שבת שלום

המזכירות הפדגוגית - ט"ו בשבט, פברואר 2018 (72) משרד החינוך

חברים יקרים שלום

השבוע ביקרתי במשך יום שלם במחוז מרכז עם עמליה חימוביץ' (מנהלת המחוז). המחוז עוסק באופן אינטנסיבי בפיתוח הפדגוגיה המיטבית של בתי הספר. במהלך הביקור נכנסנו לכמה שעות לישיבות צוות דיסציפלינריות שעסקו בתוצרים של תלמידים. המורים בחנו תוצרי הוראה והגיעו מהן למסקנות פדגוגיות עמוקות ביותר, ניתן היה לראות כיצד המורים מעמיקים בעולמם של הילדים, מנסים להבין היכן התלמידים צדקו ומדוע הם טעו, ואיך ניתן לשפר זאת. בתי ספר עשו עבודה פדגוגית מופלאה ומעניינת, מסע מרתק לעולמו של הילד ואופני הלמידה שלו.

זה היה מסע מרתק לגלות כיצד מתשובה אחת קטנה של תלמיד ניתן להגיע לשאלות עומק, ולחזור ללמד בכיתה. במהלך הדיונים הפדגוגיים של הצוותים דובר רבות על הצורך לשים לב למצב ההתפתחותי של הילד, ולהתפתחות והבשלתו להבנת מושגים מתמטיים, הבשלה שפתית הבנת מטאפורות ועוד.

בדרך חזרה לירושלים התבוננתי מהחלון כשפתאום שטפו את עיני כתמי השקדיות בעליות מוצא. הנוסעים לירושלים בשבועות האחרונים יכולים להבחין, אם הם רק מביטים מחוץ לחלון, בלובן השקדיות המרהיב את הגאיות החורפיים.

גשמי הברכה שחיכינו להם זמן כה רב, שטפו סוף סוף את הבצורת והרוו את ההרים והמישורים.

כמעט נדמה שניתן לשמוע את אנחת הרווחה של האדמה ותלמיה, כשהמים חלחלו למעמקיה.

על אף הברכה והמים, תקופת השנה הזו היא תקופה קשה מאד לטבע הארץ ישראלי. ט"ו בשבט שנחשב כחג הטבע והעצים, ושעל פי המשנה הוא ראש השנה לאילן, הוא זמן שבו עצי ארץ ישראל מצויים בשלכת קפואה, זמן קשה ביותר עבורם. לא בכדי, אוכלים בתקופה הזו פירות יבשים, כי פירותיה של ארץ ישראל פורחים בקיץ או בסתיו, ולא באמצע החורף. חבר שלי כתב פעם ש"בחגה של התאנה כבר נשרו העלים, והיא ניצבת עירומה", ש"רוחות קפואות, אכזריות מיבשות את ענפיה וגזעה". הוא רק שכח שזה המבט הרגיל והחיצוני, מי שיודע להתבונן ולחדור לעמקי העץ יכול לראות שהכל כבר מתחיל: נטפי החיים כבר תוססים, בהמתנה לקרני החמה של האביב. כי בעמקי עמקיה התאנה כבר ממתינה להוציא את פגיה, עליה, פריחתה ופירותיה.

כמו התאנה ושאר העצים, וכמו שראינו בביקור במחוז מרכז, גם אנו איננו יודעים במסע החינוך שלנו, מתי מגיעה ההבשלה של הילד ומה קורה בעמקי אישיותו מתי הזמן שבו הילד בשל לקליטת מטאפורה או הבנה של רעיון השלם מול השברים המתמטיים, מתי הזמן שבו מתפתח הילד ומתרחשת הלמידה. לעיתים תקופה שנראית קפואה וחסרת התפתחות מסתירה התרחשות פנימית אינטנסיבית של מעיין שלם העומד לפרוץ ולהפרות את המציאות. ולעיתים תקופת פריחה, היא רק מאמץ עז אחרון וצבעוני לקלוט עוד מעט חרקים שיאביקו את הפרח לפני שיעלם לתמיד.

אני חושב שבמלאכת החינוך וההוראה, חשוב שנזכור שאנו משתדלים, נותנים את שלנו, עושים את הכל כמיטב יכולתנו, מניחים את הדברים על ליבו ומחשבתו של הילד, ומקווים שבעמקי עמקיו השמרים תוססים ומתפתחים, שהוא יקלוט, יעבד ויצמח מן הדברים.

הרבה ברכה

ושבת שלום

מוישי

החממה הפדגוגית

עמ"ר – גם בחורף !

שמחים להציג בפניכם את שאלות העמ"ר כפי שהופיעו בבחינות הבגרות במועדי החורף האחרונים – מוזמנים להשתמש בהן בלמידה ובהבחנות !

עברית –

הגוף האחראי להנפקת בולי דואר הוא השירות הבולאי.

מדי פעם השירות הבולאי פונה לקהל הרחב ומבקש הצעה להנפקת בול חדש.

מה אתה היית מציע להנציח על גבי הבול החדש? נמק את תשובתך (5 נקודות)

שאלון 11281 (70%)

את שאלת העמ"ר גזרנו בבחינה ממטלה הכתיבה

1. כתיבה ממזגת (30 נקודות)

בשנים האחרונות לפני כל מכבייה מתעורר דיון ציבור בדבר חשיבותה של המכבייה והמשך קיומה.

על סמך ארבעת הטקסטים (1)-(4) שקראת, כתוב סקירה שמטרתה להביא לפני מקבלי ההחלטות מידע שיסייע להם להכריע בשאלה אם להמשיך לקיים את משחקי המכבייה או לבטלם.

בסקירה דון בשאלה זו משלושה היבטים, על פי בחירתך: מקצוענות בספורט, ציונות ולאומיות, יחסי ישראל עם יהודי התפוצות, ערך השוויון.

2. עמ"ר (7 נקודות)

בעקבות הסקירה שכתבת, כתוב מהי עמדתך בנוגע להמשך קיומה של המכבייה. ציין איזה מן הנימוקים שקראת בטקסטים השפיע על עמדתך. הסבר את תשובתך.

שאלון 11284 (70%) - עולים חדשים

אחד מן החברים שלך כישרוני מאוד במוזיקה - שר, מנגן ומלחין. הוא תכנן להתחיל ללמוד לימודים אקדמיים באוניברסיטה, אולם בשיחה ביניכם הוא סיפר לך שהתקבל לתוכנית מציאות של תחרות שירה. השתתפות בתחרות תגרום לו לדחות את הלימודים שלו ואלי אף לוותר עליהם אם ההצלחה בתוכנית תוביל לקריירה מוזיקלית הדורשת זמן והשקעה.

במה תציע לחברך לבחור? נמק את הצעתך. (5 נקודות)

היסטוריה ממלכתי –

תכנית בזל והצהרת בלפור

א. הסבר גורם אחד שהוביל לפרססום תכנית בזל, ושניים מן הגורמים שהובילו לפרסום הצהרת בלפור . (7 נקודות)

ב. בחר באחד מן המסמכים: תכנית בזל או הצהרת בלפור, והסבר מדועלדעתך, הוא היה משמעותי יותר לקידום מטרות התנועה הציונית (8 נקודות).

"צו 8 חינוכי" תשע"ח


מערכת שעות לתרגיל למידה בחירום לתלמידי חטיבה עליונה

"צו 8 חינוכי אונליין" – תרגיל למידה בחרום

מערכת שיעורים במגוון תחומי דעת לתלמידי החטיבה העליונה.

עודדו מורים להירשם לשיעורים.

יישר כוח למורים המתנדבים!


מזמינים את מורי החטיבה העליונה למלא טופס רישום תלמידים למערכת השיעורים " צו 8 חינוכי " ולקבל את הקישור לכיתה.

Big image

אגף א שפות

אביר דקל האקדמיה מטעם ממשלת צרפת למר משה זעפרני ולגב' דוריס עובדיה

הענקת עיטור אביר דקל האקדמיה מטעם ממשלת צרפת למר משה זעפרני, מנהל אגף א' שפות ולגב' דוריס עובדיה, מפמ"ר צרפתית.

הלן לה-גאל, שגרירת צרפת בישראל העניקה את עיטורי האבירות, בקבלת הפנים שהתקיימה, בתאריך 16 בינואר 2018.

הטקס נערך בנוכחות ד"ר דלית אטרקצ'י, מנהלת אגף בכיר קשרי חוץ ומזכ"ל אונסקו, המדריכות לצרפתית, בני המשפחה הגאים והמורה לצרפתית של משה זעפרני בהיותו תלמיד ביסודי.

Big image

הוראת הערבית במגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם

מפגש עם האקדמיה בתיכון א' לאמנויות תל אביב .

מגמת ערבית כיתה י"ב ביחד עם רכזת ערבית דבס זהבית זכו בתאריך 16.1.18 ללמוד עם פרופ' גבי רוזנבאום, מהחוג לשפה וספרות ערבית באונ' העברית בירושלים, המכהן גם כמנהל המרכז האקדמי הישראלי בקהיר . המפגש עסק בספרות המצרית, בסופר המצרי עלי סאלם ובהתפתחות השפה הערבית המדוברת ביצירות ספרותיות .

המפגש התקיים בעקבות יצירה ספרותית הנלמדת לבגרות בערבית: "הכובע" מאת עלי סאלם שתורגמה על ידי פרופ' גבי רוזנבאום.

המפגש היה מועיל ,מעניין ואף מרגש שכן פרופסור רוזנבאום בוגר תיכון א'( מחזור 1966).

התלמידים היו מרותקים ונרגשים והרגישו כי למדו רבות על מצרים ועל הדיאלקט המצרי. במיוחד נרגשו מהחוויות של פרופ' רוזנבאום במצרים והחברות שלו עם הסופר והמחזאי המצרי עלי סאלם ז"ל.

אנו מעריכים מאוד את העובדה שפרופ' רוזנבאום נפגש עם התלמידים והרצה בפניהם.

Big image

העלון המקוון השני בערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם

פורסם העלון המקוון השני בערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם. העלון מרכז פעילויות שמתקיימות בשנת תשע"ח הן במסגרת פעילויות שנתיות ארציות והן במסגרת פעילויות מחוזיות.

להלן הקישור לעלון

עברית

הזמנה לכינוס השפה העברית - לשון ראשון: כינוס למורים ולמדרכים בעברית

מכ"ט ועד כעת - 70 שנה של עברית ישראלית

Big image

אנגלית

תכנית לאומית KEEP TALKING-

החודש יצאנו לדרך עם תכנית נוספת במסגרת התכנית הלאומית GIVE ME FIVE. התכנית נקראת Keep talking לקידום שפה דבורה בכיתות י'. כל תלמיד זכאי לקורס בן 30 שעות וחוברת למידה המתמקדים במיומנויות השיח באנגלית. תכנית זו הינה חלק בלתי נפרד והמשך ישיר של המגמה הארצית לקידום השפה הדבורה בכל שכבות הגיל, והוא מצטרף לפרוייקט Speak Up בכיתות היסוד ולפרוייקט Let’s Talk בכיתות ז' ב-250 בתי ספר.

על מנת להכשיר את המורים בהוראה והערכה של שפה דבורה ולהפגישם עם חומרי הלמידה המעודכנים ביותר, שבעה מפגשים התקיימו ברחבי הארץ בשיתוף עם השגרירות האמריקאית בישראל.

במפגשים אלה התקיימו סדנאות של התנסות עם פעילויות חווייתיות הקושרות בין דיבור באנגלית והנאה.

בתמונות ניתן לראות את נציג השגרירות האזורי מעמאן ירדן במהלך סדנה בנצרת ואת קהל מורי האנגלית המגוון:

צרפתית

יום התיכוניסט בבר אילן

"בתאריך 24.1.2018 התארחנו מספר כיתות צרפתית מתיכונים שונים, באוניברסיטת בר אילן ע"י הפקולטה לתרבות צרפת.

ראשית נציגים מהפקולטה הציגו את האוניברסיטה, הסבירו על המחלקה הייחודית, את הנושאים הם עוסקים הלימודים והמחקרים של המחלקה ואת הקשר האישי של כל אחד מהם לפקולטה- כמעט הכל בצרפתית כמובן.

לאחר מכן נערך חידון. השאלות היו בנושאים שונים הקשורים לצרפת ולתרבות צרפתית וכללו תמונות וציורים שיוסיפו ללמידה החווייתית.

לאחר הפסקה של כמה דקות המשיך החידון והפעם בנושא תמונות שמציגות ביטויים ייחודיים בשפה הצרפתית ואת מקורם.

בסופו גם צפינו בסרטון משעשע שמציג את הסטראוטיפים הנפוצים על הצרפתים.

יצאנו לעוד הפסקה שכללה כיבוד מפנק במיוחד! פיצות (עם מבחר תוספות), מגוון ירקות חתוכים ועמדת שתייה חמה.

משם המשכנו לספרייה. בספרייה היו עשרות מדפי ספרים בצרפתית בכל נושא שקיים! יש לציין שהספריה מכילה כ-30000 ספרים, חלקם חדשים, חלקים ישנים מאוד, וכולם עומדים לרשות הסטודנטים.

יום חווייתי, מעניין מאוד, אירוח לא מובן מאליו שחשף אותנו לעולם מדהים שרק מחכה לנו.

תודה על ההזדמנות."

נכתב על ידי : מגמת י"ב – תיכון רבין כ"ס

Big image

אגף א אמנויות

אמנות חזותית

"שורשים באמנות החזותית"

השבוע עלתה לאתר מפמ"ר אמנות ערכת לימוד דיגיטלית "שורשים באמנות החזותית". ערכה זו היא פרי שיתוף פעולה בין הפיקוח על האמנות החזותית ובין בית התפוצות. בערכה מגוון דימויים חזותיים, הסברים והצעות לפעילות . החומרים לקוחים מתוך אוסף בית התפוצות ומתוך יצירות אמנות ישראלית עכשווית, והם מוצעים כעזר להוראה בכיתה, וכחומרי למידה הנלווים לפעילות "שורשים" בכיתות ז'.

שפע של פעילויות לימוד, מחקר ויצירה מונח לפתחם של המורים והמנהלים ומשמש נקודת מוצא, שממנה יכול כל מורה להמריא לפיתוח מחשבתי ויצירתי משלו.

הפיקוח על החינוך המוזיקלי

קונצרט משותף לתלמידי הקונסרבטוריון העירוני פתח-תקווה עם הזמר והיוצר קובי אוז

הפיקוח על החינוך המוזיקלי רואה חשיבות רבה בשיתופי פעולה עם אומנים ויוצרים בתחום הזמר העברי, תוך שימת דגש על שילוב של רב תרבותית ומגוון סגנונות מוזיקליים המרכיבים את הפסיפס המוזיקלי בארץ. בין אומנים אלו נמנים: יוני רכטר, נורית הירש, מתי כספי, אביהו מדינה, קובי אושרת ועוד... שיתופי הפעולה באים לידי ביטוי הן בכתיבת תכניות לימודים סביב יצירותיהם של אומנים ויוצרים והן בקיומם של אירועים מוזיקליים משותפים לתלמידים ולאומנים, המעלים ומבצעים יחדיו על במה אחת מיצירותיהם של אומנים אלו, כך היה בפתח תקווה כאשר קהל רב מילא את היכל התרבות בעיר, בעוד 100 ילדים ובני נוער לקחו חלק בהפקה מוזיקלית מרשימה ביותר, לצדו של הזמר והיוצר קובי אוז.

תזמורת הנוער הייצוגית בניצוחו של מיכאל דלמן והמקהלה הייצוגית "קנטבילה" עליה מנצחת שלומית מדר, מנהלת הקונסרבטוריון העירוני, ליוו את הערב כולו בשילוב הרמוני קסום של מקהלה ותזמורת, בעיבודים מעולים ומשובחים שנכתבו על ידי רועי פרידמן, והם שהפכו את האירוע המוזיקלי למרתק מיוחד ומרגש.

אוז, אשר התגלה במלא כישרונותיו, נהנה לספר על שיתוף הפעולה המיוחד עם הקונסרבטוריון ואף שיבח את המוזיקאים הצעירים על התמדה, רצינות ויכולות ביצוע מרשימות. את השירים הגיש קובי בליווי סיפורים מרגשים, מלאי קריצה והומור, על ילדותו בשדרות מוכת הטילים, על שיתוף הפעולה המוזיקלי בין נוער עיירות הפיתוח ונוער קיבוצי הנגב, ועל להקת "טיפקס" הוותיקה.

לאורך המופע בוצעו כ 20 שירים, שזורים בסיפור חייו המופלא של קובי מאז ימי ילדותו, דרך תחנות חייו בקריירה והופעתו בתחרות האירוויזיון עם השיר המתריס push the bottom. הערב כולו היה מלווה בהקרנת מולטימדיה שאפשרה לקהל לשיר עם קובי את השירים הנפלאים, ולהתוודע באופן ברור יותר אל כתיבתו ההומוריסטית, השנונה, הרהוטה והמבריקה.

Big image

אגף א לפיתוח פדגוגי

אגף א' לפיתוח פדגוגי

החינוך הגופני

היערכות אליפות העולם לבתי הספר בכדורגל אולמות

לקראת אליפות העולם לבתי הספר בכדורגל אולמות (קט רגל) שתתקיים בישראל בראשון לציון 13-21.3.18 התקיים בשבוע שעבר ביקור מקדים של נציגי ה- ISF. הסיור בהשתתפות הפיקוח על החינוך הגופני, התאחדות הספורט לבתי הספר ועיריית ראשון לציון כלל אישור סופי למתקנים, האירועים, תכנית המשחקים, נערכה הגרלה לבתים וכיו"ב. הגרלת הבתים לאליפות העולם לבתי הספר נערכה באירוע מכובד בהשתתפותם של גדולי הספורטאים יוסי בניון, עידן מימון ויואב נאמן והמכובדים מזכ"ל ה- ISF - מר יאן קולן, גיא דגן - המפמ"ר והממונה על החינוך הגופני , ג'וסיפ קוסטיץ' - יו"ר הוועדה הטכנית בכדורגל אולמות ב-ISF ומר אלי פולק - מנכ"ל החברה העירונית ראשון לציון. ההגרלה שודרה באתר האינטרנט של ספורט ONE ובפייסבוק של ה- ISF.

לאליפות העולם בכדורגל אולמות (קט רגל) יגיעו לישראל נבחרות מ- 15 מדינות מרחבי העולם אשר ייקחו חלק באירוע שיתקיים בעיר ראשון לציון. האירוע מתקיים מטעם ההתאחדות העולמית לספורט בתי ספר ((ISF. ה- I.S.F הינו הארגון העולמי לספורט בתי ספר שמטרתו להפגיש בני נוער מבתי ספר שונים מרחבי העולם לאירועים חינוכיים וספורטיביים. על ארגון האירוע ואירוח המשלחות אמונים משרד החינוך- הפיקוח על החינוך הגופני, בסיוע התאחדות הספורט לבתי הספר בישראל ועיריית ראשון לציון. צפויים להגיע כ-500 תלמידים/ות, מאמנים, מלווים, ראשי משלחות ונציגי ארגון ה ISF.

Big image

אגף א מדעים

תחרות וירטואלית מדעית – מתמטית בעיר רעננה

זו השנה ה-14 ל תחרות וירטואלית מדעית מתמטית לתלמידי כיתות ה'-ו' בעיר רעננה.

מטרות התחרות:

להפגיש באופן וירטואלי בני נוער סקרנים ובעלי עניין בתחומים מגוונים באופן משחקי ותחרותי.

לעודד את תלמידי השכבה הבוגרת בבתי ספר יסודיים לקחת חלק בפעילות מדעית ומתמטית , אתגרית ואקטיבית. להעביר לתלמידים מכל רחבי רעננה מסר של נגישות למדע ומתמטיקה ולהשתמש בישומי האינטרנט המקצר מרחקים ומספק עיסוק בתכנים וכלים יישומים בעולם המתפתח.

התחרות השנה תעסוק בתכנון ובניית אפליקציות, בהובלת אלמוג גולדשטיין, שהיה עד לא מזמן תלמיד בבית ספר הדר וכיום הוא מנכ"ל (בגיל 19!) של חברת הסטרטאפ WigiTech. .

נושא מרכזי נוסף הוא צילום מדעי. הקבוצות יתנסו בצילום תמונות בתלת מימד (יקבלו משקפיים מתאימים) , בצילום מקרוסקופי, צילום מהופך ועוד.

כמו כן נעסוק ב- חקר החלל , מנרות לרקטות – המדע של בעירה ופיצוצים, הישרדות במציאות ובקולנוע, ועל המשמעות של צורה וגודל של יצורים חיים.

בנוסף לנושאים המדעיים והטכנולוגים, הקבוצות יתמודדו עם אתגרים מתמטיים בלוגיקה, גיאומטריה ואלגברה דרך כלים דיגיטליים וגם … בעזרת דף, עפרון ועבודת צוות.

כותבי החידות ומפעלי האולימפיאדה:

את האולימפיאדה מפעילה מנהלת אשכול הפיס למדעים טכנולוגיה ואומנויות- רודי בוקסנבאום, בשיתוף עם ענת כהן מנהלת המחלקה ליזמות ולפיתוח תכניות במינהל החינוך.

את החידונים כותב אורן פרבר.

האולימפיאדה מתקיימת ביוזמת אשכול הפיס מרכז למדעים ואומנויות והמחלקה לחנוך יסודי בעריית רעננה ותמיכה של: משרד החינוך המזכירות הפדגוגית, הפיקוח על אשכולות פיס, הפיקוח להוראת מדעים מחוז מרכז, פיקוח על בתי ספר יסודיים רעננה.

Big image

מדעי הסביבה

ההשתלמות פדגוגיה בעידן חדש- שלב א'

ביום שלישי, ז' בשבט תשע"ח, 23 בינואר 2018 התארחו מורים למדעי הסביבה בגן האקולוגי שבטכניון, במסגרת ההשתלמות פדגוגיה בעידן חדש- שלב א' בהובלת המדריכה סוהיר סורה. המורים באו להתנסות בכלי לימודי טכנולוגי חדש – אפליקציית משחק "חפש את המטמון" באמצעות הטלפון הנייד. הגן האקולוגי הוא גן, שרובו טבעי, בלב קריית הטכניון, המשמר את צמחיית החורש המקומית.

בשלב הראשון המורים התנסו באפליקציה – הם ענו על שאלות הקשורות לאתרים בגן (השאלות מתוך תכנית הלימודים במדעי הסביבה) וכשענו נכון קיבלו רמזים והתקדמו לתחנה הבאה, הם רצו בין התחנות ונהנו מכל רגע... במשחק זיהו עצים מיוחדים, הכירו את עדשת המים בבריכה שבגן, ראו כיצד מגדלים תפוח אדמה בשיטת גידול ורטיקלית, הלכו לאורך תעלות המזינות את הגן במי מזגנים, ביקרו בערוגת צמחי חוף הים שבגן הבוטאני, חיפשו אלמנטים של בנייה ירוקה במבנה המרכזי שבגן האקולוגי ובצעו משימות שונות.

המשחק נבנה ע"י סוהיר בסיוע צוות מהטכניון, עבור תלמידים שיתארחו בכנס חוקרים סביבה 7, במסגרת שיפוט עבודות חקר מצטיינות והכרזת עבודות זוכות.

בשלב השני המורים למדו כיצד לבנות משחק כזה עבור התלמידים שלהם בבית הספר. למידה חוץ כיתתית ובפרט כזו המשלבת משחק תחרותי בין קבוצות, היא למידה חוויתית ומהנה המאפשרת למידה משמעותית.

ביולוגיה

עמ"ר ופיזה בביולוגיה – הרצאה סינכרונית

ביום שלישי י"ד בשבט תשע"ח, 30 בינואר 2018 השתתפו 320 מורים לביולוגיה בהרצאה סינכרונית שהעבירה ד"ר מאשה צאושו בנושא שאלות עמ"ר. ההרצאה כללה התייחסות למרכיבי העמ"ר ולמשימות המתוקשבות במסגרת פיז"ה שגם להן זיקה לשאלות עמ"ר.

Big image

ד"ר צאושו הציגה מעבודת הדוקטורט שלה, בה מצאה כי ההוראה/הלמידה בעזרת התמודדות עם דילמות הקשורות בהיבטים מדעיים וערכיים, תרמה לפיתוח מיומנויות חשיבה ברמה גבוהה בקרב תלמידי אוכלוסיית המחקר. תלמידים שיפרו את יכולתם להסביר ולהעריך מגוון היבטים של הבעיה, ולהעלות טיעונים התומכים בעמדותיהם בנושאים שונים שנידונו ביחידה.

אגף א מורשת

תורה שבעל-פה ומשפט עברי

משפט מבויים: אי מניעת פשע וחוק "לא תעמוד על דם רעך"

ביום א' 21/1/2018, התקיים בכפר הנוער מוסינזון שבהוד השרון משפט מבויים המבוסס על מקרה אמיתי, בנושא "אי מניעת פשע וחוק 'לא תעמוד על דם רעך' ". מיזם זה הנו אחד ממרכיבי ההערכה הבית-ספרית והוא פרי שיתוף פעולה בין מגמת תורה שבעל-פה ומשפט עברי ותכנית "מבואות משפט" של מועצת הסטודנטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב.

האירוע החגיגי – בנוכחות צוות ההנהלה, מורים, אורחים ותלמידים- מהווה נקודת שיא לתהליך סדנאי הבוחן את המשפט הישראלי לאור מקורות המשפט העברי, והוא מאפשר לתלמידים ליישם את הידע שרכשו באמצעות משחק תפקידים (תביעה, הגנה, נאשמים, עדים מקצועיים ועדים עוברי-אורח) סביב סוגיה משפטית-מוסרית שהובאה להכרעת צוות של שלושה משפטנים מוסמכים.

התכנית מקנה לתלמידים ערכי-יסוד במשפט הישראלי ובמשפט העברי וממחישה באופן חווייתי רלוונטי ואקטואלי את יחסי הגומלין ביניהם ואת חשיבותם לחיים בחברה מתוקנת.

תמונת הרקע

פריחת השקדיה - וינסנט ואן גוך

Vincent van Gogh - Almond blossom

לכבוד הולדתו של אחיינו ב31 לינואר 1890, צייר ואן גוך כמתנה למשפחת אחיו את פריחת השקדיה, הראשונה לפרוח כמבשרת על הקיץ שיגיע לבסוף...

מתוך פרויקט גוגל לאמנות - התמונה המקורית במוזאון ואן גוך, אמסטרדם


רשיון Public Domain