימודים להוראת השפה ספרדית, ומשלבת היכרות עם התרבות של הרפובליקה הדומיניקנית.

Big image

הפיקוח להוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

ימי עיון בנושא "אסטרטגיות חשיבה ומיומנויות אוריינות קריאה בשפת אם ערבית"

ביום שלישי 7/11/2017 הושלמה סדרה של 5 ימי עיון ומפגשים לימודיים בנושא "אסטרטגיות חשיבה ומיומנויות אוריינות קריאה בשפת אם ערבית".

בכל המחוזות לרכזי מקצוע ומורי/ות שפת אם ערבית בכיתות ט' ו י'. ימי העיון התקיימו בין השעות 13:30-17:30 במועדים להלן:

מחוז הצפון- יום שליש 10/10/2017, בבי"ס נזירות המושיע בעיר נצרת.

מחוז הצפון- יום רביעי 1/10/2017 , באשכול פיס, בעיר טמרה.

מחוז דרום- יום שלישי 24/10/2017, במרכז פסג"ה תל-שבע.

מחוז מרכז ותל-אביב- יום שלישי 31/10/2017, בחט"ב אל-סלאם בעיר טייבה.

מחוז חיפה- יום שלישי 7/11/2017, במכללת אלקאסמי למדעים וטכנולוגיה, בעיר באקה.

במהלך כל ימי העיון השתתף יותר מ- 700 מורה, כאשר המטרות של ימי העיון היו- פיתוח תפקודי המורה בשילוב דרכים להוראה של מיומנויות ואסטרטגיות חשיבה מסדר גבוה, בנוסך לטיפוח מיומנויות אוריינות קריאה בסביבה דיגיטלית ומיומנויות המאה ה- 21.

Big image

יום עיון למורות החינוך הלשוני-ערבית בכיתות א'

במהלך משותף של אגף שפות– הפיקוח על השפה הערבית והאגף לחינוך יסודי, התקיים יום עיון ראשון ביום שלישי 14/11/2017 בין השעות 13:30- 17:30 באשכול פיס בעיר טמרה, ראוי לציין שיום עיון זה הוא חלק מסדרת ימי עיון ומפגשים לימודיים מתוכננים בכל המחוזות, למורות החינוך הלשוני-ערבית בכיתות א', בנושא "הגרסה המעודכנת של מבדק הקריאה לכיתות א, ספריית אלפאנוס לכיתות א+ב".

Big image

שפה ערבית - מגזר דרוזי

ימי למידה בתוך בתי הספר בעניין אוריינות דיגיטלית -שפה ערבית - מגזר דרוזי

במסגרת מקצוע הערבית במגזר הדרוזי והצ'רקסי אנו מקיימים ימי למידה\ הדרכה בבתי הספר העל יסודיים לצוותי מורי השפה הערבית בנושא אוריינות דיגיטלית, והטמעת המיומנויות הנדרשות במשימה מתוקשבת ברוח מבחני הפיזה, במטרה להטמיע בקרב התלמידים את המיומנויות הנדרשות במאה ה21.

שולחן עגול - מורי שפה ערבית במגזר דרוזי עם מנכ"ל משרד חינוך

"אין תחליף לקיצור הטווח בין התובנות העולות מהמעשה החינוכי בשטח לבין קביעת המדיניות במטה המשרד", מדבריו של מנכ"ל משרד החינוך מר' שמואל אבואב.

בתאריך 2017\11\14 התקיים מפגש מורים ומורות לערבית במגזר הדרוזי והצ'רקסי עם מנכ"ל משרד החינוך מר שמואל אבואב במתנ"ס מגדים בכרמאל, במסגרת סבבי "שולחן עגול" שהמנכ"ל נוהג לקיים. במפגש השתתפו כ 30 מורים מכל בתי הספר ( יסודי , חט"ב ותיכון ) במגזר הדרוזי והצ'רקסי. במטרה ללמוד מקרוב ובדרך בלתי אמצעית על האתגרים העומדים בפני המורים והמורות בהוראת מקצוע הערבית, ולשמוע על כל הרעיונות והכיוונים לשיפור ולקידום.

" שמחתי לפגוש פנים אל פנים מורים ומורות בתי הספר מסורים /ות ונאמנים/ות המבינים/ות שהמפתח המרכזי להתפתחותו של התלמיד הוא סל הערכים שחובתנו להקנות לו. מצאתי מורים השוקדים ללא לאות לקדם את הישגי התלמידים" מתוך דבריו של המנכ"ל

Big image

קהילות לומדות – הפיקוח על הוראת הערבית ועולם הערבים והאסלאם

בתחום הדעת ערבית ועולם הערבים והאסלאם במגזר היהודי אנו מארגנים קבוצות למידה , קהילות לומדות התומכות במורים חדשים בבתי הספר היסודיים, חט"ב וחט"ע.

הקהילות הלומדות יפגשו אחת לחודש וחצי בכל מחוז בהובלת המדריך המרכז, למפגש למידת עמיתים ולחשיבה משותפת בכדי לתת מענה משותף לנושאים שונים.

החשיבה בקרב הפיקוח וההדרכה היא להוביל קהילות למידה עתידיות בקרב אוכלוסיות שונות בעלות מאפיינים דומים.

אגף א לפיתוח פדגוגי

"מבחינה אחרת" – כנס תמ"ר ותכניות ייחודיות

הנכם מוזמנים למפגש למידה ארצי שיתקיים ב 7.3.18 בו יוצגו פריצות דרך בבחינות הבגרות - בהמרה המלאה (100% המרה): במקצועות החובה- תמ"ר ובמקצועות הבחירה- תכניות ייחודיות.

אנא הפיצו את ההזמנה בקרב קהילות המורים שלכם.

קישור להרשמה

Big image

סרטוני למידה במיקרו קרדיטציה

הקורסים הקצרים במיקרו קרדיטציה כוללים שלב של למידה עצמית של הכשירות.

להכנת שלב זה, הקים צוות פיתוח אונליין של מטח אולפן חדשני לצילום 20 סימולציות בשידור חי. התסריטים נכתבו ע"י מפתחי הקורסים בתחומי הדעת בשיתוף צוות מקצועי של תסריטאים.

הסימולציות מלמדות ומדגימות כשירויות שכל מורה יכול ליישם עם תלמידיו, ומהוות את הבסיס לקורסים מקוונים חדשניים לפיתוח מקצועי במסלול מותאם אישית – מיקרו קרדיטציה

בתמונות הצצה לאולפן הצילומים שהתקיים בשבוע שעבר במטח.

"כפטריות אחר הגשם" - קורסים מקוונים שנפתחו לאחרונה

150 קורסים מקוונים במגוון מסלולי למידה נמצאים בשלב ההפעלה.

בשבועיים האחרונים נפתחו 35 קורסים חדשים בתחומי הדעת הבאים:

אזרחות: למידה בדרך החקר ורכזי מקצוע

אנגלית : מטלת ביצוע

ביולוגיה: למידה מבוססת פרויקטים – PBL, רכזי מקצוע, דיבור בפני קהל ואוריינות חזותית

גיאוגרפיה אדם וסביבה: סיבר גיאוגרפי למתחילים ובגרויות מתוקשבות

היסטוריה ממלכתי: חשיבה מסדר גבוה ועמ"ר בבחינות הבגרות שלב ג', בגרויות מתוקשבות

חינוך גופני: למידה מבוססת פרויקטים – PBL

כימיה: בגרויות מתוקשבות, מטלת ביצוע

מדע וטכנולוגיה בחט"ב: למידה בדרך החקר למתחילים ולמתקדמים

מדעי החברה: שילוב ערכים ומניעת גזענות בתחומי הדעת

מחול: אורח חיים בריא

מחשבת ישראל ממלכתי: משבר אמונה בעת החדשה

מתמטיקה: מטלת ביצוע ורכזי מקצוע

ספרות מ"מ: שמחת הקריאה- ספרות בנעלי בית, למידה בדרך החקר

ספרות למגזר הערבי: למידה בדרך החקר

עברית וחינוך לשוני ליסודי: הוראת ספרות בבית הספר היסודי

עברית לערבים: תלקיט/ פורטפוליו, מטלת ביצוע ולמידה מבוססת פרויקטים - PBL, עברית לערבים

ערבית לערבים: דיבור בפני קהל, למידה בדרך החקר

ערבית במגזר הדרוזי והצ'רקסי: דיבור בפני קהל

פיזיקה: למידה בדרך החקר

תושב"ע ממ"ד: רכזי מקצוע

תנ"ך ממ"ד: רכזי מקצוע, למידה מבוססת פרויקטים-PBL

תרבות יהודית ישראלית: תכנית לימודים חדשה ג-ד

אגף א לפיתוח פדגוגי- הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

מפגש למדריכי מדעים ביסודי להכרת "הכתה האינטראקטיבית"

השבוע התקיים מפגש לימודי למדריכי מדע וטכנולוגיה לבית הספר היסודי בחינוך הערבי בו הכירו את יסודות פיתוח תכנים לימודיים באמצעות הפלטפורמה "הכתה האינטראקטיבית". המפגש התקיים בתיאום של המפקח על הוראת תחום מדע וטכנולוגיה בבתי-ספר יסודיים במגזר הערבי, ד"ר חמד טרביה, והפיקוח על הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי, מר' אימן זועבי. מטרת המפגש לטפח שילוב פדגוגיה דיגיטלית בהוראה, למידה והערכה ובניית משימות מתוקשבות באמצעות המחולל "הכיתה האינטראקטיבית", אשר יפורסמו לבתי הספר במהלך שבוע המדעים המתוקשב המתקיים בחודש מרץ.

חינוך גופני

אליפות ארצית בכדורסל תלמידים ותלמידות י'-י"ב - 15-16.11.17

האליפות הארצית בכדורסל תלמידים ותלמידות התקיימה זו השנה ה-23 בגליל העליון ואורגנה על ידי משרד החינוך, התאחדות הספורט לבתי הספר ובשיתוף המועצה המקומית גליל עליון.

לאליפות זו העפילו 12 הקבוצות הטובות ביותר מתוך 147 קבוצות בתלמידים ו-8 הקבוצות הטובות ביותר מתוך 50 בתלמידות.

כ- 32 משחקים התקיימו ביומיים של אליפות באולמות שונים בקיבוץ חולתה, בקיבוץ כפר בלום, בקיבוץ דפנה ובכפר יובל.

צוות השופטים (איגוד הכדורסל) הגדול והמקצועי ליווה בהצלחה והיווה נדבך מרכזי וחשוב בארגונה המוצלח של האליפות על כל שלביה.

כפר הנופש נופי גונן היווה את מרכז האירוח של כלל התלמידים והתלמידות באליפות והעניק לכולנו בית חם.

בתי הספר אשר העפילו לאליפות התיכונים הינם:

תלמידים: ליד"ה ירושלים ו- הדרים הוד השרון . למשחקי המבחן העפילו דה שליט רחובות ו- אורט קרית מוצקין.

תלמידות: רבין כפר סבא ותיכון כאוכב.

אגף א אמנויות

במהלך חודש נובמבר נפתחו חמישה קורסים ארציים לפיתוח מקצועי מעשי בתחום המחול.

התכנים בקורסים בהלימה לתכנית הלימודים ומתמקדים בהיבטים המעשיים: בלט קלאסי, מחול מודרני עכשווי, מחול מודרני-טכניקת גרהם, מודלים בהנחיית אימפרוביזציה, "מחוללים מתנועעים, מתקשרים" לגילאי היסודי. הקורסים מתקיימים הודות לשיתוף הפעולה רב השנים עם אגף א' לפיתוח מקצועי לעובדי הוראה, המרכז לביכורי העיתים בתל אביב והאולפן למחול במשגב. משך כל קורס בתחום המחול הוא כשבעה חודשים ומתקיים מפגש בכל שבוע. בכל שלושה או ארבעה מפגשים מתחלף המנחה. מבנה הקורס הכרחי לשימור ושכלול היכולות הפיסיות של המורים כמו גם חידוד ושכלול ההיבט המתודי ושמירה על רלוונטיות בעבודה עם תלמידים. המנחים שנבחרו להוביל את מפגשי הקורסים מומחים בתחום הביצוע, עם הכרות קרובה של המחול במערכת החינוך, בעלי גישה פדגוגית מובנית אשר תואמת את תכנית הלימודים, מערבת חשיבה מסדר גבוה ובהלימה למודל ע.מ.ר.

בין המנחים: נעמי פרלוב - מנהלת המסלול לרקדנים בביכורי העיתים ומנהלת חזרות לכוריאוגרף אנז'לין פרלז'וקאז, מרים קסצ'רמן – רקדנית ראשית לשעבר בבלט קולברג, מאטה מוראיי – מנהל אמנותי לשעבר בבלט הישראלי, אילנית תדמור- יוצרת, מורה ומנחה בלהקת ורטיגו, שלומית פונדמנסקי - כוריאוגרפית ויוצרת, מייסדת שותפה ב"שלומבל", חגית זרגרי – מנהלת אמנותית ללהקת "הורה ירושלים", נועם כרמלי – מורה בסדנא של להקת ורטיגו מנהל עמותת הקונטקט בישראל.

Big image

תמונת הרקע

תלמיד עם מורה, 1700, צייר פלמי לא ידוע

Der Gelehrte mit seinem Schüler um1700


public domain רשיון

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Der_Gelehrte_mit_seinem_Sch%C3%BCler_um1700.jpg