על מחלת הצרעת

עם החוקר הנסון

Big image

שלחנו את כתבינו מטעם צוות העיתון לערוך ראיון עם החוקר הנסון המומחה למחלת הצרעת. הם חזרו עם פרטים מעניינים וגילויים מרעישים.

מהו הגורם למחלת הצרעת ואיך היא באה לידי ביטוי?

מחלת הצרעת היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידק Mycobacterium leprae. לחיידק הצרעת קוראים גם חיידק הֶנסון על שם החוקר שגילה אותו, חיידק זה הינו טפיל מוחלט ולא ניתן לגדלו מחוץ לתאים חיים. החיידק מדביק בדרך של תרסיס הנמלט מדרכי הנשימה- התעטשות או שיעול. חיידק זה חודר לעור, ו"מתמקם" בעיקר בקצות העצבים כשהוא פוגע במערכת הוא גורם .לחוסר תחושה בעור - חוש המישוש ניפגע זוהי הצורה הקשה של המחלה
המחלה יכולה להתפרץ גם בצורה קלה, הנראית ככתמים אדומים על העור.

כיצד ניתן לטפל במחלה?

כאשר אתם נתקלים בסממנים של המחלה כגון: עיוותים או כתמים בגוף ועל העור, חייבים לפנות לרופא לקבל תרופה למחלה זו. לאורך ההיסטוריה הצרעת נחשבה כמחלה חשוכת מרפא. בשנת 1946 החלו חולי הצרעת להשתמש בתרופה דפסון, אך בשנות השישים החלו להתפתח תרופות נוספות כגון ריפמפין וקלופזמין. ניתן גם למנוע את הדבקת המחלה קודם בעזרת חיסונים באופן טבעי כנגד החיידק. לרוב החולים במחלה בצורתה הקלה, די בטיפול תרופתי לאורך שישה חודשים להשגת מרפא. הטיפול במקרים הקשים ביותר אורך כשנתיים. כיום מספק ארגון הבריאות העולמי את כלל התרופות לטיפול במחלה לכל המדינות שבהן קיימים מקרי צרעת. במחצית מאה העשרים נמצא טיפול אנטיביוטי יעיל כנגד החיידק המחולל צרעת. הטיפול יעיל רק בשלבים הראשונים של המחלה לפני שנוצרו אצל החולה נזקים בלתי הפיכים.

האם ניתן למצוא את המחלה כיום?

מחלת הצרעת כמעט אינה קיימת יותר בארצות העשירות והמפותחות, אך היא עדיין נפוצה למדי במספר מדינות שנחשבות גדלות, עניות וצפופות, שבהן משאבי הרפואה באזורים מבודדים הם דלים. במקביל, חלק מהאנשים באותן מדינות נמנעים מלפנות עזרה של רופאים - בגלל חוסר אמון בהם והן מסיבות כלכליות,לכן האבחון של הצרעת מתאחר, כמו כן הטיפול במחלה ניתן במקרים רבים רק לאחר שכבר נגרמו לחולים בה נזקים בלתי הפיכים.

היכן חיו המצורעים לאורך ההיסטוריה?

לאורך ההיסטוריה אדם החלה בצרעת היה חי מחוץ לעיר במושבות מצורעים. מחלה זו עוררה פחד ורתיעה כיוון שגרמה לעיוותים בגוף, נכות, היא הייתה חשוכת מרפא ומדבקת. חלק ממושבות המצורעים מוקמו על איים מבודדים כדי להבטיח את בידודם מהאוכלוסייה. בניגוד לכך היו בתי מצורעים ששכנו על דרכים מרכזיות, כדי שהמצורעים יוכלו לקבץ תרומות מהעוברים.

כיום ישנם מושבות מצורעים בהודו ובפיליפינים, ארגונים הומניטריים שולחים חבילות סיוע באופן קבוע.

Big image

מקור לצרעת במקרא


  • בתנ"ך מסופר על מרים הנביאה אחותו של משה רבינו שחלתה בצרעת משום שדיברה לשון הרע, היא הייתה מנודה מהמחנה עד שנרפאה. ניתן ללמוד מכך שבתנ"ך הצרעת היא עונש על מדברי לשון הרע.

אישיים ידועים החלו בצרעת

נעמן שר צבא ארם שנרפא על ידי ה' ששלח לו את אלישע הנביא. בנוסף עוזיהו מלך יהודה שלקה בצרעת בשל רצונו להקטיר קטורת, משימה שהייתה שמורה לכוהנים בלבד, בלדווין הרביעי מלך ירושלים חלה ונפטר מהצרעת, האב דמיין, מיסיונר קטולי שטיפל בחולי הצרעת נדבק גם הוא ונפטר מהמחלה.

כך נראה אדם כבן עשרים וארבע החולה בצרעת

mycobacterium leprae

מגישות: אביטל, שקד, אורי ומור